Přesně před čtyřiceti lety začala nejslavnější éra fotbalu ve Žďáře nad Sázavou. Klub z města pod Santiniho Zelenou horou totiž během dvou sezon postoupil z krajské úrovně až do třetí nejvyšší soutěže tehdejšího Československa. „Možná paradoxně nejtěžší bylo dostat se z tehdejšího jihomoravského krajského přeboru,“ vzpomíná po letech člen slavné generace Vítězslav Machatka.

Rodák z Drásova přišel na Vysočinu začátkem sedmdesátých let, kdy se ve Žďáře hrála „jen“ 1. A třída Jihomoravského kraje. „Předtím jsem byl v kádru rezervy Zbrojovky Brno a do Žďáru jsem se dostal díky určitým vazbám obou klubů. S tím bylo samozřejmě spojené i zaměstnání. Tenkrát se tu hrálo převážně s místními hráči,“ nastínil tehdejší poměry.

V sezoně 1979/1980 TJ Žďas Žďár postoupil do krajského přeboru a po nováčkovské sezoně, kterou zakončil na devátém místě, přišel velký skok.

Na jaře roku 1982 postup do divize. „Postup z krajského přeboru byl nejtěžší. Týmy jako Ratíškovice, Blansko či Prostějov měly velkou kvalitu,“ připomněl.

A hned za rok, coby nováček divizní skupiny C, si ve Žďáře postupové oslavy zopakovali. „Co si pamatuji, tak se říkávalo, že české divize, do níž nás tenkrát zařadili, jsou slabší než ty moravské,“ řekl.

Na Bouchalkách se tak od roku 1983 hrála 2. národní fotbalová liga, dnes Česká a Moravskoslezská fotbalová liga. A tu tehdy hrály kluby jako Hradec Králové, Opava či Pardubice. „Hrála se tu nepřetržitě deset let, a i v ní jsme si vedli velice dobře. Jeden rok jsme dokonce útočili na další postup,“ podotkl Machatka.