Už ve středu večer, kdy ještě opatření ze strany vlády nebyla tak striktní, se rozhodlo o zrušení zápasů třetí ligy a divize do prvního dubnového víkendu. Vláda o pár hodin později prodloužila odklad minimálně o týden. „V podstatě jsme s předstihem rozhodli to, co ve čtvrtek následovalo ze strany státu,“ konstatoval předseda Řídící komise pro Moravu Pavel Nezval.

Ilustrační foto.
Strach z koronaviru ve fotbale. Morava stopla MSFL i divizi

Podle něj by už za předešlého stavu byly soutěže neregulérní. „Některá sportoviště spadají například pod města a týmy by na nich nemohly hrát, soutěže by tak byly neregulérní. V současné době nám nezbývá nic jiného, než čekat, co nastane po těch třiceti dnech,“ řekl šéf moravských soutěží.

Zahájení 11. dubna?

Scénářů, co bude dál, je zatím několik. Tím nejoptimističtějším je zahájení soutěží 11. dubna, což by ještě bylo pro odehrání kompletní jarní části časově schůdné. Byť pro osmnáctičlennou MSFL hraniční. Všechny soutěže by pochopitelně musely mít vložená kola i v pracovním týdnu. Variantou je také prodloužení termínové listiny až o měsíc. Místo v polovině června by se končilo až v červenci. „Tohle všechno je samozřejmě zatím ve fázi úvah,“ upozornil Nezval.

Černým scénářem je pak zrušení aktuálního ročníku. „I zde jsou varianty. Buďto by byly soutěže anulovány, jako kdyby vůbec nezačaly, případně by se vycházelo z aktuálního stavu, který by byl konečný. Samozřejmě bude také záležet na první a druhé lize,“ řekl Nezval.

Exhibice při příležitosti šedesátin Oldy Válka.
Patrik Eliáš vzpomíná na slavnou Duklu: Byl svátek na její hráče koukat, říká

Z ekonomického hlediska je pochopitelně nejvíce hleděno na MSFL, která je vstupní branou do profesionálních soutěží, někteří hráči mají smlouvy a týmy trénují několikrát týdně. S ohledem na zákaz vstupu na sportoviště se zatím nedá říct, zda se mužstva rozmělněná například na dvě části, budou, nebo nebudou moci připravovat kolektivně. Přípravné zápasy jsou s ohledem na současná opatření spíše utopií. „Tohle všechno budeme řešit v následujících dnech tak, abychom se řídili a neporušovali nařízení vlády. Tento víkend mají hráči volno, pak je otázkou, jakým způsobem budeme trénovat. Předběžně ale počítám s tím, že kluci dostanou plán individuální přípravy,“ řekl trenér Nového Města Richard Zeman.

Podobně mluvil i kouč Velkého Meziříčí Libor Smejkal. „Situace se mění, je otázkou, co bude za dva tři dny. Samozřejmě by bylo špatně, kdyby hráči nedělali měsíc vůbec nic,“ vyjádřil se.