VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ščerban: Dokud hraje Chelios, zůstávám v klidu

JIHLAVA - Ve svých dvaačtyřiceti letech stále hraje vrcholový hokej, navíc velmi dobře. Jihlavský rodák Bedřich Ščerban se stal v letošní sezoně nejproduktivnějším obráncem první ligy. V dresu Horácké Slavie Třebíč nasbíral v základní části 31 bodů za 8 branek a 23 přihrávek.

18.4.2007
SDÍLEJ:

Bedřich ŠčerbanFoto: DENÍK/archiv

„Měli jsem dobře poskládanou první lajnu, dávali jsme za zápas klidně i tři góly. Prostě nám to spolu sedlo,“ pochvaloval si souhru se spoluhráči hokejový veterán. V příští sezoně už ale v třebíčském dresu hrát nebude.

Po tak vydařeném ročníku čekal takové rozhodnutí asi jenom málokdo…
Důvod je jednoduchý, mám nějaké obchodní záměry a cestování do Třebíče na tréninky a zápasy už bych nestíhal. Proto jsem skončil, nic jiného za tím není.

Už máte jasno v otázce dalšího angažmá?
Rád bych se vrátil do Jihlavy. Už jsem mluvil i s jednatelem Dukly panem Zachrlou a on říkal, že by zájem měl. Ale zatím jsem nic nepodepsal.

Proč jste nezamířil do Dukly hned po vašem návratu z Německa před třemi lety?
Ptal jsem se tehdejšího vedení, ale řekli mi, že mají koncept nastavený jinak. Že už jim věkově nezapadám do mužstva. Pak jsem začal jednat s Ústím a Berounem. Rozhodl jsem se pro Beroun, protože byl blíž, ale průjezd Prahou byl tak hrozný, že jsem se domů stejně nedostal. Tehdy jsem si řekl, že končím. Neměl jsem chuť hrát.

Ale dlouho vám ta nechuť nevydržela…
Protože se ozval pan Čapek z Třebíče, jestli bych jim nechtěl přijít pomoc. Tenkrát měla Slavia asi jenom 12 bodů a moc se jí nedařilo. Kývl jsem, viděl jsem před sebou novou motivaci.

Překvapilo vás prostředí v Třebíči?
Musím říct, že hodně příjemně. Zimák se dal neuvěřitelně dokupy, zázemí je na velmi slušné úrovni. Byl to parádní čas. Přiznávám, že mě tehdy vůbec nenapadlo jít se zeptat do Třebíče. Když jsem odcházel do zahraničí, tak se tam snad hrál nějaký krajský přebor. Úplně jsem jejich vzestup zazdil.

Však jste také strávil v zahraničích soutěžích dost dlouhou dobu…
No jo, nějakých 13 sezon. (smích) Já jsem takový dobrodružný typ. Strašně mě baví jezdit a poznávat nové země, vidím v tom obrovský přínos. Samozřejmě rodina je na tom v tomhle směru hůř. Třeba ve Finsku byla manželka skoro pořád sama.

A jak se vám ve finském Tampere líbilo?
Bylo to moje první zahraniční angažmá, teprve jsem se učil řeč, prostě takové přechodné období. Bydleli jsem v baráčku u jezera a měli krásný výhled, ale jinak nic moc pozitivního.

Propadl jste sauně?
Ne, to vůbec. Myslím, že za ten rok jsem jí vyzkoušel asi jenom jednou. Přitom jsme jí měli přímo v baráku. Ale bez užitku nezůstala. Natáhl jsem v ní šňůry, vytopili jsme jí tak na šedesát stupňů a sušili tam prádlo. (smích)

Ve Skandinávii jste nakonec zůstal ještě další čtyři roky…
Akorát jsme vyměnili Finsko za Švédsko. V Brynäs bylo všechno naprosto super. Na zápasy jsme lítali jak v NHL, o nic jsme se nemuseli starat. Dokonce jsme jezdili i na společnou dovolenou.

Když už jsme narazili na NHL, ta vás nikdy nelákala?
Ale samozřejmě, že ano. Jenže když se mě to tehdy týkalo, tak jediná možnost, jak se do NHL dostat, bylo utéct. Poprvé za mnou přišli v roce 1987. Přímo se zeptali, jestli bych byl ochotný emigrovat a já řekl, že ne. Cestuju rád, ale vždycky jsem musel mít jistotu, že se budu moct vrátit.

Po roce 1989 už se ale mohlo odcházet i legálně…
Však se taky ozvali z Hartfordu. Jenomže ve chvíli, kdy už jsme byli skoro domluveni, přišla první stávka. No a potřetí ztroskotalo jednání na tom, že už jsem prý byl moc starý. (smích)

Teď jste nejstarším hráčem první ligy, a přesto jste vyhrál kanadské bodování obránců. Takže věk vám zjevně nepřekáží…
Fakt jsem úplně nejstarší? Já už deset let čekám, že bude na ledě někdo starší než já. (smích) I když na začátku letošní sezony se mi to vlastně splnilo. V Třebíči se hrál exhibiční zápas a přijeli chlapci jako Ríša Farda… To bylo nádherný, asi deset hráčů bylo starších než já. (smích)

Jaký je to vůbec pocit, hrát v sezoně se spoluhráči o tolik mladšími?
Nemám s tím žádný problém. Ale stalo se mi, že se mě jeden mladší spoluhráč zeptal, jaký jsem ročník? A když jsem mu to řekl, vykulil oči a vyhrkl: Člověče, to je můj táta mladší. (smích)

A vykají vám?
Po návratu do Čech se mi stávalo, že mi vykali protihráči. A taky občas rozhodčí. To je hrozná sranda, když slyším: Pane Ščerban, prosím, bez faulu. (smích)

Podobné situace možná zažívá i Dominik Hašek v Detroitu…
To je oproti mě mlaďoch. (smích) Ale třeba Chris Chelios, tomu je čtyřicet pět. Takže vím, že až on skončí, já můžu ještě minimálně rok hrát. V našem věku je nejdůležitější motivace, a dokud jí mám, nechce se mi skončit.

Ani zdravotní stránka vám nebrání v plánování další hokejové kariéry?
V poslední sezoně před návratem domů jsem utrpěl v Německu vážný úraz. Zlomil jsem si kotník, museli mi ho sešroubovat. Vypadalo to se mnou špatně, první prognózy byly takové, že budu rád, když nebudu kulhat.

Viditelně jste si z těch katastrofických vizí moc nedělal…
Hojilo se to líp, než všichni čekali. (smích) A protože se v té době Freiburgu vůbec nedařilo, chvátal jsem na led. Mančaft měl hroznou šňůru, prohrál 18 zápasů v řadě, a tak jsem s ještě nedoléčeným kotníkem naskočil. Pak jsme sedm utkání v řadě vyhráli, ale ztráta už byla tak obrovská, že jsme stejně skončili v baráži. A nakonec jí i prohráli.

A noha vydržela?
Ne, musel jsem znovu na operaci. Od té doby mám problémy. Cítím každou změnu počasí, a když si jdu třeba koupit boty, tak musím hodně dlouho vybírat.

V přípravě nebo na ledě vás operovaný kotník nijak nelimituje?
Ne, vždycky se snažím připravit co nejlépe. Nevynechám vůbec nic. Problémy mám jenom při skákání, protože se nemůžu odrazit. Pokud pravou skočím osmdesát centimetrů vysoko, tak levou jenom čtyřicet.

Když se ještě jednou vrátíme k vašim zahraničním angažmá. Jak jste na tom s jazykovým vybavením?
Domluvím se pěti jazyky. Samozřejmě česky a pak taky německy, rusky, švédsky a anglicky. Zdokonalila se samozřejmě i rodina. Třeba dcera mluví německy tak, že málokdo pozná, že není Němka.

Každá země má samozřejmě také svoji specifickou kuchyni…
Já strašně rád ochutnávám nová jídla. Jednou mě to dokonce málem zabilo. (smích)

Snědl jste něco zkaženého?
Ne, vůbec ne. Dostal jsem jako dárek poukaz pro dvě osoby do nejlepší japonské restaurace v Německu. Vzal jsem s sebou manželku a objednali jsme si kompletní jedenáctichodové menu. No a druhý chod obsahoval naprosto skvělou paštiku. Hned po ní ale přinesli nějaké syrové chobotnice a další misku s pastou. Tak jsem si nabral polévkovou lžíci a snědl jí. Pak už si toho moc nepamatuju. Ve dvou vteřinách jsem se propotil durch a upadl na nějakých deset vteřin do bezvědomí. Až potom jsem se dozvěděl, že to bylo to nejostřejší koření na světě co existuje.

Vaše paní asi musela být hodně vyděšená…
I hosté byli dost překvapení. Manželka chtěla volat pomoc, tedy vlastně hilfe, ale naštěstí jsem se po pár vteřinách probral. No a protože nejsem zvyklý utíkat, tak jsme v jídle pokračovali. Ale samozřejmě už mnohem opatrněji. (smích)

Vy jste v Japonsku osobně nikdy nebyl?
Byl a moc se mi tam líbilo. Řekl bych, že dokonce nejvíc ze všech zemí, které jsem projel. Strašně mě fascinuje, jak si tam mladí váží starších. Mají před nimi obrovskou úctu.

A byla také nějaká země, kde se vám nelíbilo?
Určitě Bangladéš. Byl jsem tam týden a další týden jsem se z toho potom vzpamatovával. Všude je tam vidět děsná chudoba a na každém kroku narazíte na korupci. Za dva dolary projdete letištěm bez jakékoliv prohlídky.

V Bangladéši jste ale určitě nebyl kvůli hokeji…
Ne, letěl jsem tam dojednávat výrobu sportovního oblečení pro firmu, s níž jsem pracoval. Chlap se mnou dojednával cenu za materiál a mě zarazilo, že vůbec nezapočítává práci. Na to mi odpověděl, že zaměstnává ženy, kterým zaplatí dolar na den a oni mu vyrobí osmdesát triček během jedné směny. Prostě děsné podmínky!

Takže se raději přesuneme zpátky domů. Co se vám vybaví, když řeknu Dukla Jihlava?
Pořád je to náš historicky nejúspěšnější tým. Ani Slavia Praha, přestože už dlouho patří k nejlepším týmům, nemá takovou historii. V Německu a ve Švýcarsku se o Dukle pořád ví. Pokaždé, když někam přijedu, tak se mě hned ptají, jak si vede v tabulce. A když jim řeknu, že hraje až ve druhé nejvyšší lize, tak jen nevěřícně kroutí hlavou.

V čem vy vidíte hlavní důvod toho, že na tom není Dukla momentálně moc dobře?
Největším problémem je stadion. Na něm se od doby, co jsem tady byl já vůbec nic neudělalo. Můj syn například sedí v úplně stejné kabině, jako jsem sedával já. I se stejným vybavením. Strašně moc mě mrzelo, když se nedávno přijel do Jihlavy podívat na derby můj fan club z Německa a při setkání mi pak řekli, že stadion v Jihlavě je ošklivý a smrdí. Říkám to přesně tak, jak mi to oni řekli.

Přesto na něm budete možná už v příští sezoně zase hrát domácí zápasy…
V kabině áčka jsou alespoň nové skříňky. Ale třeba koberec zůstal pořád stejný. (smích) Určitě bych ale za Duklu hrál moc rád.

KDO JE BEDŘICH ŠČERBAN

• Dvaačtyřicetiletý odchovanec jihlavského hokeje, obránce.
• Vítěz Zlaté hokejky pro nejlepšího československého hráče roku 1991.
• Dlouholetá opora Dukly, které pomohl také k jejímu poslednímu titulu (1991).
• Na začátku 90. let byl stálým členem československé i české reprezentace. Doma má šest bronzových medailí, včetně té ze zimní olympiády 1992.
• Od sezony 1991/92 působil v zahraniční, kde postupně hájil barvy finské Tappary Tampere, švédského Brynäs Gävle a německých týmů z Essenu a Freiburgu.
• Poslední tři sezony strávil v české první lize. Zhruba půl soutěžního ročníku 2004/2005 odehrál v Berouně, další dva a půl potom v Třebíči.

18.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 13 000 Kč

Výrobci cukrovinek cukráři/pomocní cukráři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba od 5:00 do 13:00 hod, možno i zkrácený úvazek. Vhodné vyučení v oboru nebo zájem o obor., Informace: pí. Šmikmátorová - 567 243 528, mobil: 723 267 546 nebo osobně v provozovně. Pracoviště: Lapek, a.s. - cukrárna telč, Staňkova, č.p. 234, 588 56 Telč. Informace: Jarmila Šmikmátorová, +420 723 267 546/567 243 528.

Zdravotnictví - Pečovatel, ošetřovatel 20 000 Kč

Hledáme pracovníky na pozice pečovatel - pracovník v sociálních službách, pro naše zařízení Domov se zvláštním režimem - Telč. 12hodinové směny (denní, noční).

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník/pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - Odborná způsobilost: vzdělání odpovídající kvalifikaci sociálního pracovníka v souladu se zákonem č.108/2006 Sb., o sociálních službách (min. VOŠ), - Osobnostní předpoklady pro práci s cílovou skupinou služby - osoby s mentálním postižením, - Odolnost vůči stresové zátěži, - Dobré komunikační schopnosti, umění aktivně naslouchat, - Schopnost empatie, sebereflexe, samostatnost, zodpovědný přístup k práci, schopnost pracovat v týmu i samostatně , - Schopnost přehledně a efektivně zvládat nezbytné administrativní úkony, Obecné předpoklady:, - Trestní bezúhonnost, - Zdravotní způsobilost, - Řidičský průkaz sk. B - aktvní řiič, Náplň práce:, - Individuální práce s uživateli sociální služby, - Zpracovávání dokumentace související s poskytováním služby , - Zajištění chodu zařízení, , Pokud Vás tato pracovní nabídka oslovila, zašlete motivační dopis vč. souhlasu s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely výběrového řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů a strukturovaný životopis do 26. března 2018 na adresu Jakubské nám. 2, 586 01 Jihlava nebo e-mailem: jana.nagyova@jihlava.charita.cz, , Bližší informace k volné pracovní pozici podá Bc. Jana Nagyová, tel. 777 957 082. Výběrové řízení proběhne 6. 4. 2018.. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita jihlava, Jakubské náměstí, č.p. 5, 586 01 Jihlava 1. Informace: Jana Nagyová, +420 777 957 082.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 15 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK (odjehlovač), ZÁMEČNICE (odjehlovačka). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, •vyučení v oboru, předešlá praxe výhodou, manuální zručnost vítána, Náplň práce:, •odjehlování otřepů a dořezávání závitů, zalešťování přechodových hran. Pracoviště: Jihlavan, a.s., Znojemská, č.p. 5594, 586 01 Jihlava 1. Informace: Blanka Přibylová, +420 567 115 222.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na odstavných parkovištích na 111. km dálnice D1 se 21. března v časných ranních hodinách uskutečnila kontrolní akce Policie ČR zaměřená na nebezpečné nebo špatné parkování nákladních automobilů.
10

Časný budíček. Policisté kontrolovali parkování kamionů na dálnici

Sexuolog Petr Weiss u odvolacího soudu v Táboře 21. března 2018.
VÍME PRVNÍ

Trest pro Weisse za tragickou nehodu neplatí, případ se vrací na začátek

Studenti se poprali u školy

Jihlava – Dva mladíci ve věku osmnácti let se poprali před školou kvůli parkování aut. Jeden z nich dokonce skončil se zlomeninou v nemocnici.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

OBRAZEM: Bosch Diesel s.r.o. podporuje Nemocnici Jihlava

Jihlava – Čtrnáctý reprezentační ples firmy Bosch Diesel s.r.o. ve stylu 80. let přilákal v pátek 9. března více než čtyři stovky návštěvníků a řadu významných hostů. Hvězdou večera byl bezpochyby zpěvák Karel Gott. O pestrý a bohatý kulturní program večera se dále postarala Petra Janů a Dalibor Janda.

Jihlavský tunel bude o tomto víkendu uzavřený

Jihlava – Vzhledem k plánované uzavírce Brněnského mostu musí letos Jihlasvský tunel projít každoroční údržbou dříve.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT