K jednateli Dukly Bedřichu Ščerbanovi, jenž se ujal postu hlavního kouče po rezignaci Karla Dvořáka, a Romanu Mejzlíkovi nově přibyl trenér juniorky Aleš Totter.

„Vracíme se k modelu, který jsem měl vymyšlený od začátku. Tedy že by měl být jeden head coach a dva asistenti,“ konstatoval Ščerban.

Přizvání Tottera k A–týmu pro něj bylo jednoduchou volbou. „Podle postupového klíče je to jasné: první na řadě je hlavní trenér juniorky,“ vysvětlil šéf jihlavského klubu.

Nový asistent si šance váží. „Je to pro mě výzva. Chci dokázat lidem, že můžu mužstvu něco přinést,“ prohlásil Totter, který úvodní trénink s áčkem absolvoval už včera.

„Pocity mám zatím jen pozitivní. Kluci pracovali, byla i dobrá nálada,“ pochvaloval si.

Jestli se jedná o dočasné řešení, ukáže čas. Dukla se každopádně poohlíží po Dvořákově nástupci. Podle informací Deníku jsou tři kandidáti, mezi nimiž nechybí Jiří Režnar a Petr Vlk.

Na konci minulého týdne se sám ujal uvolněné pozice hlavního trenéra prvoligových jihlavských hokejistů. Teď si šéf Dukly Bedřich Ščerban k sobě přibral i Aleše Tottera, dosavadního kouče juniorského týmu.

„Tomu se pod jeho vedením daří, tak by mohl přenést vítězný duch také do áčka,“ věří Ščerban ve schopnosti a charisma šestatřicetiletého kolegy.

Půjde o dlouhodobější záležitost, nebo je u týmu spíš jen na záskok?
Tak v podstatě se vracíme k modelu, který jsem měl vymyšlený od začátku. Tedy že by měl být jeden head coach a dva asistenti. Tehdy jsem to, bohužel, nestíhal a Karel Dvořák zůstal s Romanem Mejzlíkem sám. Ale když jsem pozici hlavního trenéra přebral, tak jsem si k sobě druhého asistenta zase vytáhl. A podle postupového klíče šlo o jednoduchou volbu: první na řadě byl hlavní trenér juniorky.

Je současná varianta i konečná, nebo pokračuje hledání nástupce Karla Dvořáka, který v pátek rezignoval?
Tam se nic nezměnilo. V pondělí jsme s Patrikem Augustou (sportovní manažer klubu – pozn. red.) celý den seděli a vytypovávali trenéry, které bychom chtěli oslovit. Patrik se jim nyní ozve a povede s nimi první kolo jednání – takové vzájemné oťukávání. Potom si k tomu znovu sedneme a celou věc dořešíme.

Přesto: je možné, že by Aleš Totter u áčka zůstal až do konce sezony?
Tak to už bych musel jmenovat i trenéry, které máme vyhlédnuté. A to bych v této chvíli nechtěl. Teď je prostě Aleš se mnou u áčka v roli asistenta. Co bude dál, se uvidí. Naším hlavním úkolem v nejbližších dnech je tým zvednout. To je pro mě prioritní.

Bude se nějak měnit Totterova pozice u juniorky?
Ne, Aleš musel akceptovat, že jeho role u juniorky se nemění a nesmí tím být poškozena nebo jakkoliv trpět. To, co jsme mu dali za úkol na začátku sezony, tedy trvá. Jeho hlavním cílem je postoupit s juniory do extraligy.

Jak se zatím perete s dvojrolí jednatel–hlavní kouč?
Není to tak hrozné. Samozřejmě je to práce navíc, jenže já se k problémům chtěl postavit čelem. Už když jsem v minulé sezoně seděl jako asistent v kabině, bavili jsme se o sestavě, podobě kádru… Proto jsem se tímhle krokem přihlásil k tomu, že jsme mužstvo společně sestavovali. A že mu pořád věříme.

Očima nového asistenta
„Bylo mi řečeno, že pokud se tým nastartuje, Béďa Ščerban by se znovu naplno věnoval jen funkci jednatele a my bychom měli s Romanem Mejzlíkem pokračovat dál. Tím pádem beru svoje působení u áčka s výhledem na celou sezonu, ne pouze jako výpomoc na týden. Podmínkou samozřejmě je, že se mužstvu bude dařit. Kromě výsledků zkusíme zlepšit také styl hry. První lajně to šlape, u ní nic měnit nemusíme, ale u dalších budeme chtít hru zagresivnit. Forčekovat dvěma hráči, dohrávat souboje… Prostě chceme vnutit Dukle agresivní a bojovný styl. Nesmíme jen čekat, co bude dělat soupeř. Aby i lidi, když se někdy prohraje, viděli, že hráči nechali na ledě všechno.“
Aleš Totter