To je škoda! Téměř historickou šanci promarnili fotbalisté Vysočiny v osmifinále Poháru České pošty. V celkovém kontextu dvojboje s favorizovanou pražskou Spartu byli lepším týmem, přesto se se soutěží museli rozloučit. Jihlavští hráči totiž nezvládli závěrečný rozstřel a odmítli tak zrod pohárové senzace.

Sparta byla před sérií vysoce favorizovaná, ale jak v listopadovém duelu v Jihlavě, tak v úterý v Praze své kvality prokazovala jen spoře. Snad jen s výjimkou pasáže po inkasované brance ve druhém utkání totiž Vysočinu letenský celek výrazně nepřehrál. Kde se rozhodovalo o postupu do čtvrtfinále?

DÍL PRVNÍ: JIHLAVA. Zřejmě už v prvním poločase prvního utkání urazila Vysočina štěstíčko. Během čtyřiceti minut si vypracovala šancí snad na dva zápasy, z řady tutovek však proměnila jedinou. Po chvilkové nekoncentraci navíc zbytečně Jihlavané inkasovali a remíza byla velkým úspěchem slavnějšího protivníka. „Tady jsme si postup asi opravdu prohráli," uznal po vyřazení svého týmu František Komňacký.

DÍL DRUHÝ: PRAHA. Spartě stačila k postupu i bezbranková remíza, ale domácí prostředí ji donutilo hnát se do útoku. Když pak po vydařeném brejku a proměněné penaltě inkasovala, zvýšila obrátky a rychle dosáhla vyrovnání. „Sparta si v první půli vypracovala několik šancí a závarů," připustil Komňacký. „Jinak se ale hrálo jen průměrné utkání, k čemuž jsme přispěli i my. Dlouho jsme nebyli schopni vytvořit souvislejší akci. Ve druhém poločase jsme Spartu do žádné velké příležitosti nepustili, my jsme byli o něco nebezpečnější." Opět se však projevila aktuální bolest Vysočiny, mizerná koncovka. „Je to škoda, náš druhý gól by zápas hodně změnil," ví Komňacký.

DÍL TŘETÍ: ROZSTŘEL. Sparta i Vysočina si cestu ke vzájemnému osmifinálovému souboji proklestily shodně přes druholigové protivníky po penaltách. Pražané tak uspěli v derby na Žižkově, Jihlava po málem ztracené výhře zachránila takto postup ve Zlíně. Na Letné ale penaltový rozstřel jihlavští hráči nezvládli. První tři pokusy brankou neskončily, a přestože Kosak a Tomeček vykřesali jiskřičku naděje, poslední střelou ji, byť s velkým štěstím, uhasil kanonýr Lafata. „Penalty jsme den před zápasem trénovali a všichni tři střelci, kteří je na Spartě zahodili, je na tréninku proměňovali s přehledem. Když střílel Lafata, tak jsem našemu gólmanovi Hanušovi poradil, ať se proti Davidovi nehne a zůstane stát. Lafata opravdu zamířil do středu, takže mě mrzí, že balon nakonec do sítě propadl," litoval Komňacký.

Jihlavané tak vypadli z poháru, ale žehrat mohou pouze sami na sebe. Ostatně i kouč Sparty Vítězslav Lavička jejich výkon ocenil: „Jihlava pro nás byla v součtu obou zápasů hodně tvrdým oříškem. Nakonec o všem rozhodla penaltová loterie. Jsme rádi, že máme brankáře, který takhle umí chytat pokutové kopy. Postoupili jsme s odřenýma ušima. Jsem rád, že jsme to zvládli."