VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ščerban: Dokud hraje Chelios, zůstávám v klidu

JIHLAVA - Ve svých dvaačtyřiceti letech stále hraje vrcholový hokej, navíc velmi dobře. Jihlavský rodák Bedřich Ščerban se stal v letošní sezoně nejproduktivnějším obráncem první ligy. V dresu Horácké Slavie Třebíč nasbíral v základní části 31 bodů za 8 branek a 23 přihrávek.

18.4.2007
SDÍLEJ:

Bedřich ŠčerbanFoto: DENÍK/archiv

„Měli jsem dobře poskládanou první lajnu, dávali jsme za zápas klidně i tři góly. Prostě nám to spolu sedlo,“ pochvaloval si souhru se spoluhráči hokejový veterán. V příští sezoně už ale v třebíčském dresu hrát nebude.

Po tak vydařeném ročníku čekal takové rozhodnutí asi jenom málokdo…
Důvod je jednoduchý, mám nějaké obchodní záměry a cestování do Třebíče na tréninky a zápasy už bych nestíhal. Proto jsem skončil, nic jiného za tím není.

Už máte jasno v otázce dalšího angažmá?
Rád bych se vrátil do Jihlavy. Už jsem mluvil i s jednatelem Dukly panem Zachrlou a on říkal, že by zájem měl. Ale zatím jsem nic nepodepsal.

Proč jste nezamířil do Dukly hned po vašem návratu z Německa před třemi lety?
Ptal jsem se tehdejšího vedení, ale řekli mi, že mají koncept nastavený jinak. Že už jim věkově nezapadám do mužstva. Pak jsem začal jednat s Ústím a Berounem. Rozhodl jsem se pro Beroun, protože byl blíž, ale průjezd Prahou byl tak hrozný, že jsem se domů stejně nedostal. Tehdy jsem si řekl, že končím. Neměl jsem chuť hrát.

Ale dlouho vám ta nechuť nevydržela…
Protože se ozval pan Čapek z Třebíče, jestli bych jim nechtěl přijít pomoc. Tenkrát měla Slavia asi jenom 12 bodů a moc se jí nedařilo. Kývl jsem, viděl jsem před sebou novou motivaci.

Překvapilo vás prostředí v Třebíči?
Musím říct, že hodně příjemně. Zimák se dal neuvěřitelně dokupy, zázemí je na velmi slušné úrovni. Byl to parádní čas. Přiznávám, že mě tehdy vůbec nenapadlo jít se zeptat do Třebíče. Když jsem odcházel do zahraničí, tak se tam snad hrál nějaký krajský přebor. Úplně jsem jejich vzestup zazdil.

Však jste také strávil v zahraničích soutěžích dost dlouhou dobu…
No jo, nějakých 13 sezon. (smích) Já jsem takový dobrodružný typ. Strašně mě baví jezdit a poznávat nové země, vidím v tom obrovský přínos. Samozřejmě rodina je na tom v tomhle směru hůř. Třeba ve Finsku byla manželka skoro pořád sama.

A jak se vám ve finském Tampere líbilo?
Bylo to moje první zahraniční angažmá, teprve jsem se učil řeč, prostě takové přechodné období. Bydleli jsem v baráčku u jezera a měli krásný výhled, ale jinak nic moc pozitivního.

Propadl jste sauně?
Ne, to vůbec. Myslím, že za ten rok jsem jí vyzkoušel asi jenom jednou. Přitom jsme jí měli přímo v baráku. Ale bez užitku nezůstala. Natáhl jsem v ní šňůry, vytopili jsme jí tak na šedesát stupňů a sušili tam prádlo. (smích)

Ve Skandinávii jste nakonec zůstal ještě další čtyři roky…
Akorát jsme vyměnili Finsko za Švédsko. V Brynäs bylo všechno naprosto super. Na zápasy jsme lítali jak v NHL, o nic jsme se nemuseli starat. Dokonce jsme jezdili i na společnou dovolenou.

Když už jsme narazili na NHL, ta vás nikdy nelákala?
Ale samozřejmě, že ano. Jenže když se mě to tehdy týkalo, tak jediná možnost, jak se do NHL dostat, bylo utéct. Poprvé za mnou přišli v roce 1987. Přímo se zeptali, jestli bych byl ochotný emigrovat a já řekl, že ne. Cestuju rád, ale vždycky jsem musel mít jistotu, že se budu moct vrátit.

Po roce 1989 už se ale mohlo odcházet i legálně…
Však se taky ozvali z Hartfordu. Jenomže ve chvíli, kdy už jsme byli skoro domluveni, přišla první stávka. No a potřetí ztroskotalo jednání na tom, že už jsem prý byl moc starý. (smích)

Teď jste nejstarším hráčem první ligy, a přesto jste vyhrál kanadské bodování obránců. Takže věk vám zjevně nepřekáží…
Fakt jsem úplně nejstarší? Já už deset let čekám, že bude na ledě někdo starší než já. (smích) I když na začátku letošní sezony se mi to vlastně splnilo. V Třebíči se hrál exhibiční zápas a přijeli chlapci jako Ríša Farda… To bylo nádherný, asi deset hráčů bylo starších než já. (smích)

Jaký je to vůbec pocit, hrát v sezoně se spoluhráči o tolik mladšími?
Nemám s tím žádný problém. Ale stalo se mi, že se mě jeden mladší spoluhráč zeptal, jaký jsem ročník? A když jsem mu to řekl, vykulil oči a vyhrkl: Člověče, to je můj táta mladší. (smích)

A vykají vám?
Po návratu do Čech se mi stávalo, že mi vykali protihráči. A taky občas rozhodčí. To je hrozná sranda, když slyším: Pane Ščerban, prosím, bez faulu. (smích)

Podobné situace možná zažívá i Dominik Hašek v Detroitu…
To je oproti mě mlaďoch. (smích) Ale třeba Chris Chelios, tomu je čtyřicet pět. Takže vím, že až on skončí, já můžu ještě minimálně rok hrát. V našem věku je nejdůležitější motivace, a dokud jí mám, nechce se mi skončit.

Ani zdravotní stránka vám nebrání v plánování další hokejové kariéry?
V poslední sezoně před návratem domů jsem utrpěl v Německu vážný úraz. Zlomil jsem si kotník, museli mi ho sešroubovat. Vypadalo to se mnou špatně, první prognózy byly takové, že budu rád, když nebudu kulhat.

Viditelně jste si z těch katastrofických vizí moc nedělal…
Hojilo se to líp, než všichni čekali. (smích) A protože se v té době Freiburgu vůbec nedařilo, chvátal jsem na led. Mančaft měl hroznou šňůru, prohrál 18 zápasů v řadě, a tak jsem s ještě nedoléčeným kotníkem naskočil. Pak jsme sedm utkání v řadě vyhráli, ale ztráta už byla tak obrovská, že jsme stejně skončili v baráži. A nakonec jí i prohráli.

A noha vydržela?
Ne, musel jsem znovu na operaci. Od té doby mám problémy. Cítím každou změnu počasí, a když si jdu třeba koupit boty, tak musím hodně dlouho vybírat.

V přípravě nebo na ledě vás operovaný kotník nijak nelimituje?
Ne, vždycky se snažím připravit co nejlépe. Nevynechám vůbec nic. Problémy mám jenom při skákání, protože se nemůžu odrazit. Pokud pravou skočím osmdesát centimetrů vysoko, tak levou jenom čtyřicet.

Když se ještě jednou vrátíme k vašim zahraničním angažmá. Jak jste na tom s jazykovým vybavením?
Domluvím se pěti jazyky. Samozřejmě česky a pak taky německy, rusky, švédsky a anglicky. Zdokonalila se samozřejmě i rodina. Třeba dcera mluví německy tak, že málokdo pozná, že není Němka.

Každá země má samozřejmě také svoji specifickou kuchyni…
Já strašně rád ochutnávám nová jídla. Jednou mě to dokonce málem zabilo. (smích)

Snědl jste něco zkaženého?
Ne, vůbec ne. Dostal jsem jako dárek poukaz pro dvě osoby do nejlepší japonské restaurace v Německu. Vzal jsem s sebou manželku a objednali jsme si kompletní jedenáctichodové menu. No a druhý chod obsahoval naprosto skvělou paštiku. Hned po ní ale přinesli nějaké syrové chobotnice a další misku s pastou. Tak jsem si nabral polévkovou lžíci a snědl jí. Pak už si toho moc nepamatuju. Ve dvou vteřinách jsem se propotil durch a upadl na nějakých deset vteřin do bezvědomí. Až potom jsem se dozvěděl, že to bylo to nejostřejší koření na světě co existuje.

Vaše paní asi musela být hodně vyděšená…
I hosté byli dost překvapení. Manželka chtěla volat pomoc, tedy vlastně hilfe, ale naštěstí jsem se po pár vteřinách probral. No a protože nejsem zvyklý utíkat, tak jsme v jídle pokračovali. Ale samozřejmě už mnohem opatrněji. (smích)

Vy jste v Japonsku osobně nikdy nebyl?
Byl a moc se mi tam líbilo. Řekl bych, že dokonce nejvíc ze všech zemí, které jsem projel. Strašně mě fascinuje, jak si tam mladí váží starších. Mají před nimi obrovskou úctu.

A byla také nějaká země, kde se vám nelíbilo?
Určitě Bangladéš. Byl jsem tam týden a další týden jsem se z toho potom vzpamatovával. Všude je tam vidět děsná chudoba a na každém kroku narazíte na korupci. Za dva dolary projdete letištěm bez jakékoliv prohlídky.

V Bangladéši jste ale určitě nebyl kvůli hokeji…
Ne, letěl jsem tam dojednávat výrobu sportovního oblečení pro firmu, s níž jsem pracoval. Chlap se mnou dojednával cenu za materiál a mě zarazilo, že vůbec nezapočítává práci. Na to mi odpověděl, že zaměstnává ženy, kterým zaplatí dolar na den a oni mu vyrobí osmdesát triček během jedné směny. Prostě děsné podmínky!

Takže se raději přesuneme zpátky domů. Co se vám vybaví, když řeknu Dukla Jihlava?
Pořád je to náš historicky nejúspěšnější tým. Ani Slavia Praha, přestože už dlouho patří k nejlepším týmům, nemá takovou historii. V Německu a ve Švýcarsku se o Dukle pořád ví. Pokaždé, když někam přijedu, tak se mě hned ptají, jak si vede v tabulce. A když jim řeknu, že hraje až ve druhé nejvyšší lize, tak jen nevěřícně kroutí hlavou.

V čem vy vidíte hlavní důvod toho, že na tom není Dukla momentálně moc dobře?
Největším problémem je stadion. Na něm se od doby, co jsem tady byl já vůbec nic neudělalo. Můj syn například sedí v úplně stejné kabině, jako jsem sedával já. I se stejným vybavením. Strašně moc mě mrzelo, když se nedávno přijel do Jihlavy podívat na derby můj fan club z Německa a při setkání mi pak řekli, že stadion v Jihlavě je ošklivý a smrdí. Říkám to přesně tak, jak mi to oni řekli.

Přesto na něm budete možná už v příští sezoně zase hrát domácí zápasy…
V kabině áčka jsou alespoň nové skříňky. Ale třeba koberec zůstal pořád stejný. (smích) Určitě bych ale za Duklu hrál moc rád.

KDO JE BEDŘICH ŠČERBAN

• Dvaačtyřicetiletý odchovanec jihlavského hokeje, obránce.
• Vítěz Zlaté hokejky pro nejlepšího československého hráče roku 1991.
• Dlouholetá opora Dukly, které pomohl také k jejímu poslednímu titulu (1991).
• Na začátku 90. let byl stálým členem československé i české reprezentace. Doma má šest bronzových medailí, včetně té ze zimní olympiády 1992.
• Od sezony 1991/92 působil v zahraniční, kde postupně hájil barvy finské Tappary Tampere, švédského Brynäs Gävle a německých týmů z Essenu a Freiburgu.
• Poslední tři sezony strávil v české první lize. Zhruba půl soutěžního ročníku 2004/2005 odehrál v Berouně, další dva a půl potom v Třebíči.

18.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÝ PRACOVNÍK VE STROJÍRENSTVÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dvousměnný nepravidelný režim pondělí - neděle, NÁPLŇ PRÁCE:, Provádění počítání, vážení, rovnání a zakládání počítačové evidence vyrobených dílců. Provádění manipulační práce s hotovými výrobky ve strojírenské výrobě. Evidence, označování a vážení dílců určených na další operace. Manipulace s vyrobenými dílci mezi jednotlivými pracovišti. Provádění běžné kontrolní činnosti., POŽADUJEME:, - základní znalost práce s PC , - praxe na obdobné pozici výhodou, - spolehlivost, samostatnost a pečlivost, - manuální zručnost, Pokud máte zájem o uvedenou pozici, pošlete životopis na: personalni@ttmetea.cz. Do předmětu uveďte: "POMOCNÝ PRACOVNÍK VE STROJÍRENSTVÍ - DECOLETA".. Pracoviště: Decoleta, a.s., 586 01 Jihlava 1. Informace: Gita Neckařová, +420 567 113 133. Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 13 500 Kč Tesaři Tesař stavební. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Očekávání:, - spolupráce na projektech v rámci celého území ČR, - chuť po sobě nechat dobře odvedenou práci, - ochota být součástí týmu, - spolupráce v rámci zaměstnaneckého poměru, Vhodný kandidát splňuje:, - spolehlivost, chuť pracovat a podílet se na výsledcích, Nabízíme:, - práci ve zkušeném, příjemném a férovém kolektivu, - otevřenou komunikaci a schopnost ocenit dobře odvedenou práci, - místo výkonu: ČR. Pracoviště: Psj, a.s., Jiráskova, č.p. 3960, 586 01 Jihlava 1. Informace: Ivana Pechová, +420 567 550 361. Zdravotnictví - Zdravotní sestra 30 000 Kč Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme zdravotní sestru - ideálně se zkušenostmi s geriatrickými či psychiatrickými pacienty (možno i na zkrácený úvazek). Směny: 12hodinnové pouze denní (+ víkendy, svátky). Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 23 000 Kč Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Obsluha VZV - operátor výroby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - především práce s VZV, příjem/výdej zboží, odvoz produktů z výrobní linky, - výpomoc ve výrobě betonových výrobků a jejich balení - obsluha balicího stroje, Požadujeme: , - zdravotní způsobilost, - spolehlivost a trestní bezúhonnost, - platný průkaz obsluhy motorových vozíků sk. F, W1, Nabízíme: , - hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou se zkušební dobou 3 měsíce, - dobré pracovní prostředí se stálým personálem, - možnost získat další odbornosti hrazené zaměstnavatelem - jeřábnický, vazačský průkaz, Pracovní doba: aktuálně jednosměnný provoz v režimu 06:00 - 14:30, výhledově provoz dvousměnný (odpolední směna) , 1. kontakt prostřednictvím e-mailu, nebo telefonicky. Osobní kontakt vždy po telefonické domluvě.. Pracoviště: Diton s.r.o., 588 11 Střítež u Jihlavy. Informace: Gabriela Tichá, +420 737 285 104.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní fotbalové soutěže mužů - Jihlavsko

9. kolo fotbalového utkání FNL mezi FC Vysočina a Vlašimí.
14

Konečně výhra. Vysočina nastřílela Vlašimi tři góly

Starší dorostenci Příbrami podlehli, mladíci zvítězili

Jihlava - Prvoligoví fotbaloví dorostenci FC Vysočina byli úspěšní jen z poloviny. Starší výběr U19 doma přenechal Příbrami všechny tři body. „Sedmnáctka“ se pak postarala o úspěšnou odvetu.

Rantířov nečekaně smetl Stonařov

Jihlavsko - Fotbalové „bétřídy“ servírovaly o víkendu další plnohodnotné menu. Ne každý z Jihlavska si na něm ale dokázal pochutnat!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT