Souboj vrcholí. Čeští fotbaloví talenti finišují s bojem o nominaci a jarní mistrovství Evropy do 21 let, které se uskuteční v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti. V úterý večer je čeká poslední ostrá příprava proti Portugalsku, poté už „jen" závěrečné soustředění a nominace na šampionát. Ve hře jsou stále i hráči spjatí s FC Vysočina Jihlava.

Dva z nich, Matěj Vydra a Lukáš Masopust, zasáhli také do pátečního utkání českého týmu se stejně starými Angličany (0:1). Pro Vydru to byl návrat do fotbalové jednadvacítky po čtyřech letech.

A určitě si jej představoval šťastnější. Nejen proto, že Češi prohráli, ale též kvůli tomu, že útočník Watfordu neproměnil dvě dobré příležitosti. „První dotyk byl dobrý, pak mi to ale odskočilo a trefil jsem obránce. Měl jsem to vyřešit třeba střelou nártem. Zavřít oči, vystřelit a nic nezkoušet," popsal Vydra svoji první šanci z 18. minuty, kdy nic nevytěžil ze Zmrhalovy přihrávky.

O chvíli později poslal chotěbořský rodák přízemní střelu k tyči, na brankové čáře však zasáhl pozorný obránce hostů. „Všechny jsem prostřelil, ale na zadní tyči měli obránce a já to trefil zrovna tam, kde stál," posteskl si Vydra, který však ve hře týmu viděl i pozitivní věci: „Věděli jsme, že s nimi nemůžeme hrát pozičně vyrovnaný fotbal. Měli jsme ale rychlé protiútoky a balony za obranu na ně platily. Myslím, že jsme si dokázali, že se s nimi na Euru můžeme měřit a nemusíme být zaleknutí."

Matěj Vydra odehrál v utkání jedenasedmdesát minut. Na hrací se ploše se tak na deset minut sešel i s dalším jihlavským odchovancem Lukášem Masopustem, jenž přišel na letenský trávník na závěrečnou půlhodinu.

V době nepříznivého stavu Masopust hru české zálohy výrazně oživil, připomněl se parádní patičkou při útočné akci, v poslední minutě měl prsty v závěrečné příležitosti českého týmu. Po jeho průniku ale jeho ostrý centr na vzdálenější tyč anglická obrana odvrátila na roh.

Lvíčata tak nevyhrála už čtvrté utkání v řadě, a je nasnadě, že pro Euro budou potřebovat posílit. Tím se ovšem snižují šance pro některé další hráče spjaté s FC Vysočina. V úterý s největší pravděpodobností proti Portugalcům dostane příležitost Matěj Hybš, který v Praze při soustředění léčil zraněnou nohu.

Ale vzhledem k tomu, že na Euro budou zřejmě nominováni i hráči z A týmu jako Kadlec, Krejčí nebo Kadeřábek, jsou šance dalších hráčů mimo současnou nominaci spíše minimální.