Vyhazov. Petr Rada už není trenérem ligového FC Vysočina Jihlava. V úterý před dopoledním tréninkem jej sportovní manažer Josef Jinoch informoval o odvolání od týmu. Jak bývalý trenér potvrdil v rozhovoru pro Deník, v tento moment svůj konec rozhodně neočekával, věřil, že se svými svěřenci konečně zaberou v sobotu proti Slavii. To už ale na lavičce bude sedět někdo jiný.

Trenére, jaký máte komentář k vašemu odvolání od A-týmu Vysočiny?
Mrzí mě to. Navíc jsem to v této fázi vůbec nečekal. Pokud by k mému odvolání došlo v sobotu po zápase na Dukle, nebo v neděli, nic bych nenamítal. Máme po devíti kolech čtyři body, jsme poslední. To by byl pochopitelný krok. Ale nic se nedělo, začali jsme se normálně připravovat na Slavii, a vtom to přišlo. Přitom po Slavii je čtrnáctidenní ligová pauza, kdybychom v dalším utkání neuspěli, byl čas všechno řešit. Proto jsem z toho tolik překvapen a zklamán.

Jak k vašemu odvolání došlo?
Normálně jsem přijel na trénink, když mi sportovní manažer Josef Jinoch sdělil, že jsem odvolán. Ihned jsem odjel ze stadionu pryč, abych tam nepřekážel při instalování nového trenéra.

V Jihlavě se podobná situace opakuje se železnou pravidelností, která se snad nikde jinde neopakuje. Nový trenér s týmem půl tři čtvrtě roku hraje pohledný fotbal, má výsledky, ale pak to všechno zase spadne do mizérie. Není zakopaný pes někde jinde než v trenérech?
To mi nepřísluší hodnotit, navíc je to příliš čerstvé. Zamyslet by se měli především hráči. Já jsem v Jihlavě našel oddané vedení, výborné zázemí i fanoušky, s nikým jsem problém neměl, takže toto fakt nedokážu posoudit. Nezbývá mi než popřát svému nástupci, aby měl v tomhle směru lepší vyhlídky.

A v kabině?
Myslím, že si mohu dovolit tvrdit, že ani s hráči jsem neměl komunikační problémy. Hodně jsme spolu diskutovali, situaci probírali, cítil jsem pozitivní ohlasy na naši práci. Ale jestli tomu nakonec dávali opravdu všechno, to se musíte zeptat opravdu jich.

Z vašich přechozích odpovědí se dá vytušit, že snad ani nevíte, kdo je vaším nástupcem…
Opravdu ne, já se dneska ani s hráči neviděl. Dostal jsem dopis s výpovědí, sebral si pár věcí a odjel z Jihlavy.

Do konce podzimu povede tým kouč juniorky Roman Kučera.
Vždyť nemá licenci… Ale je to zkušený trenér, komunikativní, s ním se mi dobře spolupracovalo. Hráče v týmu zná, řadu z nich trénoval. Věřím, že tým probudí a znovu nastartuje.

Vím, že je to ještě čerstvé a analýzu si teprve budete dělat. Přesto se zeptám. Je něco, co byste teď zpětně udělal jinak?
Za vším, co jsem ve Vysočině udělal, si plně stojím. V létě jsem chtěl udržet kádr pohromadě, protože na jaře svými výkony a výsledky prokázal, že je konkurenceschopný. Ti hráči, co odešli, šli pryč z vlastní vůle, ne mé. Takže možná jsem pak mohl být razantnější při řešení jejich náhrad a přestupové politice vůbec. Rád bych ale zopakoval, že jsem v Jihlavě našel skvělé fotbalové zázemí, se všemi se mi dobře pracovalo a neodcházím nijak ve zlém. I proto mě takovýto rychlý konec mrzí.

Jak teď budete na své zklamání zapomínat? U svých holoubků? Nebo pojedete na dovolenou?
Tak nejdřív musím uspořádat své věci v Jihlavě. Sice jsem hned odjel, ale mám tam ještě nějaké věci, navíc mám i služební auto, které musím vrátit. Uvidím, určitě po mně bude chtít i vedení nějakou zprávu. Takže ještě chvíli budu ve spojení s Vysočinou.