Splněný cíl. Dvojnásobnou radost prožili v sobotním podvečeru v Praze jihlavští fotbalisté. Po nejlepším jarním výkonu s přehledem přehráli domácí Slavii, a po zisku tří bodů za vítězství 2:1 stvrdili i svoji prvoligovou příslušnost i pro příští soutěžní ročník.

Hráči Vysočiny sice osmdesát minut tvrdili v Edenu muziku a byli viditelně fotbalovějším a lepším týmem, přesto v závěrečné desetiminutovce nechali připomenout jiné utkání z před necelých tří let. Tehdy v červenci 2012 vedli na Slavii o poločase 3:0, přesto brali nakonec pouze bod.

Tento duel vytanul na mysli v 78. minutě, kdy v tutovce Jánoš nepřelstil Berkovce a o chvíli později Diop snížil na 1:2. „Sice jsem u toho tenkrát nebyl, ale vzpomněl jsem si na to," připustil po utkání s úsměvem jihlavský trenér Luděk Klusáček. „I tentokrát měli domácí v závěru tlak, ale žádnou další tutovku už tam neměli. Navíc my jsme byli stále nebezpeční z brejků."

Při této historické reminiscenci vystihl Klusáček přesně rozdíl mezi tehdejším nováčkem a současnou Vysočinou. Jihlavané navzdory domácímu selhání s Duklou předvedli v Eden Areně suverénní, sebevědomý, ale hlavně velmi kvalitní výkon.

Zasloužená výhra

Od úvodního hvizdu pracovali velmi spolehlivě v defenzivě, při svých útočných výpadech pak vypadali o hodně velký kus taktičtěji a kombinačně vyspělejším dojmem oproti domácí Slavii. „V první půli jsme z pohledu aktivity náš cíl splnili," uznal Klusáček. „Ale nebezpeční jsme byli až ve druhé půli."

Což se potvrdilo hned po pěti minutách druhého dějství. Marek ve středu hřiště vybojoval míč, ten se přes Kučeru dostal na levou stranu k Fulnekovi, který přesným centrem našel nabíhajícího Šuleka 0:1!

A po další čtvrt hodině hry bylo z jihlavského pohledu ještě veseleji. Tentokráte zprava nahrál Kliment zcela volnému Kučerovi, který přesnou přízemní střelou trefil k tyči Berkovcovy svatyně. „Vítězství jsme si zasloužili," je přesvědčený jihlavský trenér. „Můžeme spekulovat o tom, zda Slavia předvedla optimální výkon, ale vždy hrajete i tak, jak vám dovolí soupeř. A myslím si, že jsme předvedli výborný výkon. V našich řadách jsme viděli několik velmi kvalitních individuálních výkonů. Dosáhli jsme cenného vítězství, které znamená záchranu."

Sešívaní v utkání opravdu předvedli diametrálně odlišný výkon oproti derby se Spartou v minulém týdnu. V utkání, kromě vstřelené branky, toho moc nepředvedli. Ale všechno mohlo být zřejmě i naprosto jinak. V jedenácté minutě se totiž po Hybšově zaváhání dostal do nadějné pozice sám před Hanuše domácí záložník Hrubý. Gólman Vysočiny ale skvěle vyběhl a šanci zmařil. „To byl pro vývoj utkání velmi důležitý moment. První branka každý zápas významně ovlivní, Hanuš nás v ten moment podržel," uzavřel povedené vystoupení Klusáček.

Kluci dobře bránili, chválil spoluhráče Hanuš

Jihlava Podržel. Výhra Vysočiny nad Slavií se začala rýsovat možná už v jedenácté minutě duelu. To se ve velké příležitosti objevil mladý slávista Robert Hrubý. Hosty v ten moment výborným zákrokem podržel gólman Jan Hanuš. Včasným vyběhnutím zmenšil soupeři střelecký úhel a jeho střelu vytěsnil mimo nebezpečí.

Trenér Vysočiny Luděk Klusáček svého gólmana na tiskové konferenci za důležitý zákrok chválil. Jak jej viděl sám Jan Hanuš? „Jsem samozřejmě rád, že jsem tu šanci chytil a kluci se od toho mohli odrazit. Kdybychom prohrávali, asi by to bylo pro nás mnohem těžší," uvedla skromně jihlavská jednička.

Své zásluhy na konečném vítězství Hanuš nezveličuje. Naopak vyzdvihuje výkon svých spoluhráčů: „Jinak jsem ani moc práce neměl. Kluci dobře bránili, myslím, že jsme odehráli jeden z našich nejlepších zápasů a zaslouženě jsme vyhráli."

Kromě šance Hrubého nemusel Hanuš řešit příliš složitých situací. Snad jen rána Škody ve druhém poločase jej mohla trošku vystrašit. Ale šla přímo do míst, kde gólman stál a míč včas vyboxoval.

Jedné střele zabránit přesto nemohl. Osm minut před koncem utkání si ve vápně na centrovaný míč naskočil mezi trojicí Kučera, Tlustý, Krejčí slávista Dame Diop a hlavou snížil na 1:2. „Škoda inkasovaného gólu, cestu za výhrou jsme si tím zkomplikovali," věděl Hanuš, který chvíli před tím sledoval přes celé hřiště, jak spoluhráč Jánoš ve velmi podobné situaci z úvodu utkání nepřekonal slávistického gólmana Berkovce.

Selhání kolegy v ten moment ani nekomentoval. „Je škoda, že jsme nepřidali třetí branku. Ale já si neříkal nic. Pořád jsem se jen soustředil na to, abych nedostal gól," prozradil Hanuš.

To se nepovedlo, Jihlavští inkasovali podruhé za sebou branku z nedůsledně pokryté standardní situace. Při pohledu z tribuny se zdálo, že tento gól byl ještě lacinější než ten před týdnem od Dukly. „Musíme se na to podívat na videu a příště se na standardky soupeře ještě více zaměřit, protože to jsou opravdu laciné a zbytečné branky," netajil Hanuš, který se, byť už obléká jihlavský dres třetí sezonu, na utkání se Slavií, svým bývalým klubem, vždy těší. „Do Edenu se rád vracím. Je tady hezký stadion, něco jsem tady prožil, pokaždé se snažím podat co nejlepší výkon. Ale moc kluků už tady neznám," uzavřela pozápasové povídání jedna z opor jihlavského týmu.