Ve hře jsou varianty rozdělení MSFL do dvou skupin i divizí do tří skupin. „V současné chvíli to jsou ale jenom spekulace. Máme osm týmů, které bude potřeba v ročníku 2019/2020 někam umístit a na jednání klubů nyní bude, jakým způsobem se to provede. Do té doby můžeme jenom hádat,“ říká člen Řídící komise fotbalu pro Moravu Jindřich Skočdopole.

Juniorská liga odstartovala v létě 2012. Do té doby hrály B-týmy ligových a druholigových celků nižší soutěže dospělých, kde byli mladíci po dorosteneckém věku konfrontováni s dospělým fotbalem. To juniorskou ligou prakticky zaniklo. Věkově limitovanou soutěž do 21 let hráli převážně mladíci, kteří si prodlužovali dorosteneckou kategorii. Nebyl na ně vyvíjen žádný tlak na výsledek a hlavní myšlenkou bylo zejména zdokonalování herních prvků.

„Všechno má své plusy a minusy. V juniorské lize nebyl hráč pod tlakem, nemusel se bát, že něco zkazí a mohl jednotlivé situace řešit více fotbalově, aniž by to mělo v případě chyby nějaké vážné následky, které by třeba nabouraly jeho sebedůvěru,“ vysvětluje jeden z trenérů jihlavské juniorky Pavel Procházka.

Zároveň ale upozorňuje, že původní myšlenka nebyla dotažena do konce. „Mělo se například hrát na hlavních ligových hřištích, místo toho se ke konci podzimu a začátkem jara praktikují zápasy především na trávnících s umělým povrchem. Další věcí je velmi rozdílná kvalita soupeřů. Každý klub k juniorce přistupuje jinak,“ míní Procházka, který ale upozorňuje, že i v této soutěži lze vychovat hráče s ligovými parametry. Konkrétně na Vysočině se to povedlo v podobě Jana Klimenta, dnes útočníka dánského Bröndby Kodaň a českého reprezentanta, kterého Jihlava prodala po povedeném mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2015 do bundesligového Stuttgartu.

„V juniorské lize se mu navíc ne všechny zápasy povedly. Přesto se dokázal prosadit v ligovém A-týmu a zaujmout reprezentační trenéry,“ podotýká Procházka.

V MSFL, kterou Jihlava po zrušené juniorské ligy určitě bude chtít hrát, bude podle něj výhodou jak konfrontace se zkušenými hráči, tak i atmosféra jednotlivých zápasů.  „Samozřejmě ten divácký zájem bude někde jinde. Je rozdíl, když mezi sebou hrají juniorské týmy, nebo nastoupíte například v Kroměříži pod umělým osvětlením, kde jde o elitní klub ve městě, je tam víc diváků a zápas má jiný náboj,“ podotýká.

Přínosem může být za určitých okolností i tlak na výsledek. „Pokud jsem zmiňoval pozitiva juniorské ligy v tom, že hráč může víc řešit věci fotbalově, tak samozřejmě z určitého pohledu není špatné, když pociťuje určitý výsledkový tlak,“ ví.

Dospělá soutěž navíc není omezená věkově, proto si ligové kluby budou moci dovolit nechat v kádru B-týmu i hráče nad 21 let. V současné době by tak Jihlavě v MSFL bezesporu pomohl útočník Tomáš Duba, který tuto soutěž hraje na hostování ve Velkém Meziříčí. Pokud by stejnou soutěž hrála Jihlava, mohla by mít šikovného útočníka pod svým drobnohledem i v mistrovských zápasech.

„Samozřejmě ten prostor na vyzrání by tady byl větší a podobný hráč by se nemusel posílat na hostování. To ale také záleží na sportovním vedení klubu, nastavené koncepci a také ekonomické stránce věci,“ upozorňuje Procházka.
Jako výhodu také vidí, že v týmu budou moci být hráči okolo třiceti let.

„Určitě je přínosem, pokud v kabině i na hřišti máte někoho zkušenějšího, kolem kterého se mužstvo bude formovat,“ dodal zkušený trenér.