„Přemýšlel jsem, že bych vyzkoušel něco jiného než Čechy a tahle nabídka mě zaujala. Zrovna jsem navíc neměl žádnou smlouvu, takže domluva byla hodně rychlá,“ svěřil se loňský asistent trenéra Petra Nováka u prvoligových havlíčkobrodských Rebelů.

Od domova vás bude dělit téměř tři a půl tisíce kilometrů. Co víte o svém novém působišti?
Jen to, co jsem pochytil v krátkém dokumentu a co jsem viděl na několika fotkách. Ještě nikdy jsem totiž v Rusku nebyl.

Zájem o hokej je prý v Orenburgu obrovský. Všechny zápasy jsou snad pokaždé dokonce vyprodány.

Takže ani nevíte, jaké má klub zázemí?
Ve městě jsou tři zimní stadiony, v současné době se dostavuje nová aréna. Původní hala měla kapacitu jen nějakých 2000 míst. Zájem o hokej je tam prý obrovský, zvlášť teď, když mužstvo postoupilo do druhé nejvyšší soutěže. Všechny zápasy jsou snad dokonce pokaždé vyprodány.

A dostal jste se i k jiným informacím o městě? Myslím k těm mimohokejovým…
Já jdu do Ruska jenom za prací, nic jiného mě nezajímá. Vím, že osobní život tam asi bude na nulové úrovni. Orenburg je uměle postavené průmyslové město, kde je samá rovina a nic jiného.

To nezní zrovna lákavě. Na jak dlouho jste se ruskému klubu upsal?
Dohodli jsme se na roční smlouvě s roční opcí.

Hráče jste vlastně poprvé viděl až tady v Česku, když dorazili 22. července do Ostrova nad Ohří na soustředění. Už jste se stačil důkladně seznámit s týmem?
Slovo důkladně bych asi nepoužil, ale samozřejmě už určitou představu o hráčích mám. Rusové pojali tohle soustředění jako formu výběru. Osm hokejistů, o kterých si myslí, že mají místo v sestavě jisté, nechali doma. No a ty ostatní se snaží v týmu udržet.

Jazyková bariéra vás netrápí? Nějaké výrazné problémy s komunikací se nedostavily?
Ve škole mě ruština minula, ale poté, co jsme se s klubem dohodli na spolupráci, jsem začal chodit na intenzivní kurz. Denně jsem se učil i čtyři hodiny.

Takže už svým novým svěřencům dokážete říct všechno, co potřebujete?
Že bych mluvil úplně plynule, to zatím ještě ne. Ale takové ty základy hokejové terminologie už celkem zvládám.

Už vám byly naznačeny cíle ruského klubu?
Pokud můžu mluvit za vedení klubu, tak bychom měli vybojovat play off. Zatím nejsem schopen říct, jestli je to reálný cíl, neznám výkonnost konkurence. V každém případě to bude hodně těžké.

Během soustředění v Ostrově jste odehráli několik přípravných soubojů. Kromě extraligových Karlových Varů jste narazili také na Beroun, Havlíčkův Brod a Jihlavu. Jak jste byl spokojen s výkonem svého týmu?
Myslím, že třeba v Havlíčkově Brodě jsme v neděli odehráli velmi dobrý zápas. Bohužel hned druhý den bylo naplánováno utkání v Jihlavě a to jsme moc nezvládli. Po osmi dnech dvoufázového tréninku, proložených dvěma zápasy, jsme byli hodně unavení a v závěru už jsme neměli kde brát síly.

Dá se říct, že i proto sáhli někteří vaši svěřenci na konci utkání k možná až příliš tvrdé hře? Přeci jenom porážka 1:4 a k tomu dva vyloučení do konce utkání, to není příliš dobrá vizitka…Samozřejmě jsem jim k tomu řekl svoje. Upozornil jsem je, že pokud bychom tohle předváděli v soutěži jako nováček vyšší ligy, tak určitě neuspějeme. Naštěstí šéf klubu to vidí podobně jako já. Taky jim hned řekl, že rváči v našem týmu místo mít rozhodně nebudou.

Určitě bych si s sebou do Ruska vzal Nerudu, Pavlíka s Jelínkem a do útoku Kubeše, Kreuzera a Čermáka.

Loňskou sezonu jste strávil na lavičce havlíčkobrodských Rebelů. Pokud byste si s sebou mohl do Ruska vzít jednu pětku, na koho by padla volba?
Jako gólmana bych si určitě vzal Standu Nerudu, do obrany mladíky Pavlíka s Jelínkem, no a do útoku Kubeše, Kreuzera a Čermáka.

Jak si podle vás letos povede Havlíčkův Brod v první lize?
Myslím, že nový systém, který si kluby odsouhlasily, Rebelům hodně pomůže. Věřím ve schopnosti manažera Augustina Žáka a trenéra Petra Nováka. Troufám si říct, že ve spolupráci se Slavií Praha bude hrát Havlíčkův Brod opravdu důstojnou roli.

A už víte, jak často se do svého rodiště během sezony podíváte?
Prezident klubu slíbil, že mi zaplatí tři letenky.