Bývalý kouč Teplic, Plzně či Sparty, se kterou získal double, kývl na nabídku trápící se Vysočiny. Ta se krčí na předposledním místě ligové tabulky.

„O záchranu jsem hrál už v Blšanech, kde jsem k mužstvu přišel v daleko těžší chvíli. Situace Jihlavy není v tomto porovnání nijak kritická a věřím, že se z ní co nejdříve dostaneme," řekl jednapadesátiletý Bílek.

Po delší době se vracíte ke trénování, co rozhodlo pro Jihlavu?
Zkraje týdne jsem byl kontaktován, zda bych sem nechtěl jít. Moje pauza už byla dostatečně dlouhá, mám do fotbalu znovu chuť a jsem rád, že se vracím zpět do ligy.

Ta chuť dřív chyběla?
Po konci u národního týmu jsem se cítil dost vyhořelý, hodně mě to psychicky vyčerpalo. Dva roky jsem ani necítil potřebu se ke trénování vracet. Teď jsem už ale nabitý energií a těším se.

V reprezentaci jste čelil enormnímu tlaku, to se asi na Vysočině čekat v takové míře nedá…
To asi ne. Jihlava není Sparta, nebo Slavia, ale když nejsou výsledky, dochází k výměně trenéra jako teď, tlak je všude.

Radil jste se s někým o tom, jestli nabídku Jihlavy přijmout?
Neradil. Chtěl jsem se vrátit ke trénování. Už se něco rýsovalo v létě, ale nedopadlo to.

Neobáváte se negativních reakcí diváků na stadionech?
Vzhledem k tomu, čím jsem si prošel, jsem připravený na všechno.

O záchranu v lize jste hrál před lety v Blšanech, dá se to srovnat?
Tehdy byla situace daleko těžší a nakonec jsme se zachránili. Tak kritické to tady není a věřím, že ani nebude.

S jakou vizí do Jihlavy přicházíte?
Budu chtít, aby se tým neustále zlepšoval, aby byli spokojení hráči, vedení, fanoušci a byla tady dobrá nálada. Mužstvo je kvalitní, dobře trénované, má na střed tabulky a věřím, že se společnými silami dokážeme zvednout a dostaneme ze sestupových vod.

Zatím to ale znovu vypadá na hru o záchranu, jaká je teď v mužstvu atmosféra?
Určitá nervozita tam je, což je s ohledem na situaci logické a pochopitelné. Na druhou stranu fotbal je o maličkostech, stačí jeden dva výsledky a všechno se otočí k lepšímu. Vypozoroval jsem, že mužstvo je pracovité, má chuť to zlomit.

Znáte nějaké hráče?
Jirku Krejčího jsem trénoval ještě v Blšanech, některé další také znám, protože v lize už nějaký rok působí.

V aklimatizaci vám pomůže také dosavadní kouč Michal Hipp, který bude vaším asistentem, to byla vaše volba?
Jakmile jsem byl osloven, tak mě hned ta myšlenka napadla. Michala znám dlouhá léta, hráli jsme spolu za národní mužstvo, je to velmi slušný trenér a byla by věčná škoda, kdyby skončil. Vím, že přejít na asistenta není jednoduchá situace, ale vzal to skvěle, jsem rád, že tu je.

Už v sobotu vás čeká domácí zápas s Jabloncem, co všechno do něj stihnete změnit, aby se mužstvo zvedlo?
Moc se toho stihnout nedá. Maximálně nějaké standardky, něco si řekneme o organizaci hry směrem dopředu i dozadu. Mužstvo je ale dobře připravené, bohužel pro něj se ještě nedostavily výsledky.