Tento týden svěřenci trenéra Miloslava Hořavy absolvovali v havlíčkobrodské Kotlině první část závěrečného kempu s jasným cílem. „Hlavně jsme se soustředili na to, abychom mužstvo stmelili dohromady, prozradil kouč české reprezentační dvacítky.

O složení juniorského týmu se vždycky hodně debatovalo. Jaký je ten váš? Podle jakého klíče jste hráče vybírali?
Máme deset kluků, kteří hrají v zámoří juniorské soutěže. Zbytek je z české ligy. Při výběru hráčů jsme přikládali váhu i tomu, jak na tom jsou kluci charakterově. Tím nechci říct, že hráči, kteří se nakonec neobjevili v nominaci, mají špatný charakter. Ale pokud byli dva kluci typově podobní, přihlíželi jsme k věcem, které jsou pro nás velice důležité.

Na poslední chvíli však kvůli zranění vypadly dvě předpokládané opory – Michal Řepík a Vladimír Růžička mladší. Jak citelná je to pro vás ztráta?
Určitě je to škoda, oba jsou výborní hráči. jenže takový je hokej… Jsme připravení, že se může ještě něco stát. A každého můžeme nahradit.

Je příprava na letošní mistrovství světa specifická v tom, že se bude hrát v Čechách?
Ani ne. Na druhou stranu kluky upozorňujeme, že mistrovství světa je důležitá akce, zvlášť když se bude hrát před domácím publikem. Každopádně chceme uspět!

Během podzimu jste sehráli celou řadu přípravných zápasů proti extraligovým týmům, to zvykem nebývalo…
Tuto část každopádně hodnotím velice kladně. Je to skvělá věc hlavně pro kluky, kteří třeba proti extraligovým hráčům ještě neměli možnost nastoupit. Alespoň si to vyzkoušeli. Zároveň musím poděkovat klubům z extraligy, že nám vyšly maximálně vstříc a umožnily nám takové zápasy sehrát.

Po některých utkáních jste si ale stěžoval na špatný přístup některých hráčů…
Stalo se to v Třinci, kde to bylo z tohoto pohledu velice špatné. Ten zápas byl prostě šílený. A důsledkem toho je, že se z těch hráčů, co se objevili tehdy v Třinci, už tady s námi skoro nikdo není.

Do startu světového šampionátu zbývá ještě více než týden. V jaké fázi je konečná nominace?
Zatím ji samozřejmě nemáme hotovou. Máme sestavenu kostru týmu – a musím říct, že jsme vůbec nerozlišovali, kdo z kluků hraje v Kanadě a kdo u nás. Všichni jsou Češi. My prostě chceme pro mistrovství sestavit ten nejlepší tým.

Dva zástupci Vysočiny

Tomáš BLÁHA
(HC Moeller Pardubice)
Devatenáctiletý žďárský odchovanec už se devětkrát objevil v útoku extraligového Moelleru. Teď má šanci i na mistrovství světa.

Jakub SKLENÁŘ
(Slavia Praha)
O půl roku starší forvard pochází ze Znojma, ale od dorostu hájí barvy Pražanů. Letos navíc vypomáhá prvoligovému Havlíčkovu Brodu.