Co víc si přát? Jihlavští fotbalisté v závěru ligového podzimu konečně zabrali a po výhrách nad moravskými rivaly Brnem a Ostravou opět začínají dýchat čistší ligový vzduch. Výhrou nad Baníkem navíc od soupeře odpoutali na jedenáctibodový rozdíl a zdá se být pravděpodobné, že tak rozhodli o ostravském pádu z nejvyšší soutěže.

To ostatně naznačovaly i hlasy aktérů sobotního duelu po jeho skončení. „Vývoj ligy už směřuje jen k otázce, kdo s Baníkem skončí na sestupové příčce. A my na ní rozhodně nechceme zůstat," uvedl na pozápasové tiskovce kouč Vysočiny Milan Bokša.

A podobně hovořil i kapitán Vysočiny Tomáš Marek, který do Jihlavy přišel právě z Ostravy: „Čtyři body, které mají, jsou málo, to už by se asi musel stát zázrak. Je to jiný Baník, než když jsem tady působil já. V kádru zůstal už jenom Davor (Kukec pozn. aut.). Mají tady dost kluků na hostování a už to není takový Baník, co býval."

Radost z vítězství a jeho důsledku do tabulkové situace by ale neměly přebít skutečnost, že trápící se Baník dělal hráčům Vysočiny velké starosti. Navíc Jihlavští sami jakoby nechtěli ve Vítkovicích vyhrát.

Po vedoucí brance opět inkasovali vyrovnávací gól, tentokráte dokonce vlastní. Sice se poté znovu dostali do vedení, a po nesmyslném faulu Narha dokonce i do přesilovky, přesto neměli duel ve své režii. Rezultovala z toho penalta, která mohla všechno krásné zhatit.

Naštěstí se tak nestalo, skvělý Hanuš Kukecovu polovysokou střelu k pravé tyči vyrazil. „Před zápasem jsme se na tuto situaci s trenérem Jardou Blažkem připravovali, takže velká zásluha patří jemu," tradičně odmítal chválu na svoji adresu nepostradatelný hráč Bokšova celku.

Penaltový moment byl takový trošku záhadný, sudí Pavel Julínek dlouhou s jejím nařízením váhal. „Červenka si mne chytil a obtočil se kolem mne. Chtěl jsem ho rukou lehce zastavit, aby nemohl běžet dál. Na penaltu to podle mne nebylo, ale rozhodčí to písknul," popsal inkriminovaný střet faulující Marek. V závěru zápasu už ale Jihlavští žádné další drama nepřipustili a první polovinu soutěže zakončili se ziskem patnácti bodů. „Trošku jsme se odpoutali od sestupových vod, ale jistého nic nemáme," uvědomuje si Marek.

Podzimní derniéru obstará pro Vysočinu domácí utkání se Zlínem. Třetí utkání v řadě s moravským sokem rovná se třetí vítězství? Pokud bude v neděli večer odpověď kladná, bude zimní přestávka z jihlavského záchranářského pohledu o hodně klidnější.