Už se to blíží! V pátek v osmnáct hodin rozehrají jihlavští fotbalisté jarní část nejvyšší soutěže. O tom, jaká byla zimní příprava a s čím jde Vysočina do druhé části ligy, se hovořilo na včerejší tiskové konferenci.

Zimní přípravné období pomalu končí a s ním přišel čas ho zbilancovat. A pochlubit se, s čím vyrukuje tým do ligových bojů.

Trenér František Komňacký nenašel na uplynulém období příliš vad. „Vedení klubu nám vyšlo ve všem vstříc a vytvořilo nám podmínky, na které si opravdu nemůžeme stěžovat," sympaticky přiznává kouč. „Kromě zdravotních potíží, které měli někteří hráči, jsme se nesetkali s žádným výrazným problémem. Navíc závěr přípravy proběhl v Turecku, kde jsme našli výborné podmínky pro finální herní přípravu," dodává Komňacký.

Hráči Vysočiny absolvovali přes šedesát tréninků a sehráli tucet přípravných utkání. „V mezinárodních utkáních jsme obstáli dobře," domnívá se trenér. „Jediné vystoupení, které nám nevyšlo, byla sobotní generálka s Táborskem. Bylo to jediné utkání doma v Jihlavě, o to víc nás to mrzí. Ale já věřím, že to byla taková správná facka před ligou, abychom nezpychli," pousmál se kouč.

Hledání pokračuje

Dva problémy chtělo vedení jihlavského týmu v zimě vyřešit. Najít náhradu za Stanislava Tecla, a vylepšit defenzivní činnost. „Dostávali jsme dost branek," připomíná Komňacký. „Už se zdálo, že posílení obranné řady je vyřešené osobou Milana Kopice. V závěru přípravy se ale jeho bolavé koleno znovu ozvalo a v tomto okamžiku nemůžeme říct, že bychom tento problém odstranili," připouští komplikace Komňacký.

Jihlavští ale neponechávají nic náhodě, v tomto týdnu by měl jejich defenzivu posílit další zkušený hráč. „Jednáme s Peterem Čvirikem z Trnavy," prozradil kouč.

V útoku by pozici Tecla měl nahradit někdo z trojice Šimonek, Vaněček, Vašíček. „Jsou to tři typově podobní hráči, kteří by měli zúročit práci mužstva na hrotu," věří Komňacký.

Hledání ideální sestavy zmíněná generálka ještě neneukončila. „Váhám na několika postech," usmál se Komňacký s tím, že: „Jediný post, který nás netrápí, je ten brankářský."

Tím trenér narážel na skutečnost, že má k dispozici vyrovnanou dvojici Blažek, Hanuš. S Hanušem Vysočina v zimě podepsala přestup a dlouholetou smlouvu. Dostane na jaře příležitost jako perspektivní jednička? „Jarda Blažek má takové postavení, že pokud mu bude sloužit zdraví a bude mít výkonnost, je naše jasná jednička," vysvětluje ředitel klubu Zdeněk Tulis, sám bývalý brankář. „Hanuš je v přípravě poctivý, v zápasech, které odchytal, prokázal, že má na to stát se Blažkovým rovnocenným zástupcem," tvrdí Tulis.

Jeho největším přáním je udržet dlouhodobě v Jihlavě nejvyšší soutěž. „Chtěli bychom pokračovat ve fantastické zábavě, kterou jsme nabízeli našim divákům v první polovině ligy, i na jaře. A tím jim poděkovat za to, že umí fandit nejen hokeji, ale i fotbalu."

Nový kapitán

Stanislav Tecl odešel nejen z kabiny Vysočiny, ale zanechal i opuštěnou kapitánskou pásku. Tu na jaře navlékne Lukáš Vaculík. „Demokraticky jsem ho určil," směje se trenér Komňacký.

„Pásku jsem měl už na podzim, když byl Standa zraněný," připomíná Vaculík, který v kabině zastává i funkci pokladníka. „Zatím mě toho nezbavili," usmál se nový kapitán.

Z jeho pohledu byla zimní příprava hodně intenzivní. „Přípravy si bývají hodně podobné, je to o běhání, nabírání kondice. Co jsme ale zažili nového, to byly tréninky v hale. Měli jsme toho chvílemi plné nohy," netají Vaculík.

„Teď to musíme zúročit v jarní sezoně," dodává bojovně.

Cíl Vysočiny je jasný. „Co nejdříve nasbírat dostatek bodů, abychom se dostali do klidného středu tabulky a měli klid od záchranářských starostí," netají Komňacký, který odhaduje, že na záchranu bude potřeba jednatřicet bodů. K tomuto počtu potřebují Jihlavští ve čtrnácti jarních zápasech získat bodů dvanáct. Podaří se jim to?