Kdyby byla půlka června, nikoho by tyhle výjezdy hasičů nepřekvapily. Jenže ještě není ani polovina března, a když v této době hasiči hasí suchou trávu a likvidují roje bodavého hmyzu, tak to úplně běžné není.

V minulých letech v tomto ročním období hasiči nejednou monitorovali situaci na březích rozvodněných řek, při jarním tání uvolňovali v korytech řek nahromaděné ledové kry, nebo dokonce ještě tahali nějaké to auto zapadlé v závěji. „I v minulosti jsme zaznamenali na srážky chudší zimy a časnější nástup jara. Pro současné roční období je ale určitě typičtější, když ještě likvidujeme následky dopravních nehod na namrzlých nebo sněhem pokrytých vozovkách," uvedla mluvčí vysočinských profesionálních hasičů Petra Musilová.

Letos je všechno jinak. Nezvyklý vývoj zimy přináší další rarity.

V úterý krátce před třináctou hodinou vyráželi do akce profesionální hasiči ze stanice v Třešti. Nahlášen měli požár suché trávy v třešťské Vozábově ulici. Zásah nejspíš nebyl nijak komplikovaný, žádná škoda na majetku při něm nevznikla. V pondělí odpoledne hořela suchá tráva ve Stříteži.

Kdyby bylo předjaří, na jaké jsme byli v minulosti zvyklí, možná by ještě na těch lukách ležely zbytky sněhu a oheň by neměl sebemenší šanci. „Letos je opravdu sucho už takhle brzy na jaře, počet výjezdů kvůli požárům trávy je opravdu mimořádně vysoký," potvrdila mluvčí hasičů.

Od začátku března likvidovali hasiči na celé Vysočině 11 požárů v přírodě. Jen v úterý vyjížděli třikrát, jednou museli vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu.

Přestože při zmíněných požárech na Jihlavsku nevznikla majetková škoda, úplně bez následků požáry v přírodě, k nimž dochází většinou v důsledku nedbalosti, nezůstávají. „Často dochází k poškození flóry a fauny," dodala mluvčí.

A ještě jeden zásah, s nimž se jinak setkáváme především v letních měsících, absolvovali v úterý hasiči na Jihlavsku. Krátce před šestnáctou hodinou likvidovali ve Švábovské ulici v Batelově bodavý hmyz. „V tomto případě mohlo jít o nějaké staré hnízdo, šlo o ojedinělý výjezd tohoto typu. Ale pravdou je, že i hmyz nás jinak zaměstnává především v letním období," dodala Musilová.

Podle ní je tak na místě už nyní oprášit pravidla protipožární prevence, na něž hasiči každoročně poprvé upozorňují zpravidla před čarodějnicemi. „Lidé by měli při manipulaci s otevřeným ohněm dbát zvýšené opatrnosti," připomenula mluvčí hasičů.

Současné počasí láká na výlety do přírody, takže je dobré si znovu připomenout, kde a za jakých okolností se smí rozdělávat oheň, poukázat na riziko odhazování nedopalků cigaret do trávy i na další pravidla. „Připomínám, že platí zákaz plošného vypalování staré trávy. Pokud bychom takový případ zjistili, budeme uplatňovat přísné sankce," uvedla Musilová.

Hasiči připomínají, že riziko požárů se zvyšuje i při jarním úklidu zahrad a zahrádek. A dodávají, že je zbytečně může zaměstnat i bezpečné jednání při takových pracích. „Prosíme veřejnost, aby nám hlásila pálení dřevěného odpadu, i když to není povinné. Ušetří nám zbytečné výjezdy," zdůvodnila doporučení Musilová.

O nadcházejícím víkendu, podle kalendáře posledním zimním, by se mělo riziko vzniku požárů přece jen poněkud snížit. Počasí slibuje ještě jeden záchvěv konce zimy v tradičnějším provedení.

V sobotu přejde přes střední Evropu studená fronta, za kterou se přechodně ochladí. Má pršet, možná i sněžit, takže třeba hasiči ještě párkrát zamíří k dopravním nehodám.

Meteorologové pracují se dvěma verzemi předpovědi. „Jeden model má celkově nižší úhrny srážek v řádu jednotek milimetrů, zatímco druhý model předpokládá sněžení prakticky ve všech polohách Vysočiny a úhrny mnohem vyšší, řádově v desítkách milimetrů. Podle tohoto modelu by mohlo někde napadnout i třeba až 10 centimetrů sněhu," přiblížila ve středu varianty Jitka Kučerová z brněnského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

A proti čtvrtku a pátku se docela výrazně ochladí. „Maximální teploty budou v sobotu ještě 8 až 12 stupňů, ale během dne se už bude ochlazovat a navíc bude foukat čerstvý severozápadní vítr, takže pocitová teplota bude podstatně nižší (o zhruba pět stupňů). V neděli budou teploty přes den jen 4 až 8 stupňů," dodala meteoroložka.

V neděli bude přecházet fronta teplá, za kterou se opět na začátku příštího týdne bude zvolna oteplovat. Pak přijde první jarní den.