Stanovy 12. července 1892 schválilo C. a K. místodržitelství v Brně. Tím začala činnost Sboru dobrovolných hasičů v Nevcehli. Na první valné hromadě sboru byl starostou sboru zvolen Josef Štambera a velitelem se stal František Vejmělek.

Sbor měl tehdy 15 členů. Z hasebních prostředků měl k dispozici ruční stříkačku, zakoupenou v roce 1885 od firmy Josef Vystrčil a syn z Telče. První požár hasil sbor v roce 1893. Pořádně se hasiči v Nevcehli zapotili například v roce 1908. Tehdy sbor likvidoval požár pěti stavení - s čísly popisnými 24 až 28. „Další velký zásah měla jednotka z Nevcehle v roce 1973. Hořela půda se senem v teletníku. Dva členové sboru se zranili,“ připomněl tehdejší velitel sboru Stanislav Šmíd.

Poslední požár, u kterého hasiči zatím zasahovali, nastal 17. srpna 2003 v sousední obci Bezděkov.

„Hasiči jsou nejaktivnějším spolkem v obci. Každý třetí obyvatel obce je organizovaný hasič“, konstatoval starosta obce Luboš Pelej. O Nevcehli se dokonce říká, že děti se tam narodí už s hasičskou proudnicí v ruce. Proč? Požární výchově a hasičskému sportu se věnují už i děti předškolního věku pod vedením vedoucího mládeže Pavla Šebesty. Také v hasičském sportu je Nevcehle uznávaným pojmem, muži i ženy sbírají vavříny v celorepublikové extralize v požárním útoku.

Kozlův počin:

Desátým rokem jsou hasiči z Nevcehle pořadateli prestižní noční soutěže v požárním útoku na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Pravidelně jeden víkend v září se v centru renesančního města sjedou sbory z celé republiky. Zájem sborů o účast je větší než kapacitní možnosti soutěže. Pro účastníky soutěže je také věcí prestiže porazit pořadatelský sbor na „jeho“ soutěži. „Porazit Nevcehli je pro mnoho týmů záležitostí prestiže, pro někoho tajné přání,“ potvrdil proudař Nevcehle Milan Pařil. V devíti uplynulých ročnících zvítězil tým Nevcehle pětkrát.

Miroslav Mareš