Fanoušci se dočkali. Čtyři domácí zahřívací duely mají za sebou jihlavští fotbalisté i diváci. Nyní pro ně přichází zápas podzimu. Do Jihlavy míří Sparta.

Zvuk tohoto jména ani není potřeba zdůrazňovat vykřičníkem. Pětatřicetinásobný tuzemský šampión je pochopitelně velkým lákadlem. A motivací pro domácí hráče.

Pražané neprocházejí nejlepším obdobím. Už dva roky nezískali mistrovský titul, což je pro nejbohatší tým ligy velká potupa. Ani letošní ročník jí zatím nevychází nejlépe, což potvrzuje nedávná třízápasová série porážek.

Před reprezentační přestávkou ale jako by Sparta chytila dech. Porazila v Evropské lize Athletico Bilbao, poté v lize i ostravského rivala. „Spartě se v posledním období začalo dařit," potvrzuje i jihlavský kouč František Komňacký, který má před soupeřem respekt. „Takové měření sil, zejména pak v domácím prostředí, představuje velkou výzvu nejen pro hráče, ale i pro celý klub. Chceme sehrát dobrý zápas a pokusit se o úspěšný výsledek."

Ve sparťanském dresu budí největší respekt především obrovitý útočník Kweuke. Při vědomí toho, že obrana Vysočiny je nejvíce zranitelná právě ze vzduchu, může tento forvard natropit jihlavským hráčům hodně problémů.

Jistou nadějí může být pro Vysočinu dlouholetá tradice, podle které se Spartě většinou v duelech po reprezentační pauze tolik nedaří. Na to se ale trenéři nechtějí spolehnout. „Předpokládáme, že Sparta do Jihlavy přijede v plné síle, a podle toho se připravujeme," uvedl lapidárně Komňacký. On sám však řeší velké starosti se sestavou. „Zdravotní situace bohužel není ideální," připouští trenér. Se zraněnými svaly laborují Koloušek a Gavrič, na marodce je stále také Mešanovič. „Věřím, že ze základní sestavy nám už nikdo nevypadne. Sestavu každopádně budeme dávat dohromady až podle zdravotního stavu v pátek a v sobotu," netěší Komňackého.

Proti svým

V dresech nedělních protivníků se téměř jistě v základních sestavách představí i hráči, kteří oblékali dres druhého klubu. V záloze Sparty by neměl chybět Josef Hušbauer, který v Jihlavě působil v sezoně 2007/08.

Pikantnější je ale pochopitelně především start gólmana Jaromíra Blažka proti „své" Spartě. „Lhal bych, kdybych řekl, že se na zápas netěším," uvedl Blažek v rozhovoru pro klubový web.

Dlouholetá opora letenského klubu nastoupí proti rudým za čtvrtý klub v kariéře. „S Příbramí jsme doma se Spartou remizovali 0:0, s Bohemians to myslím byla také remíza. A v březnu 1992 jsem v derby za Slavii také vychytal remízu 1:1," prozradil Blažek svoji zajímavou bilanci.

Za další remízu do svých análů by se jihlavský brankář určitě nezlobil. Už třeba proto, že by Vysočina udržela svoji letošní domácí neporazitelnost. „Abychom uspěli, tak musíme podat maximální výkon podpořený velkým nasazením a bojovností," nabízí recept na úspěch Blažek.