Národní výběr, v němž působil jako asistent trenéra, totiž skončil v Rusku až na sedmém místě.

„Všechno se vždycky odvíjí od čtvrtfinálového zápasu a ten nám letos prostě nevyšel,“ povzdechl si dvaačtyřicetiletý bývalý reprezentační obránce.

Vstup do mistrovství se přitom povedl, tři utkání – tři výhry. To vypadlo velice slibně…
Měli jsme velké obavy z Bělorusů. Přestože jsme s nimi v posledních letech neprohráli, vždycky to byly vyrovnané zápasy. Na střídačce už tři roky stojí americký kouč a kombinace ruské techniky s americkou zarputilostí vždycky smrdí problémem. (smích) Naštěstí jsme to zvládli, stejně jako další dva souboje.

Jenomže pak přišla osmifinálová skupina a tam už to žádná sláva nebyla. Co se stalo?
Hodně jsme se trápili. Nevím jestli to bylo nějakým uspokojením, nebo dlouhodobostí turnaje.. Teď už ale ani v podstatě nejde projít šampionátem bez ztráty bodu, nebo zakolísání. S Kanadou už jsme zase odehráli dobré utkání.

Jenomže čtvrtfinále s Ruskem se proměnilo v dost jednoznačnou záležitost…
Já bych netvrdil, že nám zápas s Rusama úplně nevyšel. Myslím, že jsme čtyřicet minut hráli vyrovnanou partii. Byli jsme si vědomi kvality domácího týmu a čekali jsme na brejky. Možná jsme i trochu spoléhali na to, že je načapeme na jejich dlouhodobých slabinách. Za prvé na gólmanovi, a taky na takové jejich neochotě hrát důslednou defenzívu. Bohužel se to nepovedlo.

Po vyřazení českého týmu se v některých médiích objevily informace, že ne všechno fungovalo tak jak mělo. Psalo se o hádkách mezi některými hráči a trenérem Hadmczikem…
Víte, tohle mě strašně mrzí. Člověk, který je osobně vtažen do dění, musí být samozřejmě odpovědný za výkon, a tudíž i připravený na poplácávání po úspěchu a kritiku po neúspěchu. Ale bulvární tisk chce za každou cenu najít senzaci a proto hledá problémy i tam, kde nejsou. Můžu říct, že je to naprosto neoprávněné a hlavně nedůstojné.

Kteří čeští hokejisté vás na šampionátu překvapili, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu?
Nerad kritizuji hráče, protože ani mně to nebylo nikdy příjemné. Oni sami dobře vědí, komu se dařilo a kdo se spíš trápil. Jsme jenom lidi, každému z nás se někdy něco nepovede. My jsme od začátku razili heslo, že do turnaje půjdeme jako tým. A buď jako tým uspějeme, nebo neuspějeme.

A se složením výběru jste byl spokojený?
Mám radost, že se Lojza (Alois Hadamczik, pozn. red.) nebál dát prostor mladým. Generační obměna je jednoduše potřeba. Jeden rok nám tohle vyšlo, podruhé ne. Každopádně jsem zastáncem toho, že tým by měl mít jenom minimum starších hráčů.

Když se podíváme na konečné pořadí moskevského šampionátu, čekal jste vítězství Kanady?
Upřímně říkám, že ne. Poté, co nás Rusko vyřadilo jsem věřil, že dojde až do finále a tam si to o titul rozdá se Švédskem. Opak byl pravdou. Klukům, které v Jihlavě trénuji vždycky říkám, že k dobrému výkonu není třeba jenom talent, ale i odhodlání a srdce.

A to podle vás měli největší Kanaďané?
Ano, proto jsem měl taky radost, že to nakonec vyhráli. Oni znovu potvrdili to, co je o nich všeobecně známo. Začátek mistrovství si užívají, sehrávají se. No, a pak manažeři zavolají rodinné příslušníky a manželky a najednou se tvář toho týmu neuvěřitelně zocelí, dostane správný směr.

Druzí skočili Finové a třetí domácí Rusko. Jak vůbec Rusové zvládli šampionát po organizační stránce?
Oni byli vždycky výborní v pořádání velkých akcí a turnajů. V tomhle nás určitě nezklamali, na nic si nemůžeme ztěžovat.

Takže vám nevadily ani problémy s ubytováním?
I to se nakonec vyřešilo. V průběhu mistrovství jsme se společně s několika dalšími týmy přestěhovali z hotelu Kosmos do hotelu Holiday Inn a tam bylo všechno v pořádku.

Bylo v Moskvě na první pohled patrné, že pořádá mistrovství světa v ledním hokeji?
Jistě, celé město tím žilo. Všechno poctivě sledovali. S návštěvností to sice bylo horší, hlavně, když nehrála sborná, ale to bylo dané cenami vstupenek. Pro běžného Rusa byly hodně vysoké.

A jaké bylo přivítání doma? S vašim tchánem Jaroslavem Holíkem (bývalý útočník a trenér Dukly Jihlava a úspěšný kouč juniorské reprezentace, pozn. red.) jste turnaj určitě důkladně probrali…
Samozřejmě, u nás je hokej na denním pořádku. To nejdůležitější co jsem si z naší debaty odnesl bylo asi to, že život je i o porážkách. Neúspěch vás žene dopředu v podstatě stejně jako úspěch.

On je také jedním z kritiků současného fungování svazu. I spousta dalších bývalých hráčů upozorňuje na špatnou práci s mládeží, nebo třeba na systém extraligy…
S řadou výtek souhlasím, ale jedna věc, se mi nelíbí. Nejsme schopni si sednout k jednomu stolu a vést pořádnou debatu. Je tu řada chytrých lidí, kteří hokeji rozumí. Ale hokejovému dění, ať už na úrovni reprezentací nebo místní, určitě nepomohou tím, že se budou navzájem pomlouvat. Je potřeba si sednout a najít společnou řeč. Je lehké bořit, ale když někdo boří, tak musí zároveň i tvořit.

Hodně nepříjemnou ránou pro český hokej byl určitě pád reprezentace do 18 let z A-skupiny mistrovství světa…
To považuji za naprostou katastrofu, která se musí zásadně projevit na vývoji. Konkurence s Maďary a Poláky našim mladým hráčům na hokejovém umu určitě nepřidá.

Vy pracujete s mládeží v Jihlavě, jakou funkci přesně budete v Dukle zastávat?
Už loni jsem byl zapojený v chodu jihlavského dorostu, kterému se podařilo postoupit do extraligy. To považuji za obrovský úspěch, ale nesmí nás to uspokojit, musíme pracovat dál. Potřebujeme dobrou základnu hráčů, kteří budou chtít reprezentovat Duklu a kraj Vysočina.

Vypadá to, že hodně mladých hráčů bude také v prvoligovém jihlavském A-týmu. Nové vedení klubu a trenéři v podstatě budují úplně nový mančaft…
Současný jednatel se snaží razit novou cestu. Chce dát týmu jinou tvář a to je podle mě jedině dobře. Musíme být ovšem trpěliví, protože řadu let se tady trochu spalo na vavřínech. Spoléhalo se jen na jméno Dukly Jihlava, ale to už je dávno pryč.

Trpělivost ale fanouškům většinou chybí…
Proto všechny žádám: Dejme Dukle šanci. Po minulém vedení tady zůstalo mnoho hluchých míst a ta místa se teď budou muset zaplnit. Jenomže to nepůjde hned. Já jsem měl s panem Zachrlou pár sezení a zatím nemám důvod mu nevěřit.

Na chvilku se ještě vraťme na led. V těchto dnech už se hraje jenom jediná soutěž a to je kanadsko americká NHL. Máte svého favorita na zisk Stanley Cupu?
Jelikož jsem většinu času strávil na západě Ameriky, tak možná trošku víc tíhnu k týmům ze západní divize. Osobně bych vítězství přál Dominiku Haškovi. On je vynikající hráč, který všem posměváčkům a nepřejícím lidem neustále dokazuje, že i v tom svém pokročilém hokejovém věku zůstává skvělým gólmanem. Jenomže na druhou stranu, Anaheim má Chrise Prongra. Já jsem měl možnost s ním strávit pár týdnů a to je skutečně veliký hráč, veliká osobnost. On mám schopnost zbláznit tým ve správný moment. Takže uvidíme, jak to nakonec dopadne.

kdo je František Musil

Dvaačtyřicetiletý bývalý obránce, mistr světa z roku 1985.
S hokejem začínal v Pardubicích, sezony 1984/85 a 1985/86 strávil v Jihlavě, poté emigroval do Ameriky.
V zámořské NHL si zahrál v dresu Minnesoty, Calgary, Ottawy a Edmontonu.
Jeho manželka Andrea je dcerou jihlavské hokejové legendy Jaroslava Holíka.
V současné době působí jako asistent hlavního trenéra u české hokejové reprezentace a v Jihlavě pracuje s mládeží. Navíc je scoutem Edmontonu.