Čtyři roky po sobě má výkonnost FC Vysočina klesající tendenci. Trenéři se u celku střídali jako na běžícím pásu, v létě došlo k zásadním změnám ve vedení klubu, přesto se zatím pád nedaří zastavit.

Trenér Ivan Kopecký sice přežil tradičně horký jihlavský podzim a po dlouhé době jako první dokončil podzimní misi, ani on však celek výsledkově nepozdvihl.

Týmu chyběla zarputilost

Vysočina je poslední a čekají ji zcela jistě změny. To ostatně avizoval ředitel klubu Jan Staněk už před sobotním utkáním na Slovácku: „Výsledek tohoto utkání do velké míry ovlivní, jak bude vedení klubu postupovat v zimě a jaké bude celkové hodnocení neúspěšné podzimní části soutěže,“ uvedl na klubových stránkách.

Jak známo, Jihlava v Uherském Hradišti prohrála a padla na samé tabulkové dno. Změny tak zcela jistě přijdou. Z vedení však zatím ani žádné náznaky nevypáčíte.

„Představenstvo v těchto dnech intenzívně o situaci jedná, mediální výstup bude pravděpodobně v pátek,“ reagoval na dotaz tiskový mluvčí Vysočiny Miroslav Fuks.

Krátké zhodnocení podzimu poskytl Deníku v rámci celorepublikové ankety o ligovém podzimu trenér Ivan Kopecký. „S podzimním vystoupením nemůžeme být zcela spokojeni, s tabulkovým postavením ani náhodou,“ netají kouč.

„Hodně bodů jsme ztratili neudržením koncentrace po celou dobu utkání. Hráčům nelze upřít bojovnost, ale chyběla nám větší zarputilost v určitých fázích zápasů. V zimě se musí něco změnit,“ potvrzuje Kopecký, pro kterého je Jihlava první štací v roli hlavního trenéra v nejvyšší soutěži.

Okolo kanonýra sviští lasa

Kopecký v podobné situaci umí reagovat. Vloni v zimě převzal druholigové Vítkovice v ještě horší situaci, tým byl poslední s pouhými sedmi body. Přesto po parádní jarní jízdě slavil záchranu! Dostane však prostor pro zopakování podobného zázraku?

Otázkou pak i zůstává, s jakým kádrem bude usilovat o záchranu v Jihlavě. Začátkem podzimu přišel o Petra Hronka, v zimě se dá očekávat hon na nejlepšího střelce týmu, pětigólového Davise Ikauniekse. To ostatně Deníku potvrdil i jeho manažer Pavel Zíka. „Z mého pohledu by měl přestoupit do lepšího českého klubu, aby nehrál pod takovým tlakem a strachem. Co si budeme povídat, Jihlava bude bojovat o záchranu,“ natvrdo prohlásil Zíka.

Okolo Ikauniekse se zájemci točili již v létě, podzim však odehrál v Jihlavě. Nyní přijde další fáze bojů o lotyšského reprezentanta. „Je mu třiadvacet let, za rok a půl v naší lize si udělal jméno, ví se o něm, je o něj velký zájem,“ potvrzuje Zíka. „Na hřišti je to zabiják, góly dává i na ně nahrává. Navíc je skromný, jak platově, tak lidsky. Takoví hráči jako on sem jdou motivováni. Váží si, že jdou do vyspělejší fotbalové země.“

Ať už Vysočina svého nejlepšího střelce udrží, či nikoliv, resuscitace chřadnoucího pacienta bude v zimě mimořádně náročná.

Body po podzimu

2005 12. místo 17 bodů
2012 10. místo 19 bodů
2013 13. místo 15 bodů
2014 11. místo 18 bodů
2015 14. místo 16 bodů
2016 15. místo 13 bodů
2017 16. místo 10 bodů
Pozn. V roce 2005 bylo odehráno jen 15 kol, v ostatních sezonách se hrálo 16 zápasů.