„Olda přišel s tím, že nemůže plnit povinnosti smlouvy. Z rodinných a pracovních důvodů by nestíhal v dvoufázové přípravě odpolední tréninky,“ vysvětluje jednatel Dukly Bedřich Ščerban.

Vedení nechce dělat výjimky

Pro Bakuse už několik let není hokej jediným zdrojem příjmů. V loňské přípravné fázi měl oblíbenec fanoušků kvůli svému podnikání výjimku. Na tu teď ale vedení klubu přistoupit nehodlá.

„Sportovní rada klubu jednohlasně dospěla k názoru, že výjimky udělovat nebudeme. Každý hráč musí mít stejná práva a povinnosti, mužstvo je vždy na prvním místě. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud to neplatí, tým pak nefunguje správně,“ odmítá Ščerban ústupky.

Sám hráč byl ve vyjádření mnohem stručnější. „Situaci ještě řeším. V úterý budu jednat s panem Augustou (člen sportovní komise a dozorčí rady klubu – pozn. red.). Víc k tomu zatím nemám co říct,“ uvedl Bakus. Potvrdil pouze, že od pátku přestal s jihlavským týmem trénovat.

Šéf Ščerban: O Oldu stojíme

Mají fanoušci červenožlutých barev vůbec ještě naději, že v novém ročníku první ligy uvidí finesy hokejového básníka? Šéf Dukly tvrdí, že ano. „Proti Oldovi nemám ani to nejmenší. Naopak za to, co pro Duklu udělal, si ho velmi vážím. Ale myslím si, že profesionální hokejista by měl dodržovat určitá pravidla,“ tvrdí Ščerban na klubovém webu. „O Oldu stojíme, takže věřím, že si celou věc nechá ještě jednou projít hlavou,“ vyzývá hráče.

Situace se pochopitelně dotýká i ostatních hráčů. „Letní příprava patří k tomu nejdůležitějšímu. Tým by měl být v přípravě pohromadě. Situace nás mrzí, ale jde to mimo nás, řěší to vedení. Pokud by se Olda rozhodl nehrát, bude nám chybět, ale museli bychom si poradit i bez něj,“ prohlásil obránce Dukly Petr Štrach, který v sezoně 2007/2008 nosil kapitánské céčko při Bakusově zranění.

Pokud ze svých pozic neustoupí hráč, nebo vedení klubu, situace se zdá být jasná. Tým by přišel o jednoho z lídrů a fanoušci o hvězdu, která je týden co týden lákala na zchátralý Horácký zimní stadion.

Na diskusním fóru jihlavského týmu se zatím rozběhla žhavá debata. A fanoušci se při ní rozdělili na dva tábory. Jedni hájí nekompromisního jednatele, druzí se bojí, že tým přijde o svůj mozek.

GLOSA: Prohrát může jenom Dukla

Zapomeňte na svého miláčka, kapitána a lídra týmu! Nechte si zajít chuť na jeho parádičky, geniální přihrávky i krásné góly! To vzkázalo vedení hokejové Dukly Jihlava fanouškům.

Důvod? Nový jednatel Bedřich Ščerban a jeho rádci nevyšli vstříc Oldřichu Bakusovi, hlavní hvězdě červenožlutých. Ten si totiž „dovolil“ přijít se žádostí, aby kvůli svým podnikatelským aktivitám i rodině nemusel v období suché přípravy docházet na odpolední tréninky.

Klubový boss jeho prosbu smetl ze stolu. Nechce nikomu dopřávat úlevy, sází na rovnost pro všechny. Jenže… Bakus by nebyl prvním ani posledním výjimečným hráčem, který odměnou za skvěle odváděné služby dostal – a zaslouženě – jistá privilegia.

Navíc není pochyb, že by se na novou sezonu připravil stejně dobře, jako kdyby s mužstvem absolvoval kompletní porci tréninků. A znovu byl na ledě klíčovou postavou, tahounem… Teď hrozí, že hokejku a brusle definitivně pověsí na hřebík.

Kdo by v tom případě vyšel z celého sporu jako poražený, je předem jasné. Dukla a její příznivci…

Michal Remeš