V některých týmech proběhlo pořádné zemětřesení, ať už na trenérských, nebo hráčských postech. Radikální změny zažili hlavně v Hartvíkovicích a Havlíčkově Brodě.

SLAVOJ TKZ POLNÁ
Obhájce 4. místa z minulé sezony povede v soutěži nové trenérské duo Haubert, Karsten, které si určitě mne ruce nad „comebackem“ Tomáše Kaplana. Jednatřicetiletý útočník a polenský rodák nečekaně přichází z FC Vysočina na půlroční hostování, čímž Polná potvrzuje, že chce hrát dál o přední příčky.
„Odehrajeme pět utkání se soupeři z vyšších soutěží, což je dobré,“ těší nového kouče Ludvíka Hauberta kvalitní program přípravy.
Přípravná utkání
18. 7. Ždírec n. D., 17.30 (Věžnice)
22. 7. V. Mezíříčí, 18.00 (Věžnice)
26. 7. Kuřim, 18.00 (V)
29. 7. Hlinsko, 17.30 (V)
1. 8. Svitavy, 17.00 (Věžnice)

FSC STARÁ ŘÍŠE
Nováček soutěže bere přípravu na historickou sezonu mezi krajskou elitou vážně. Ode dneška absolvují svěřenci trenéra Luďka Kovačíka třídenní kondiční soustředění ve Štokách.
„Balon tam sice taky bude, ale spíš bude převažovat kondiční příprava. Výběhy do lesa, příroda a taková ta borůvkovohoubová chuť určitě přijdou k duhu,“ usmívá se kouč Staré Říše, která před startem soutěže stihne ještě turnaj v Litohoři a Jakubově.
Přípravná utkání
25. 7. turnaj v Litohoři (Tasovice, Frýdlant nad Ostravicí, Moravské Budějovice)
1. a 2. 8. turnaj v Jakubově (Jakubov, Kouty, Okříšky)

SOKOL HARTVÍKOVICE
Fotbalový tým Sokola Hartvíkovic během letní pauzy doznává spousty změn, a to jak v realizačním týmu, tak i v hráčském kádru. Na trenérskou lavici po roční pauze usedne Zdeněk Raus, který tak nahrazuje končícího Karla Kolesu.
Hartvíkovice svůj nový tým teprve formují, a to od základu. Hartvíkovický lodivod se svými svěřenci zahájil přípravu minulý pátek. „Máme rozpačitý začátek, neboť jsme se na prvních dvou trénincích sešli deseti a poté v jedenácti lidech,“ prozrazuje.
Přípravná utkání
18.7. Rapotice, 18.00, (V)
22.7. M. Krumlov, 18.00, (V)
25.7. Sparta Brno, ???, (D)
29.7. Rosice, 18.00, (D)
2.8. Budišov, 17.00, (V)

TJ DESTRUKCE JAROMĚŘICE
Loňský nováček fotbalového krajského přeboru, který ve své premiérové sezoně obsadil deváté místo, v sobotu zahájil letní přípravu na nový ročník nejvyšší krajské soutěže.
„Trénujeme třikrát týdně, a to úterý, středa a pátek. První týden se zaměřujeme na fyzickou kondici. Hráči absolvují běhy v jaroměřickém zámeckém parku. Moc se jim to nelíbí,“ usmívá se jaroměřický kouč Petr Macháček a dodává: „Plánujeme soustředění v Číměři u Jindřichova Hradce (fotbalisté Jaroměřic na něj odjeli včera, pozn. aut.), kde potrénujeme a spojíme to s turnajem. Tady se utkáme se soupeři z I. B a I. A třídy jihočeského kraje.“
Přípravná utkání
18.7. turnaj v Číměři u Jin. Hradce
22.7. Náměšti, 18.00, (V)
25.7. turnaj v M. Krumlově (Novosedly (1.A JmFŽ), jeden z dvojice M. Krumlov (KP JmFŽ) - Velká Bíteš
2.8. Rudíkov, 16.30, (D)

SK HUHTAMAKI OKŘÍŠKY
Fotbalisté polykají tréninkové dávky od pondělí 13. července. „Máme za sebou tři tréninky, kde se výhradně zaměřujeme na nabírání fyzické kondice. Věnujeme se vytrvalostním běhům, ty zpestřujeme plaváním,“ prozrazuje okříšský kouč Martin Mašek.
„Od včerejška jsme v Jizerských horách, kde s osmdesáti procenty týmu pokračujeme na kolech,“ dodal.
Okříšský lodivod má v současné době v kádru 21 hráčů včetně zraněných Václava Vody a Patrika Netoličky. Kromě těchto dvou marodů se do přípravy zapojilo i přes drobné zdravotní problémy s klouby útočné eso Marián Kotrba.
Přípravná utkání
25.7. Bedřichov
1.-2.8. turnaj v Jakubově

1.FC JEMNICKO
Svěřenci trenéra Martina Kincla letní přípravu zahájili minulé úterý. „Trénujeme třikrát týdně, v úterý, ve čtvrtek a v pátek. Vše se odehrává ve Vratěníně, kde jsme nabírali i fyzickou kondici,“ prozrazuje jemnický kouč, který má jiné starosti, co se týče zejména složení týmu. Důvodem je, že jeho nejlepšího střelce Jaroslava Cecha testuje úřadující vítěz nejvyšší krajské soutěže Pelhřimov.
„Bohužel je tomu tak. My jsme počítali s tím, že kádr zůstane pohromadě a nikoho jsme nesháněli. Pelhřimov mimo jiné měl zájem i o Luboše Morkuse a Františka Kříže, ale ti dva nakonec zůstanou,“ posteskl si jemnický kouč a dodal: „Jeho góly nám budou chybět.“
Přípravná utkání
12.7. Třeboň 1:2
18.7. Třebíč
24.7. Jevišovice
1.8. Jindř. Hradec

SK MORAVSKÉ BUDĚJOVICE
Jako poslední tým z Třebíčska v krajském přeboru zahajují letní přípravu fotbalisté SK Moravských Budějovic, kteří k prvnímu vyběhnou až dnes.
Třináctý tým loňského ročníku nejvyšší krajské soutěže dozná změnu na trenérském postu, kdy své půlroční působení u týmu ukončil trenér Jaroslav Veselý. O jeho nástupci zatím jasno není, že by se žezla ujal dosavadní vedoucí mužstva Jan Šplíchal?
„Občas slýchávám takové názory, že už dlouho trénuji a mohl bych se toho ujmout, ale jasno zatím ještě nemáme. Mohu to být já, anebo může někdo přijít,“ řekl.
Přípravná utkání
25.-26. turnaj v Litohoři
??? Jevišovice
??? Dobšice

HFK TŘEBÍČ B
Třebíčská juniorka zahájila letní přípravu minulou středu pod vedením kouče Petra Kylíška, pro nějž to bude druhá sezona u tohoto týmu. „Trénujeme třikrát týdně v kombinaci s áčkem, kde se postupně rozdělujeme podle počtu lidí včetně dorostenců, kteří trénují jednou s námi a jednou s Liborem Zelníčkem,“ prozrazuje třebíčský lodivod.
Ten ještě o složení týmu nemá úplně jasno. „Zatím se to rozděluje, kdo bude v áčku a kdo v béčku,“ nastiňuje trenér Třebíče.
Přípravná utkání
19.7. Kouty, 17.30, (V)
26.7. Miroslav, 17.30, (V)
29.7. Budišov, 17.30, (V)
2.8. Jevišovice, 17.30, (D)

FC SLOVAN HAVLÍČKŮV BROD
Havlíčkobrodský tým prošel během letní přestávky hned několika změnami. První výměna je na postu trenéra, Leoše Mitase u kormidla Slovanu vystřídal Zdeněk Jungvirt, který v uplynulé sezoně zastával funkci sportovního manažera.
Slovan počítá ztráty opor minulých ročníků. „Brankář Adamec je na testech ve Vrchovině, s Nepovímem jsme se nedohodli na prodloužení a vrátil se do mateřského klubu,“ upřesnil Jungvirt.
Kdo bude hájit brodskou branku, zatím není jisté. „K dispozici bychom měli mít čtyři gólmany. Na testy jsme získali Rezničenka a Chvátala z Dobronína, dále budou k dispozici i dva kmenoví brankáři Chudoba a Koudelka,“ prozradil brodský kouč.
Přípravná utkání
15. 7. Světlá 5:4
18. 7. Humpolec, 16.30, (Tis)
22. 7. Pohled, 18.00, (V)
25. 7. Přibyslav, 16.30, (Tis)
31. 7. Chotěboř, 18.00, (D)


SK DEKORA ŽDÍREC N. D.
Loňský divizní celek čekal během letní pauzy těžký úkol, Ždírec musel nutně sehnat kvalitního gólmana, protože Milan Žďánský měl namířeno do divizní Chrudimi.
„Během přestávky jsme měli poměrně dost brankářů rozjednaných, ale příliš dobře to nedopadlo. Teď už je příchod jednoho na dobré cestě,“ hlásí trenér Dekory Marek Štukhejl. Dekora počítala i další ztráty, Takács, Chmelík a Hromádka skončili hostování, Blažek pak zamířil do Tisu.
Přípravná utkání
15. 7. Živanice 0:7
18. 7. Polná, 17.00, (Věžnice)
26. 7. Tesla Pardubice, (V)
29. 7. Přibyslav, (?)
1. 8. Nový Bydžov, (V)

SOKOL HERÁLEC
V kádru loňského nováčka se žádné zásadní změny nechystají. Kádr, který si vybojoval záchranu v krajském přeboru, do přípravy vyrazí i letos. V Herálci také nemají ke změnám v kádru důvod, týmu se totiž povedlo parádně jaro, díky němuž se zachránili v nejvyšší krajské soutěži a na jaře se mohou chlubit vizitkou šestého nejlepšího týmu přeboru.
„Vše zůstane při starém, žádné příchody ani odchody neplánujeme. Bratři Stojanové zůstávají, o Pěničkovi zatím jednáme a Nermut zůstává na hostování v Humpolci,“ shrnul změny předseda heráleckého fotbalu Josef Pátek.
Přípravná utkání
19. 7. Přibyslav, 16.30, (D)
26. 7. Dobronín (V)
2. 8. Janovice, 16.30, (D)

FK HUMPOLEC
Humpolec zahájil přípravu 13. července. Klub opustil Bdžoch, který toho vinou zranění na jaře moc nenahrál. Jinak kádr zůstal pohromadě. Hostování budou prodloužena Nermutovi a Staňkovi. Vedení jedná o posile do středu zálohy.
„S hráčem jsme prakticky domluveni. Nevím však, jestli už proběhla jednání na úrovni klubů, proto jeho jméno nezveřejním. Byl bych nerad, aby první informace vzešla z novin,“ zůstal tajemný trenér Josef Soural. Ten dále do přípravy hodlá zapojit mladé odchovance klubu: „Plynule přešli do prvního týmu. Sice nemohu nyní říci, zda budou výkonnostně stačit, ale přístup k tréninku mají dobrý. Jejich výchozí pozice pro boj o místo v áčku tedy není špatná,“ vysvětluje kouč.
Přípravné zápasy
18. 7. H. Brod, 18.00, (Tis)
22. 7. Pelhřimov, 18.00, (D)
25. 7. Žirovnice, 17.00, (V)
26. 7. Speřice, 17.00, (V)

SK PACOV
Na svou třetí misi v krajském přeboru se v úterý začal chystat Pacov. První dvě byly neúspěšné, po roce se vrátil zpět do I. A třídy. Chtělo by se tedy říci, že se v Pacově chystá zbrojení, ale nic takového se dít nebude. Alespoň to tvrdí slovenský trenér týmu Jozef Lehotský.
„Posily bych samozřejmě chtěl, ale situace je složitá. S financemi je to asi všude stejné a dobrých fotbalistů není mnoho. Proto se musím smířit s tím, že do soutěže půjdeme s kádrem, který si ji vybojoval.“ Pacov letos nehraje na žádném turnaji, v rámci přípravy si dal do itineráře čtyři zápasy. K Žirovnici, s níž hraje tuto neděli, přibyly tři týmy jihočeského přeboru – Tábor, S. Ústí B a Chýnov.
Přípravné zápasy
19. 7. Žirovnice, 16.00, (Hořepník)
25. 7. Tábor, 17.00, (Hořepník)
29. 7. Chýnov, 17.30, (V)
1. 8. S. Ústí B, 17.00, (V).

SK BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM
Bystřičtí fotbalisté zahájili herní testy s jihlavským starším dorostem, ovšem utkání bylo po pěti minutách přerušeno silnou průtrží mračen a vzápětí i ukončeno. Poprvé tak své ovečky uvidí trenér Zdeněk Hovorka až v Olešnici.
Přípravné zápasy
15. 7. Jihlava st. dorost, 17.30 (D)
18. 7. Olešnice, 17.30, (D)
25. 7. Nová Ves, 17.30, (V)

SFK VRCHOVINA
Svěřenci kouče Richarda Zemana budou muset kvůli Poháru ČMFS oželet zápas s divizním Velkým Meziříčím, dnes přivítají pouze jeho rezervu. Novou tváří ve vrchovinském týmu je havlíčkobrodský gólman Jindřich Adamec, který je v klubu zatím na testech.
Přípravné zápasy
17. 7. V. Meziříčí B, 18.00, (R. Svratka)
25. 7. Hlinsko, 17.30,(V)
29. 7. Žďár n. S., 17.30, (R. Svratka)
2. 8. Chotěboř, 16.30, (D)

FC VELKÁ BÍTEŠ
Bíteš vyběhne na hřiště až v neděli, kdy sehraje utkání s Kuřimí. V rámci přípravných utkání zavítají velkobítešští fotbalisté na turnaj do Moravského Krumlova. Generálka na první mistrovské utkání přijde na řadu týden před soutěží v Zastávce u Brna.
Přípravné zápasy
19. 7. Kuřim, 18.00, (Chudčice)
24. 7. Náměšť n. O., 17.30, (V)
25. 7. turnaj v M. Krumlově
29. 7. Rapotice, 18.00, (Březka)
2. 7. Zastávka, 17.00, (V)