„Výsledek odpovídá dění na ledě, protože Brod byl čtyřicet minut lepší. My jsme za tu dobu měli devět střel na bránu, což je strašně málo. Byli jsme pasivní, nevěřili jsme si,“ povzdechl si jeden z trenérů Dukly Aleš Totter.

Jeho svěřence nahlodaly brzy inkasované góly. Skóre otevřel v 8. minutě po bleskové kombinaci Varga a na 2:0 pro Rebely zvýšil ještě před první přestávkou v početní převaze Endál. Hosté pak hráli zkušeně – hlídali si střední pásmo a soupeře k ničemu nepouštěli.

„Kluci bránili opravdu výborně. Až na pár výjimek v jihlavských přesilovkách všechno s přehledem pokryli,“ konstatoval brankář Havlíčkova Brodu Jaroslav Suchan.

Změnu v obrazu hry přineslo až závěrečné dějství. Dukla po přesunech v jednotlivých formacích ožila a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Početní převahu pěti proti třem využil ve snížení na 1:2 Pšurný. Jenže další radosti už se domácí nedočkali.

„Do poslední části jsme vlítli, měli jsme také další šance, ale asi by nebylo spravedlivé, kdybychom dali víc gólů. Jen za jednu třetinu se body neudělují,“ prohlásil Totter.

Rebelové tak porazili Duklu už posedmé v řadě. Naposledy s ní prohráli 18. října 2006… „My už dva tři roky pořádně trénujeme a spoléháme na svoje kluky, kteří poctivěji pracují a jsou schopni ze sebe vydat úplně všechno. Nesháníme nějaké žoldáky, kteří by nám vyhrávali zápasy,“ neodpustil si hlavní brodský kouč Petr Novák rýpnutí, že Jihlavě vypomohli extraligoví „pendlové“ Andersons a Pšurný, zatímco jeho tým dorazil bez posil ze Slavie.

„Kat“ Třetina měl jiné úkoly

Pro jihlavské hokejisty je noční můrou. Osmadvacetiletý forvard Havlíčkova Brodu Miroslav Třetina se v předcházejících čtyřech zápasech nesmiřitelných rivalů vždy postaral o vítězný gól.

Teď byla jeho role o něco skromnější, i když jen zdánlivě. Branky sice v sobotu večer zařídili jiní, ale on společně se svými parťáky z prvního útoku skvěle odvedl černou práci. „Klidně pokaždé vyměním góly za vítězství,“ culil se Třetina po výhře 2:1.

Tentokrát jste se v ofenzivě tolik neprosazoval…
Měl jsem trošku jiný úkol než jindy. S Tiborem Vargou a Vojtou Němcem jsme hráli na Dana Hodka a hlavně na Oldu Bakuse (dva nejproduktivnější hráči celé soutěže – pozn. red.), které se nám podařilo dobře pokrýt. Takže můžeme být maximálně spokojení. A góly daly i jiné lajny, což je jen dobře.

Dvě třetiny jste měli utkání pod kontrolou, ale v závěrečné jste si situaci zkomplikovali. Po vašem vyhození puku mimo kluziště jste soupeři nabídli přesilovku pět na tři…
To je fakt, do tří jsme šli zbytečně. Nevím, jestli jsem to vyhodil přímo, nebo to škrtlo o něčí hokejku. Každopádně už jsem věděl, že je zle. Přesilovka byla dlouhá a Jihlava je umí zahrát, což znovu potvrdila. Nebýt toho, zápas bychom dohráli v klidu.

Duklu jste porazili už posedmé v řadě, a tak se zdá, že zásadní roli ve vašich soubojích hraje psychika…
Asi jo, ale těžko říct, jestli z naší strany, nebo z jihlavské. Myslím, že tentokrát už byl soupeř dost nahecovaný a chtěl nepříznivou šňůru ukončit. Hodně se mluvilo jak o mně, tak o sérii… Proto jsme čekali, že to bude hodně těžké. Navíc Dukle se poslední dobou dařilo, naopak my jsme venku hráli hodně špatně. Ale zase přišla Jihlava a zase nás to zvedlo. Takže asi psychika opravdu funguje. (usmívá se)

Když to maličko zlehčím, pro vás by bylo nejlepší hrát s Duklou pořád…
To by bylo opravdu ideální. Teď bychom na ni mohli narazit v nadstavbě sudá–lichá a pak ještě v play off. (směje se)

Naději sebrala chyba při střídání

Hráli přesilovku a nadechovali se k závěrečnému náporu. Jenže snahu jihlavských hokejistů o vyrovnání v bitvě s Havlíčkovým Brodem (1:2) zhatilo v čase 58.47 nepovedené střídání a trest za příliš mnoho hráčů na ledě.
„Špatně jsme se domluvili s Janisem (Andersonsem),“ přiznal obránce Dukly Pavel Staněk. „Byla to chyba, ale taková věc se stává. Pramení to
z přemíry snahy,“ konstatoval jeden z koučů Jihlavy Aleš Totter.

HC DUKLA JIHLAVA – HC REBEL HAVL. BROD 1:2

Branky a nahrávky: 43. Pšurný (Hodek, Staněk) – 8. Varga (Němec, Kubeš), 18. Endál (Dušátko, Vyhlídal). Rozhodčí: Souček – Svoboda, Zavřel. Vyloučení: 10:9. Využití: 1:1. Diváci: 2627. Třetiny: 0:2, 0:0, 1:0. Jihlava: Řehoř – Staněk, Malena, Ficenc, Štrach, Andersons, Novák, Bílek - Hodek, Bakus, Dolníček – Pšurný, Hradecký, Rytnauer – Krupka, Bezděk, Hanzal – Kotlík. Havlíčkův Brod: Suchan – Pavlík, Vyhlídal, A. Jelínek, Borůvka, Rusnák, Šulc, Martinka, Soldán – Varga, Němec, Třetina – Dušátko, Stromko, Endál – Křišťan, Holec, Kubeš.