Dvakrát denně vzlétá v těchto horkých dnech nad Vysočinu letadlo se zvláštním posláním. Jeho posádka hledá v lesích kouř a oheň. „Létá nad krajinou a mapuje situaci, jestli někde nevznikl požár,“ vysvětlil krajský ředitel Lesů České republiky Václav Šebek. „Je sucho a situace je vážná. Zatím to však není kritické,“ dodal Šebek.

Na rozdíl od obou východočeských krajů a dalších regionů v zemi, které v lesích zakazují rozdělávání ohňů a někde i zapalování cigaret, se zatím na Vysočině nic obdobného nechystá.

„Praxe je taková, že návrh na vyhlášení tohoto opatření vzejde od hasičů. Ti jediní jsou schopni posoudit situaci,“ řekla mluvčí krajského hejtmanství Jitka Svatošová.

Pokud vzplane les, přijdou i zákazy

Reakce hejtmanství tak závisí na množství požárů. „Kdyby se zvýšil počet výjezdů hasičů, jejich ředitel se spojí s hejtmanem a ten mimořádné opatření vyhlásí,“ upřesnila Svatošová.

Podle krajského velení hasičů ještě letos na Vysočině les nehořel. Kvůli suchu však už musely stříkačky několikrát zasahovat na loukách a mezích. „Od začátku července jsme vyjížděli k deseti požárům travního porostu. Čtyři se staly na Pelhřimovsku, tři na Jihlavsku, dva na Třebíčsku a jeden na Havlíčkobrodsku,“ popsala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Podle ní bývá častou příčinou těchto požárů nepozornost lidí. Například na Havlíčkobrodsku zapálila trávu jiskra od úhlové brusky. Ke všem takovým případům však hasičský vyšetřovatel nejezdí. Když nevznikne materiální škoda, příčina se nevyšetřuje. Takže stoprocentně nelze příčinu u všech podobných požárů stanovit.

Vinou horka a sucha již dvakrát vzplála i skládka komunálního odpadu v Jihlavě – Henčově. U samovznícením způsobeného ohně zde zasahovali už 23. června a na stejné místo vyjely posádky tří hasičských aut i včera. Skládku chladili i zaměstnanci městských služeb s hadicemi a kropicími vozy.

Přes rizikovější období z hlediska požárů hasiči v současnosti neposilují svůj stav. „U menších stanic, jako je například v Hrotovicích nebo Světlé nad Sázavou, je praxe taková, že pokud hasiči z těchto stanic vyjedou k případu, svoláváme textovými zprávami posilu z dalších stanic,“ říká Musilová.

Hlavní část pozornosti hasičů je nyní upřena k lesům. Kromě leteckého průzkumu hlídkují i lesníci v terénu. „Naši pracovníci znají vyvýšená místa, z kterých dokáží přehlédnout větší část území,“ dodal ředitel Lesů Václav Šebek.

Lesníci v pohotovosti

Zaměstnanci státních Lesů mají za úkol například i dohled nad tím, zda se návštěvníci lesů nechovají rizikovým způsobem. Tím je především rozdělávání ohňů v lese a kouření. Jen odhozený nedopalek může v suchém počasí snadno způsobit požár. „S ohledem na teplo požáry rozhodně hrozí,“ říká krajský ředitel Šebek a apeluje: „Lidé by se měli chovat odpovědně, nerozdělávat ohně a nekouřit.“

Dosud neví, že by došlo ke střetu protipožární lesnické hlídky s návštěvníkem lesa. „Ke mně se obecně dostávají konfliktnější věci, takže o něčem takovém zatím informace nemám,“ říká Václav Šebek.

Za rizikovější oblasti z hlediska možného požáru označuje lesy, kde je méně vody. „Jedná se o lokality s březovým porostem a trávou. Konkrétně bych zmínil Jaroměřicko a Posázaví. Obecně lépe jsou na tom výše položené oblasti,“ míní ředitel Šebek.