Vzhůru k bodům! Klíčové utkání mají před sebou fotbalisté Vysočiny v nejvyšší soutěži. V pátek večer přivítají na svém stadionu tým z Českých Budějovic. A v duelu s nováčkem letošního ročníku ligy už nutně potřebují zvítězit. Nula na jejich kontě po pěti zápasech je hrozivá a právě s předpokládanými rivaly z druhé poloviny nesmí Jihlavané ztrácet.

Jihočeši odstartovali do ligy velmi nadějně. Remizovali s Libercem a v Brně, doma na rozdíl od Jihlavy zdolali pohárového aspiranta, Mladou Boleslav. Na Vysočinu tak v tabulce shlížejí s pětibodovým náskokem. „Dynamo navíc v posledním kole vyhrálo, i když bojovalo v dlouhém oslabení o jednoho muže v poli," varuje před soupeřem asistent trenéra Marek Zúbek. „To svědčí o velké vnitřní síle našeho nadcházejícího soupeře," dodává Zúbek.

Přestože reference na budějovický tým jsou před utkáním dobré, v Jihlavě se jimi zaobírají pouze okrajově. „Oni sice mají pět bodů a mohou přijet v klidu, ale utkání pro nás nebude o soupeři. My se musíme především soustředit na svůj výkon a naplnit jednoznačný cíl pro toto utkání. Vítězství," netají Zúbek.

Na sérii porážek zareagovalo v týdnu posílením kádru o tři nové hráče. Dá se přitom očekávat, že přes krátkou dobu na adaptaci a sehrání se s kolektivem někteří z nich dostanou hned příležitost nastoupit.

Vysočině stále chybí pět zraněných hráčů, navíc nebude k dispozici ani minule vyloučený Kukoľ. „Je to docela pravděpodobné," souhlasí Zúbek. „Zisk nových hráčů byl nutnou reakcí na dosavadní výkony týmu. Potřebovali jsme kvalitu a konkurenci na některých postech. Jejich příchod zároveň v dobrém slova smyslu narušil zažité stereotypy, zvýšil motivaci ostatních členů kádru, a přispěl konkurenčnímu boji o místo v sestavě," věří v pozitivní změnu Zúbek.

Kromě nesporné důležitosti zápasu pro další účinkování Jihlavy v lize přinese páteční utkání i velmi atraktivní náboj v osobě soupeřova trenéra. Tím je jihlavský rodák, fotbalový odchovanec i bývalý trenér Luboš Urban. „Do Jihlavy se těším, na zápas přijdou známí, určitě brácha s tátou," uvedl pro Deník Urban.

Ten však jede na Vysočinu především kvůli fotbalu: „Víme, v jaké situaci Jihlava je. Sice v týdnu posílila, ale pokud ti hráči nastoupí, může to být na úkor kompaktnosti hry. Nám se nyní poměrně daří, nijak bych to však nepřeceňoval. Pět bodů ze čtyř zápasů je příjemných, ale soutěž stále teprve začíná. Chceme však využít posledních dobrých výsledků a pokud možno odvézt z Jihlavy všechny body. Teprve zápas a jeho průběh ale rozhodne, zda se nám to podaří," netají vítězné ambice na domovské půdě Urban.