„Určitě mě mrzí, že už nebudu hrát extraligu, ale žádnou tragedii z toho nedělám. Prostě budu doma, stejně jsem byl pořád kmenovým hráčem Dukly,“ odmítá se stresovat Říha.

Překvapila vás zpráva o návratu do Jihlavy?
Dost. Myslím, že jsem prožil ve Znojmě dobrou sezonu, odehrál jsem v ní kolem čtyřiceti utkání. Proto mě trochu mrzí, že hráči, kteří toho sehráli podstatně méně, zůstávají a mě poslali pryč.

Čím si to vysvětlujete?
Ve Znojmě skončil pan Hořava a noví trenéři asi neměli zájem, nevím. Byl jsem přesvědčený, že zůstanu, ale týden před začátkem přípravy se to najednou začalo motat a nakonec jsem skončil v Jihlavě.

Věříte, že se do extraligy ještě vrátíte?
Loni jsem taky začínal v Dukle, takže se to klidně může opakovat. Ale počítat se s tím nedá. Každopádně pokud ta šance přijde, určitě ji přivítám.

Když už jsme narazili na uplynulou sezonu, vy jste tehdy na začátku situaci v jihlavském týmu dost kritizoval…
Teď se to ale výrazně zlepšilo, jede se vlastně od začátku. Vesměs jsou tu noví hráči. Tým se buduje, nikdo si nehraje na nějaké mazáky a trenéři k nám mají parádní přístup. Líbí se mi tady.

Už jste zapomněl i na to, že jste byl po úspěšné baráži v roce 2004 přeřazen do Třebíče?
Byl jsem hodně zklamaný, protože bývalý jednatel tehdy sliboval všem extraligové platy a šanci těm, kteří extraligu s Duklou vybojovali. Jenomže to nedodržel.

Z Horácké Slavie jste pak zamířil do Mladé Boleslavi, kde dělal sportovního manažera současný šéf sportovní sekce v Jihlavě Petr Kaňkovský…
On mě tam lákal hned po postupu, ale já jsem si chtěl zahrát extraligu. Nakonec to ale nedopadlo a bylo stejně po jeho. (smích) Petr v Boleslavi vytvořil velmi dobrý tým a já věřím, že ho letos udělá tady. Má výborný čich na hráče, přehled a kontakty… Nevzal by sem nikoho, kdo by na to neměl, nebo kdo by mu nezapadal do koncepce.

Především jeho zásluhou jsou v týmu také tři boleslavští hokejisté Martina a Lukáš Krupkovi a Petr Štrach. Už jste jim ukázal Jihlavu?
To oni absolutně nepotřebují, všechno si zjistí sami. Těmhle klukům se opravdu nic ukazovat nemusí, dobrou hospodu našli hned. (smích)

Takže znalosti rodáka nebyly potřeba. Vyváží alespoň to, že jste přišel o extraligu, fakt, že jste zase doma?
Samozřejmě, i když já jsem toho ve Znojmě stejně moc nenaspal, jezdil jsem denně do Jihlavy. Ale je pravda, že teď mám víc času na zařizování některých věcí. Třeba svatby…

Takže do nové sezony už vstoupíte jako ženáč?
Přesně tak, budeme v týmu alespoň tři. Na zápas ženatých proti svobodným to sice ještě nebude, ale aspoň trochu vylepším poměr. (smích)

Vaším švagrem by se měl stát brankář Karlových Varů Lukáš Sáblík, je to tak?
To je pravda, měli bychom být rodina. Jim se teď zrovna nedávno narodila holčička, ale svatbu ještě neměli.

Lukáš vás tedy předběhl s potomkem a vy jeho se sňatkem?
Já přece vím, že dítě se rodí vždycky až po svatbě. To jenom on to má nějak obrácené. (smích)

Když se ještě na chvilku vrátíme k hokeji, právě je v plném proudu příprava. Jak se vám zatím ta letošní líbí?
Moc, je hodně herně pojatá, což mě baví. Ale nechybí ani posilovna, která musí samozřejmě být. A pak jsem taky rád, že nemáme výlety na kolech, protože ty od jisté doby fakt nemusím.

Můžete prozradit, od které?
Už je to několik let, kdy se při jízdě na kole vážně zranil Venca Adamec. No a pak jsem byl ještě u nehody, která se stala dalšímu spoluhráči Lukáši Klapkovi.

Ve Znojmě jste se ale loni kolu asi nevyhnul…
Tam to nešlo, ale měli jsme takovou dohodu. Do kopce jsem šlapal a s kopce jsem mohl brzdit víc než ostatní. (smích)

Jak by podle vás měla vypadat příští sezona z pohledu Dukly?
Bude důležité chytit začátek. Po polovině pak některé kluby odpadnou, jako třeba Kadaň. Ta hraje pokaždé prvních patnáct kol a pak začne ztrácet. Myslím, že nahoře bude tradičně Kometa, Chomutov, Mladá Boleslav a věřím, že i my.