Mohou to ukončit. I když teorie stále bude hovořit jinak, realita je jasná. Pokud v pátek fotbalisté FC Vysočina zdolají v dalším ligovém utkání dosud předposlední Bohemians 1905, mohou slavit splnění cíle: záchranu soutěže.

Po tříbodovém zisku by měli jedenáct bodů náskoku právě na klokany a pět kol před koncem už konečně klid. „Tento duel bude důležitý. Když ho zvládneme, určitě se hodně k záchraně přiblížíme," uvedl už po senzační remíze v Plzni v minulém kole útočník Muris Mešanovič.

Přestože mají oba celky záchranářské starosti, v Jihlavě se v pátek večer střetnou týmy, které mají v posledních kolech solidní formu. Vysočina už šest kol neprohrála, Bohemians po příchodu trenéra Luďka Klusáčka také ožili. Z pěti zápasů vydolovali osm bodů.

Zelenobílí tak oživili naději na záchranu a budou na Vysočině určitě hodně kousat. Už jenom díky svému tradičně agresivnímu stylu hry. „Od Bohemky se dá očekávat poctivý a bojovný výkon," přitakává asistent jihlavského trenéra Zdeněk Klucký.

Bude to boj

Jihlavanům se v posledních duelech doma dařilo, rozstříleli Olomouc, udolali Mladou Boleslav, v poháru přetlačili i mistrovskou Plzeň.

Nyní přichází na řadu sice důležitá, ale zdánlivě oddechová série protivníků z konce tabulky Bohemians, Brno, Příbram. „Tyhle zápasy budou určitě těžší," tvrdí jednoznačně trenér Petr Rada. „Všichni předchozí soupeři k nám přijeli hrát fotbal, což nám vyhovovalo. Teď se dá očekávat spíše obranná taktika protivníků. Uvidíme, jak se s tím dokážeme vypořádat."

Fotbalisté Vysočiny jsou ale odhodláni prodloužit svoji bodovou sérii. Utopií není ani útok na konečnou šestou příčku tabulky! „Náš cíl je samozřejmě záchrana, ale jsme v pozici, kdy už nám nemusí jít jen o to," objasňuje stoper Jiří Krejčí. „Chceme vyhrát každé utkání a Bohemku musíme porážet, i kdybychom měli bodů jen dvacet," věří jihlavský obránce v sílu týmu.

Možnou komplikací pro klub může být pozdější výkop duelu. Záchranářskou bitvu si zvolila pro své vysílání TV Fanda a výkop posunula na 20.15 hodin. „Moc bychom si přáli, aby se tribuny stadiónu v pátek zaplnily stejně jako v předchozích jarních domácích zápasech," zve fanoušky do ochozů Klucký. „Věříme, že důležitost nadcházejícího utkání a poslední výkony našich hráčů jsou pro fanoušky tou nejlepší pozvánkou. Skvělá atmosféra, která na stadionu panuje, představuje velké povzbuzení pro naše hráče."

Jihlavská sestava nebude kompletní. K Blažkovi a Marcinovi ulehl na marodku Josl. Po karetní absenci se vrací do zálohy Jungr, kde ale bude ze stejného důvodu pro změnu chybět Kučera. „K dispozici by už mohl být Marek, s týmem začínají trénovat i Tlustý a Masopust," dodal Klucký.

Ať bude základní sestava Vysočiny vypadat v pátek večer jakkoliv, jedno jihlavští hráči fanouškům slibují předem: „Hrajeme pro klub a pro naše diváky, aby se bavili fotbalem. Naším hlavním cílem bude především navázat na jarní výkony. A Bohemku samozřejmě porazit," slibuje příznivcům Krejčí.