Nyní je zámořská mise odchovance havlíčkobrodského hokeje u konce. Aspoň prozatím. Střední útočník Josef Vašíček se na dva roky upsal ruskému velkoklubu z Jaroslavle.

„Těším se do Ruska. Je to pro mě nová výzva, nová zkušenost,“ říká vítěz Stanleyova poháru a mistr světa mezi juniory i dospělými.

Na americký kontinent jste si už zvykl. Váš odchod překvapil velkou část veřejnosti. Povězte, jak se to všechno rychle seběhlo…?
Ono to zase tak rychle nebylo. Jaroslavl měla o mě zájem už loni, ale tenkrát jsem dal přednost nabídce z New York Islanders. V dubnu mě oslovili znovu, ale to jsem si ještě nechával rezervu, že bych v Americe zůstal. Nabídek jsem měl více, já si totiž myslím, že jsem měl dobrou sezonu. Jsem s ní spokojený. Nakonec jsme se ale s mým agentem dohodl, že nabídku vezmu.

Co tedy rozhodlo?
Od té doby, co mě v dubnu kontaktovali, tak zájem neustal až doteď. Jednání bylo rovné a nabídky kvalitní. Jaroslavl měla prostě velký zájem. Jedním z důvodů je i fakt, že se tam potkám se Zbyňkem Irglem, se kterým se dobře znám z dvacítek.

Kdyby ale přišla supernabídka z NHL, tak byste tam ale zůstal, že?
Jak říkám, ve hře bylo více klubů. Ale všechno se táhlo a oddalovalo a já už jsem nechtěl čekat. Nebyl důvod, s agentem jsme se přiklonili k Rusku. Bude to nová zkušenost, nová výzva.

Víte, do čeho jdete? Podařilo se vám získat o ruské lize dostatek informací?
Těším se, ale zároveň je to krok tak trochu do neznáma, takže cítím před novou soutěží i respekt. Zatím toho moc nevím. Když jsem se stěhoval v Americe, šel jsem do jiného města, do jiného prostředí. Ale v podstatě jsem ty lidi znal. Teď to bude něco jiného. O charakteru soutěže jsem mluvil s pár lidmi a každý má jiný názor. Nejlepší to je poznat na vlastní kůži a po pár zápasech se o tom můžeme pobavit.

O ruské lize se říká, že se v ní dost brání, souhlasíte?
Nemyslím, že by to bylo to pravidlo. Dost záleží na trenérovi, jakou hru preferuje, jaký styl nastolí. To však ani tak nezáleží na soutěži, podobné je to v Rusku, Česku nebo i NHL.

Konzultoval jste svůj krok s nějakými dosavadními ruskými spoluhráči nebo i protihráči?
To ne. Já se s žádným dobře v podstatě ani neznám. Mluvil jsem o tom ale hodně se Zbynďou Irglem a taky s Karlem Rachůnkem. Hrál v NHL a potom tři roky v Jaroslavli, kde se mu líbilo. Říkal, že je to hezké město a že se o něj dobře postarali. I tohle hrálo v mém rozhodování roli.

Dobře se znáte s trenérem Slavie a reprezentace Vladimírem Růžičkou. Co třeba s ním?
Tak to vůbec. Třeba jako, že bude blíž do repre? (smích)

A proč ne?
Samozřejmě reprezentovat je krásná věc. Vzpomínky mám nádherné, ze zlatého šampionátu dvacítek i z Vídně. Vždycky budu rád za reprezentaci hrát, je to pocta. Teď je ale bezpředmětné o tom mluvit. Všechno se odvíjí od formy a výkonů. Musím v Jaroslavli něco předvést, abych o tom vůbec mohl uvažovat.

Byl jste už vůbec někdy v Jaroslavli?
Asi před deseti lety v osmnáctkách s nároďákem. Tehdy tam ale ještě měli jiný zimní stadion. Teď prý mají jeden z nejlepších v Rusku. Mluvil jsem o tom s manažerem, kapacitu má asi deset tisíc diváků a na každý zápas bývá vyprodáno. Musí tam být super atmosféra.

Údajně byste měl hrát v první lajně právě se Zbyňkem Irglem a Alexejem Jašinem…
(smích) Psalo se o tom, hezky se to poslouchá, ale jsou to jen spekulace. Záleží hodně na tom, jestli mezi ně zapadnu a herně si vyhovíme. Nezastírám ale, že by to nebylo krásné. Měl bych z toho radost.

Jaroslavl si na jaře zahrála finále s Ufou. Dost ji potrápila, sledoval jste její tažení?
Tohle jsem samozřejmě zaregistroval. Je to klub, který má ambice každý rok a to je jedině dobře.

Co vám říkají nepopulární báze. Třeba Martin Čech, když působil v Magnitogorsku, tak na ně hodně nadával. Nestrašil vás jimi už někdo?
Ptal jsem se pár známých a hlavně Zbyndi. V Jaroslavi to dost odbourali. Akorát se tam prý chodí po rozbruslení na oběd. Prakticky to funguje, jako kdybychom šli na hotel. Asi se to za tu dobu dost změnilo, ale i tak bych se toho nebál. Mně by to nevadilo, stejně zatím nevím, kam bych do města šel.

Do Ruska odlétáte v pondělí, poletí s vámi i Zbyněk Irgl?
Ne, bohužel pro mě letí až 28. července. Byl na světovém šampionátu, tak dostal delší volno. Čtrnáct dní budu sám. Byl bych radši, kdybychom do toho šli spolu. Jednodušší by bylo cestování, všechno už zná.

Proč tedy vy odlétáte tak brzy?
Příprava začíná už patnáctého července. Já se navíc potřebuju zabydlet a poznat chod v klubu.

Poletíte sám?
Teď ano, potom se domluvím s přítelkyní Míšou. Na návštěvu dorazí i rodiče. Moc se na to těší.

Jak jste na tom s ruštinou?
V klubu se mluví anglicky, trenér umí anglicky (trenérem je Fin Heikkilä), s dorozumíváním nebude problém. Ruštinu jsem se nikdy neučil, ale chtěl bych ji umět.

Pokud byste hrál v prvním útoku, tak byste snad ani nemusel…?
(smích) Jo, jasně. Začátek by byl jednodušší. Jašin samozřejmě mluví anglicky perfektně a se Zbynďou to vyřešíme po ostravsku.

Slovník jste si zabalil česko-ruský, nebo anglicko-ruský?
Anglicko-ruský určitě ne. Já jsem ale neměl žádný slovník ani v Americe. Než člověk nějaké to slovo najde, tak to trvá a na to já nemám nervy. Věřím, že ruštinu časem odposlouchám, jako to bylo v Americe. Snad budu za nějaký čas komunikovat.

V Rusku nově vzniká Kontinentální liga. Víte o ní něco více?
Mělo by to fungovat podobně jako v NHL. V každé ze čtyř divizí bude šest týmů. V rámci divize se bude hrát systémem dvakrát doma, dvakrát venku. S týmy ze zbylých jednou doma a jednou venku. Pokud dobře vím, tak to je šestapadesát zápasů.

A potom play-off!
Jasně. V prvním kole na tři vítězné, potom na čtyři vítězné zápasy.

Ve vaší divizi bude i Omsk…
(smích) S Jardou Jágrem jsem ještě o našich přestupech do Ruska nemluvil. Loni jsem si proti němu zahrál osm zápasů, teď budou čtyři. Minimálně, ale doufám, že jich bude víc. Ruská liga chce konkurovat NHL a hráč takového formátu jí v tom pomůže.

Máte zprávy, že se na východní frontu chystají i další hráči z NHL?
Branko Radivojevič, Fin Niko Kapanen, slyšel jsem i o Jožkovi Stümpelovi. Nevím, ale jestli to dotáhli do konce, ale určitě o tom jednali. V Rusku byl o ně zájem. Je to kvalitní soutěž a kvalita každým rokem stoupá.

Teď budete působit v Rusku, zkusme si zaspekulovat. Myslíte, že Josef Vašíček zase může nastoupit v dresu některého z klubů NHL?
To teď neřeším a opravdu je to spekulace. Už jsme o tom mluvili, z NHL odcházím s dobrým pocitem. V předloňské sezoně jsem byl zraněný a moc jsem toho nenahrál. Nemohl jsem. I proto jsem chtěl ještě ten rok zůstat, abych okolí a hlavně sám sobě dokázal, že to ještě zvládnu. Mám radost, že se mi to povedlo. Ale správně, teď jsou to spekulace.

Jak vypadal váš program v Česku?
Když teď počítám, byl jsem tady něco přes dva měsíce. První tři týdny jsem toho moc nedělal, jen jsem odpočíval po sezoně. Rekreačně jsem chodil hodně hrát tenis. Potom jsem začal trénovat s Radkem Martínkem a doma jsem se moc neohřál. Dopoledne jsme skočili do posilky, pak oběd, odpočinek a rychle na kolo. Najezdili jsme spolu spoustu kilometrů.

Zmínil jste se, že si rád zahrajete tenis, což je ostatně dobře známo. Bývá zase vaším parťákem Michal Holenda?
(smích) On je někde jinde. Navíc hodně jezdí trénovat a je složité si najít čas. Občas se sejdeme na koupališti a dáme si, anebo se domluví na nějakou akcičku, jakou byl Bezděkovský sedmiboj. Častěji si zahraju s kamarády, Pavlem Klofáčem nebo Danýzem Němcem. Je to krásný sport.

S Tomášem Caklem jste pořád v kontaktu?
Potkal jsem se s ní, ale je to ještě těžší než s Michalem. Jezdí po turnajích. Nedávno se za mnou stavil na chvilku v Brodě, když jel do Prostějova. Ale jinak jsme v kontaktu celý rok.

To i s futsalisty Romanem a Michalem Marešovými…
Myšáka jsem letos ani ještě nepotkal a Romana vlastně taky ne. Čas letí, bohužel, je ho málo.

KDO JE JOSEF VAŠÍČEK
Narozen: 12. září 1980
Místo: Havlíčkův Brod
Post: střední útočník
Výška/váha: 194 cm/91 kg
Kariéra:
do roku 1996 Havlíčkův Brod
1996 - 1998 Slavia Praha
1998 - 2000 Sault Ste. Marie Greyhounds
2000 - 2004 Carolina Hurricanes
2004 - 2005 Slavia Praha
2005 - 2006 Carolina Hurricanes
2006 - 2007 Nashville Predators, Carolina Hurricanes
2007 - 2008 New York Islanders
V NHL celkem: 460 zápasů, 77 gólů, 106 asistencí
Stanley Cup: 37 zápasů, 5 gólů, 2 asistence
Úspěchy: mistr světa (2005), vítěz Stanley Cupu (2006), juniorský mistr světa (2000)