Vlastnil vybavení za 3000 zlatých: tři čtyřkolové stříkačky, dvě berlovky, naviják a vozík na hadice. Sbor si pořídil i sanitní auto pro poskytování samaritánské, dnes bychom řekli první pomoci při zraněních, nemocech nebo úrazech.

Kameničtí občané vzpomínají na lékaře-lidumila Arnošta Kábu. Doktor Kába se staral o zdraví obyvatel Kamenice a okolí, dobře věděl o jejich denních starostech, a proto i jeho lékařské honoráře byly spíše odvislé od situace pacientů než od vynaloženého úsilí.

Více než půl století byl patronem místních hasičů, stál v čele sboru jako jeho starosta.

Témata vymýšlí již kolem Vánoc

Masopust v Kamenici je každoročně kompletně v režii hasičů, nikdo jiný ho nikdy v obci nepořádal. „Jsou to hodiny a hodiny příprav,“ přiblížil starosta sboru Jiří Nevosad. Už kolem Vánoc se vymýšlí téma pro masopustní rej masek. V masopustních maskách se objeví především členové sboru.

„Moje dcera se účastní od svých dvou let,“ podotkl Nevosad. Jedním z nejstarších účastníků je naopak Stanislav Krul, který letos slaví devětasedmdesáté narozeniny.

„To je organizátor a duše masopustu v Kamenici,“ potvrdil starosta sboru dobrovolných hasičů Jiří Nevosad.

Dnes má sbor více než stovku členů. „Těžko z nich vyzdvihovat práci jednotlivců, pro sbor podle svých možností pracují všichni,“ uvedl starosta.
Kameničtí hasiči mají vlastní výjezdovou jednotku, která do deseti minut musí na výzvu operačního střediska vyrazit k zásahu. I proto se sbor snaží, aby byl vybaven špičkovou technikou.

„Městys Kamenice nám zakoupil Tatru 148, která prošla repasí a slouží výjezdové jednotce,“ informoval velitel sboru Jaroslav Krejčí.

Vozidlo s nástavbou Rosenbauer jezdí i po výstavách hasičské techniky.

„Podobných vozidel je asi pět v republice,“ uvedl Jiří Nevosad.

Kamenickým dělají radost sportovní výsledky hasičské mládeže. Člen sboru Leoš Neckař dal družstvo žáků po krátké odmlce znovu dohromady a dnes děti vozí poháry z hasičských soutěží.

Více si také můžete přečíst zde.