Nečekaná trenérská rošáda z hlediska krátkodobého efektu vyšla. Fotbalisté Jihlavy pod vedením Romana Kučery porazili v 10. kole I. ligy pražskou Slavii a před reprezentační přestávkou se odlepili ode dna tabulky. Vysočina se díky premiérové výhře na domácím hřišti dostala před Hradec Králové, který v sobotu v souběžně hraném zápase prohrál v Příbrami.

„Mužstvo pracovalo a vydalo se ze všech sil, naše výhra je zasloužená," řekl po premiéře Kučera, který se vedle několika změn v sestavě odhodlal i k sympatické hře na dva útočníky Harbu v bosenské dvojici doplnil Mešanovič.

Jihlava sice začala nervózně, ale Balajovu nebezpečnou střelu dokázala obrana nově řízená kapitánem Ondřejem Šourkem odvrátit. „Do zápasu jsme vstoupili aktivně, měli jsme tam nějaké standardky, odražené míče. Pak jsme ale pokazili několik jednoduchých přihrávek, vytratila se sebedůvěra," podotkl slávistický kouč Miroslav Beránek.

Naopak Jihlava ožila a nervozity sešívaných, kterým chyběl stoper Martin Latka a nejlepší střelec týmu Milan Škoda, využila. Jánoš našel ukázkovou kolmicí rozběhnutého Mešanoviče, jehož prudkou střelu Hrubeš reflexivně vyrazil, ovšem přesně ke Kukoľovi, jenž si míč přehodil na pravou nohu a střelou k tyči otevřel skóre. „Zaplaťpánbůh to tam spadlo," usmíval se po zápase slovenský středopolař, který si post na pravém a levém kraji zálohy během zápasu prohazoval s Markem Jungrem, jenž zacelil mezeru po nemocném kapitánovi Lukáši Vaculíkovi.

Další novinkou bylo nasazení jindy stopera Petra Tlustého na pravý kraj obrany. Tlustý se z nové pozice vydal po půlhodině na výlet přes celé hřiště a svůj únik zakončil centrem na nabíhajícího Kučeru. Syn jihlavského kouče rybičkou orazítkoval tyč a míč se poté ještě odrazil od Hrubeše zpět do pole. Kučera se poté ocitl i v další šanci, jeho střelu levou nohou, ale Hrubeš dokázal vytěsnit.

„Gól s námi zamával, nepřesnosti se začaly množit," uznal Beránek, který do druhé půle poslal zkušeného Pitáka. „Snažili jsme se tým oživit, ale Jihlava se zatáhla a hrála z bloku," podotkl kouč Slavie.

„Pochopitelně jsme už hráli ze zajištěné obrany se snahou chodit do brejků, jen je škoda, že se nám nepodařilo vstřelit druhý gól," mrzelo Kučeru staršího. Příležitost k tomu měl hned na začátku druhé půle Harba, jenomže svou střelu poslal nad Hrubešovu branku.

Sešívaní se v podstatě do jediné, za to obrovské šance, dostali v 67. minutě, kdy se před Hanušem zjevil osamocený Balaj, který svou prudkou ranou trefil jen dobře postaveného gólmana. Pak už byly k vidění jen náznaky šancí a závěrečný nápor Slavie, který ovšem, kromě nepříjemných závarů, žádnou větší příležitost nepřinesl. „Své šance jsme neproměnili. Když třetí zápas po sobě nedáváme gól, tak nemůžeme myslet na body," hlesl Beránek, jehož tým si připsal už pátou porážku v řadě.

„Bohužel jsme nedali další branku, což znamenalo drama až do konce. Byly to nervy," podotkl Kučera.

Trenér Kučera: Odteď už všichni tady přemýšlíme, jak porazit Baník

Byl to hektický týden. V úterý se Roman Kučera dozvěděl, že má prvoligové mužstvo, které nikdy nevedl, po odvolání Petra Rady nachystat na důležité sobotní utkání se Slavií. Od té doby se prakticky nezastavil.

Byť hodnocení zápasu nevyhledává a na oficiální tiskovou konferenci zamířil manažer Josef Jinoch, coby držitel prvoligové profilicence, sešel Kučera k čekajícímu novinářům alespoň do mix zóny. „Celý týden jsem pracoval od rána do večera. Ono přijít k týmu a něco za čtyři dny změnit, aby to bylo efektivní, není jednoduché," řekl.

Jaká byla premiéra?
Hodně těžká. I vzhledem k okolnostem a naší situaci. Nakonec se nám podařilo mužstvo připravit, aby tento zápas zvládlo.

Byl jste nervózní?
Ve svém věku už jsem něco zažil, i když ne na ligové úrovni. Spíš než samotný zápas byla psychicky náročná ta hektičnost v průběhu týdne.

K týmu jste se dostal v úterý, co všechno šlo za tu dobu změnit?
Pracovali jsme zejména na myšlení hráčů, protože ta situace nebyla lehká. Ono mít po devíti zápasech čtyři body nenavodí zrovna optimální atmosféru. Mužstvo bylo navíc zaskočené tou změnou, museli jsme s ním hodně mluvit, vrátit sebevědomí.

Na hřišti bylo vidět, že jste zapracoval na taktice…
Na plnění taktických pokynů jsem kladl obrovský důraz. Vštěpoval jsem hráčům, že musíme hrát disciplinovaně, přesně tak, jak si řekneme. Pokud neplníte taktické pokyny, nemůžete být úspěšní, alespoň ne výsledkově.

Došlo i na avizované změny v sestavě, proč jste se k nim odhodlal?
Já to mužstvo znám, jeho zápasy jsem viděl, takže jsem měl už něco v hlavě, během středy a čtvrtka to tak nějak vyplynulo a po konzultacích jsem se k těm změnám odhodlal.

Začněme u obrany, do sestavy se rovnou s kapitánskou páskou vrátil v této sezoně opomíjený stoper Ondřej Šourek a Petr Tlustý se posunul na pravý kraj…
Chtěli jsme vyztužit defenzivu. Slavia je silná ze vzduchu při standardkách, v nichž spoléhá na Latku a Škodu. I když tihle dva nenastoupili, což nás kapku zaskočilo, tak byla síla soupeře ve vzduchu znát, a naši hráči si s tím poradili.

Na levém kraji zálohy jste netypicky postavil ofenzivního Marka Jungra, zatímco v poslední době často kritizovaný kapitán Lukáš Vaculík nebyl ani mezi náhradníky…
Já jsem s výkonem Jungra spokojen, splnil přesně to, co jsme od něj očekávali. Vaculík byl zdravotně indisponován.

Asi největší a nejviditelnější novinkou byla hra na dva útočníky. Bosňana Harise Harbu doplnil jeho krajan Muris Mešanovič. Jde o trvalé ofenzivní rozestavení?
Vůbec to neznamená, že takhle to bude pořád, ale na Slavii byla hra na dva útočníky klíčová, protože kdybychom nastoupili jen s jedním, navíc na domácím hřišti, měla by to proti nám jednodušší. Mešanovič navíc odehrál dobré zápasy za juniorku, v tréninku také vypadal dobře, měl motivaci dokázat, že patří do základní sestavy, a zápas se mu povedl.

Doteď se vaše pozornost ubírala jen na zápas se Slavií, co zásadního se bude dít v reprezentační pauze, kdy bude na všechno více času?
Už teď všichni přemýšlíme, jak porazit Baník, protože pokud nepotvrdíme tohle vítězství, tak jsme neúspěšní a dostaneme se do stejné situace, v jaké jsme byli před zápasem se Slavií. Musíme se nadechnout k tomu, abychom první ligu zachránili, což znamená, aby náš podzimní zisk byl minimálně čtrnáct patnáct bodů, jenom v tom případě můžeme být úspěšní.