Jasným favoritem duelu by měl být už jednou nohou třetiligový tým od řeky Sázavy. Pořadí v tabulce ale rozhodujícím faktorem stoprocentně nebude. „Je to derby a určitě v něm chceme vyhrát," vyhlašuje trenér Žďáru Petr Nedvěd.

Domácí kouč Richard Zeman měl ještě do minulého týdne podobný názor, jenže během anglického týdne zasáhla jeho mužstvo rozsáhlá marodka: „Náš cíl poprvé porazit Žďár se nemění. Pokud to ale řeknu otevřeně, tak popravdě vymýšlíme, s kým vůbec hrát. Přesto se budeme snažit favorita potrápit."

Do derby v novoměstském dresu určitě nevyběhne žďárské duo zapůjčené na Vrchovinu. Vojtěch Zedníček má zlomenou člunkovou kost a sezona pro něj skončila a Radima Chmelíčka trápí problémy s kolenem. Podobně je na tom také Ondřej Šustáček a Lukáše Wolkera s Jakubem Skryjou trápí stehenní sval. Mimo hru je také Jan Kolařík. „Aby toho nebylo málo, tak velký otazník visí u Pavla Sodomky a menší u Buchty, Brabce a náhradního brankáře Krejčího," vypočítává Zeman, který nemůže počítat ani s větší výpomocí z béčka. „Hrají důležitý zápas, takže bude bohužel problém dát dohromady dvě jedenáctky."

Naopak hosté dorazí až na útočníka Aleše Chmelíčka kompletní. „Aleš má neschopenku, v pondělí jde znovu na kontrolu. Štve ho to, ale ne jen kvůli tomu derby, ale hlavně proto, že chce hrát," mrzí Nedvěda.

Žďáru stačí ve zbývajících šesti utkáních uhrát sedm bodů a postup už mu nikdo nevezme. Při současné formě nejbližších na hony vzdálených pronásledovatelů je ale klidně možné, že už do konce soutěže bodovat nemusí, a přesto zamíří výš. „Nebral bych to tak, že máme dvanáctibodový náskok a že nám zase o tolik nejde," říká Nedvěd a dodává: „Je to prestižní zápas hlavně kvůli lidem. Ať už jde o Meziříčí nebo Nové Město, ty mančafty mají vždy zvýšenou motivaci nás porazit, a my naopak nechceme poslouchat hlasy od lidí, že nás porazilo Město, takže už jen proto je o motivaci postaráno."

Sestupové starosti aktuálně netrápí ani na jaře efektivní Vrchovinu, k vidění by tak mohla být otevřená partie. „Pokusíme se o to, i když zachránění v žádném případě ještě nejsme. Sám jsem zvědavý, jak vyjde počasí a kolik lidí dorazí, protože ve Žďáře je pouť, tady je Světový pohár horských kol a Češi hrají hokej," připomíná Zeman.