Vznikl v roce 1883, kdy existovaly sbory pouze v Jihlavě, Brtnici a v Lukách nad Jihlavou. Díky tomu jeho služeb využívali lidé nejen v Přísece, ale i ve Střížově a Puklicích, kde vlastní hasiče neměli.

Zajímavostí příseckého sboru je, že v roce 1885 podpořil jeho činnost částkou padesáti zlatých rakouský císař František Josef I. Tou samou částkou, která pomohla k ošacení a vyzbrojení sboru, přispěl i hrabě Collato z Brtnice.

Hasičská kronika popisuje také 5. březen roku 1930. Ten den se konaly velké oslavy jubilea prezidenta republiky T.G. Masaryka. V tento den se obec Příseka rozhodla tehdejšího prezidenta jmenovat čestným členem místního hasičského sboru.

Preventisté kontrolovali komíny

Na konci minulého století působili v každém sboru požární preventisté, ani ten přísecký nebyl výjimkou. Ti měli za úkol kontrolovat v každém domě stav komínů.

„Všechno se zapisovalo do požárního deníku, dneska se o to starají kominíci, dřív jsme to dělali my,“ vzpomíná preventista Josef Pulicar. Ani dnes přísečtí hasiči neztratili svou prestiž. Na konci června zvítězili v okresním kole hasičské soutěže.

Za úspěšný tým v kategorii nad 35 let soutěžili: Roman Škrdla, Petr Škrdla, Jiří Kružík,Jan Pojer, Jaroslav Doležal, Jan Suchý, Jiří Pojer a Miloslav Zvěřina. Slibně se rozvíjí i činnost mladých hasičů, kteří jsou v obci jedinou volnočasovou aktivitou.

„O mládež se dobře starají vedoucí Luděk Pulicar a Pavel Růžička,“ uvedl starosta sboru Miroslav Škrdla.