Projevil se především jako hráč bez nervů, když v klíčových situacích dokázal zvládnout penaltovou situaci a třikrát bezchybně splnil roli penaltového exekutora.

Pět minut před koncem utkání v Teplicích mohl rozhodnout o nečekané výhře Jihlavy na Stínadlech. Proti Brnu po hodině hry měl otevřít skóre a korunovat tlak svého celku. V neděli proti Zlínu po špatném vstupu do utkání dostal šanci vyrovnávací brankou uklidnit a uvolnit napětí spoluhráčů.

Všechny situace příkladně ustál, pokutové kopy bezpečně bez známek nervozity proměnil. Nejistý nebyl ani při nedělní exekuci proti Holému. „Ani moc ne," uvedl Lukáš Vaculík po zápase. „O těchto situacích přemýšlím už před zápasem. Před Zlínem jsem si říkal, že jejich gólman je hodně velký, kdyby mi vystihl stranu, mohl by mi to chytit. Rozhodl jsem se proto pro ránu doprostřed, a vyšlo to."

Proměněná penalta znamenala vyrovnání na 1:1, zápas nerozhodně i skončil. S jakými pocity odcházeli hráči po utkání do kabin, prozrazovala trošku zakaboněná tvář střelce jedné z branek. „Nejsme spokojení, chtěli jsme to utkání vyhrát," měl jasno Vaculík. „Mohli jsme se víc odpoutat od dna tabulky, bohužel se to nepodařilo, máme jenom bod. I když možná zaplaťpánbůh za něj. Rozhodlo, že jsme neproměňovali naše šance. Měli jsme i dost laciných ztrát míče, kterými jsme dostávali Zlín na koně."

Hráči Vysočiny budou ještě týden trénovat, poté je čeká vánoční dovolená. „Teď si musíme hlavně pořádně odpočinout, bude nás čekat hodně těžké jaro," uvědomuje si Vaculík, který se už fotbalového volna nemůže dočkat: „Na Vánoce se těším ohromně moc. Těším se na to, že s rodinou odjedeme někam na dovolenou, s malým budou, věřím, krásné Vánoce."

Po nich ale přijde už zmíněné záchranářské jaro.

Proč bude hrát Vysočina opět pouze o holý ligový život? „Už třetí podzim po sobě měl hodně podobný průběh," přitakává Vaculík. „Je na zamyšlení, kde děláme chybu. Protože kromě první sezony po postupu jsme ani jednou nechytili začátek, po nějakých devíti deseti kolech míváme strašně málo bodů a pak to honíme. Většinou se sice tým v těžké chvíli semkne, ale na tohle se nelze spoléhat donekonečna. Je potřeba asi ještě více pracovat, být ještě více semknutější. Pak budeme i odměněni," věří v dobrý konec zatím rozpačité sezony Lukáš Vaculík.