„Kluby měly do této doby povinnost video ze zápasů archivovat tři týdny. Teď ho musí do následujícího čtvrtka poslat nebo doručit do Jihlavy,“ říká předseda Krajského fotbalového svazu Vysočina Miroslav Vrzáček.

K tomuto kroku svaz vedla jeho využitelnost. „Video je výborná věc. V několika případech ho využila disciplinární komise, jinak je k dispozici pro komisi rozhodčích. Už je řada případů, kdy se na základě shlédnutí videa změnila známka rozhodčímu. V každém případě právě rozhodčí v podvědomí mají, že jsou sledováni,“ tvrdí Vrzáček.

Podle předsedy nehrozí zneužití nepřípustnou manipulací s kamerou, protože při pořizování záznamu musí kluby respektovat určitá pravidla. „Video musí být na stativu a v půli hřišti. Videozáznam musí být pořízen včetně příchodu i odchodů hráčů a rozhodčích, na začátku, na konci i co se týče přestávky,“ vysvětluje zkušený funkcionář.

V řádech se pamatuje i na kvalitu záznamu. „Byly v začátcích případy, kdy video nebylo úplné, tak jsme tento prohřešek ocenili pětisetkorunovou pokutou. Pokud by se to stalo ve druhém, třetím případě, tak bychom šli už do tisíců, protože tohle si kluby nemůžou dovolit. V tom potom můžete vidět nějaký záměr,“ je nekompromisní Vrzáček.

Videa používá svaz i jako instruktážní materiál na školeních. Kluby ale nemají povinnost poskytnout nahrávku i soupeři.

„Soupeř ale má právo natáčet si své video, na jakékoli úrovni. Třeba i v krajském přeboru žáků. Pouze to oznámí domácímu klubu a zanese se to do zápisu,“ uzavírá předseda KFS.