Roli favorita odmítají. Pět kol neporažení jihlavští fotbalisté vyjíždějí letos naposledy k venkovnímu duelu. V sobotu odpoledne se představí na stadionu libereckého Slovanu. Výkony, výsledky i forma posledních kol po dlouhé době mírně favorizují před posledním utkáním první poloviny nejvyšší tuzemské fotbalové ligy hráče Vysočiny, historie ale hovoří jinak. Jihlava dosud pod Ještědem nedokázala zvítězit, ba co víc: Liberec v lize ani jednou neporazila.

Severočeši neprocházejí lehkým obdobím a jejich pozice v dolních patrech tabulky je hodně překvapivá. Přesto odjíždějí Jihlavští k utkání s pokorou. „Čeká nás silný soupeř. Výsledky Liberce a jeho postavení v tabulce neodpovídají kvalitám kádru," je přesvědčen trenér Vysočiny Roman Kučera.

Ten zároveň poukazuje i na skutečnost, že Liberec měl mít v tabulce zřejmě více bodů. „V některých zápasech Slovan svou kvalitu prokázal, ale měl i smůlu v koncovce. Třeba v utkání s Jabloncem, ve kterém měl v prvním poločase několik šancí a trefoval tyče."

Bořiči mýtů

Veškerá statistická data ale přesto chtějí hráči Vysočiny poopravit. Vždyť už se jim to během poslední doby povedlo i u negativních bilancí s Baníkem a Teplicemi. Tato utkání zmiňuje i kouč Kučera: „Do Liberce jedeme s respektem ke kvalitě soupeře, v bojovné náladě a se snahou navázat na výkony v Ostravě a Teplicích. Do konce podzimu jsme si dali za cíl neprohrát a rozšířit náš bodový zisk. Uvědomujeme si, že nás čeká strašně těžké utkání. Liberečtí jsou nyní pod velkým tlakem vedení. My se však musíme soustředit na sebe, pečlivě se připravit a koncentrovat se na náš výkon v zápase. Před závěrečným utkáním se Spartou nechceme ztratit sebevědomí a herní pohodu," uvedl jihlavský stratég.

Vysočině prospěla reprezentační přestávka. Sice se od týmu odpojili mládežničtí reprezentati Hybš, Jánoš, Fulnek a Vejmola, ale trenérům se hlásili do přípravy další bývalí marodi. „Teď už jsou mimo jen dlouhodobě zranění Jungr a Marcin. Zvýšila se nám tak konkurence v týmu, což je jedině pozitivní," hlásí spokojeně Kučera, který tak má znovu řadu možností, jak poskládat základní jedenáctku. „Určité změny základní jedenáctky chystáme. Budeme tak chtít eliminovat silné stránky soupeře," naznačil Kučera.

Odhodlání bodovat v Liberci čiší i ze samotných hráčů, kteří se na těžký duel těší. „Pojedeme do Liberce bojovat o další body do tabulky," hlásí přesvědčivě jeden z reprezentantů, Matěj Hybš.