Změna přišla. Vedení FC Vysočina Jihlava po dlouhých pondělních jednáních přistoupilo k výměně trenérů u ligového A týmu. V úterý ráno byl odvolán dosavadní kouč Petr Rada i jeho asistent Zdeněk Klucký. Dopolední trénink pak už vedli jejich nástupci Roman Kučera a Michal Kadlec.

Přestože se o změně trenéra v Jihlavě hovořilo už déle, jeho načasování poněkud překvapilo. I samotného odvolaného trenéra Petra Radu. „Když jsem nebyl odvolán po zápase na Dukle nebo v neděli, očekával jsem, že normálně půjdeme i do dalšího zápasu se Slavií," uvedl pro Deník Rada. „Vždyť po Slavii je čtrnáctidenní ligová pauza, a byl proto dostatek času vše vyřešit."

Vedení Vysočiny ale nechtělo čekat. Poslední příčka v tabulce a zisk pouhých čtyř bodů po devíti kolech nejsou dobrou vizitkou týmu. „Vstup do aktuálního ročníku ligy zůstal výrazně za naším očekáváním a my jsme byli nuceni na nepříznivou situaci zareagovat. Uvědomujeme si, že naše současné tabulkové postavení má hlubší příčiny a není spojeno pouze s trenérským vedením mužstva. Cítíme však, že tým potřebuje okamžitý impuls, ke kterému jsme se rozhodli přistoupit," uvedl předseda představenstva FC Vysočina Jiří Pech.

Nový trenér Roman Kučera je dlouholetým mládežnickým trenérem. Působil nejen ve Vysočině, ale i u výběrů Česka do šestnácti let. S prvním tréninkem mu pomáhal dlouholetý kapitán jihlavského týmu a asistent juniorky Michal Kadlec. „Příchod trenéra Romana Kučery představuje dočasné řešení maximálně do konce podzimní sezony. Získáváme tak prostor k nalezení trenérské osobnosti, která bude zárukou dlouhodobé koncepční práce s týmem," vysvětlil Pech.

Kučera byl z jmenování překvapen. „Nezastírám, že se mě vedení na některé záležitosti ptalo," uvedl na úterní tiskové konferenci. „Ale jinak to bylo hrozně hektické. Nabídku jsem dostal v úterý v osm ráno. Znovu jsem mluvil s vedením i majitelem klubu. A protože mi na tomhle klubu záleží, jsem tady už téměř třináct let, nabídku jsem přijal."

Cíl pro své dočasné působení u áčka má Kučera jasný. „Chceme zastavit výsledkový a herní pád mužstva a být úspěšní v zápase se Slavií," prohlásil Kučera, který na počátku letošního roku převzal v rámci galavečeru Grassroots fotbalu ocenění pro nejlepšího trenéra v juniorské a dorostenecké kategorii.

S dlouhodobým působením u ligového týmu však nepočítá. „Moje ambice nebyly a nejsou stát se prvoligovým trenérem," prozradil. „Mým trenérským cílem bylo vždy vychovávat mladé hráče a nasměrovat je k vrcholné kariéře. Mýma rukama prošli například Vydra, Tecl, Kopic, Rabušic, Masopust. To mě naplňovalo a spolu s působením u reprezentačního výběru do šestnácti let je mým trenérským vrcholem," vyznal se na prahu nové trenérské zkušenosti Kučera.

Realizační tým Vysočiny zůstává jinak pohromadě, včetně druhého asistenta Marka Zúbka a kondičního trenéra Jana Budějského.