Jihlava: bodový vzestup i trable

  Infografika

„Samozřejmě jsme si představovali, že se budeme pohybovat o trošku výš. Ale nemohli jsme předvídat spoustu zranění a nemocí, které nás provázejí,“ hájí se Ščerban. „Přesto je brzy něco vzdávat. Snad se tým přece jen stabilizuje a půjdeme nahoru,“ věří.

Trable s marodkou mužstvo skutečně zasáhly. Jenže vážnou ranou měla být jen ztráta Jaroslava Mareše, jehož vyřadila ze hry borelióza. Jinak šlo o běžné výpadky. Úzký kádr se však s absencemi vypořádával těžce. Šanci tak dostal také nevídaný počet teenagerů. Premiéru si jich odbylo dvanáct!
Jihlava se navíc nedokázala zbavit „trenérského prokletí“. Ke změně na klíčovém postu tentokrát došlo na konci října, kdy rezignoval Karel Dvořák.

Vedení zacelilo díru tradičně – z vlastních zdrojů. Hlavním koučem se (nejdřív jenom dočasně) stal Ščerban, jenž si k sobě z juniorky vytáhl Aleše Tottera. A po pěti týdnech se provizorium změnilo v definitivum…

Kluboví bossové se museli poprat i s dalším problémem – neshodami s hráči. Těsně před startem soutěže se s nimi rozhádal Vladimír Říha a nedávno vyústil spor s Petrem Štrachem dokonce v jeho transfer do Vrchlabí.

„To se stává všude. Bohužel někdy zajde celá věc tak daleko, že už se nedá rozseknout jinak. Každopádně se všechno vyřešilo ku prospěchu Dukly Jihlava,“ tvrdí sportovní manažer Patrik Augusta.

Brod: postavení je mírně nad plán

  Infografika

Havlíčkův Brod - Skromnější plány jim svědčí. Hokejistům Havlíčkova Brodu patří po základní části první ligy solidní osmá pozice. Na zimním stadionu v Kotlině tak může panovat spokojenost. Cíl v podobě poklidné záchrany by neměl být pro tým problém.

„Pokud se podívám na náš bodový zisk, tak je to zhruba to, co jsme očekávali. V tabulce jsme chtěli být do desátého místa, takže jsme v tomto směru dokonce trochu nad plán,“ pochvaluje si brodský útočník Miroslav Třetina.

Přesto: Rebelové se mohli vyhřívat na vyšších příčkách. Jenže body – zvlášť v poslední době – darovali i týmům, které jsou na chvostu tabulky. Ostravskou Porubu „obšťastnili“ jedním, tehdy posledním Benátkám doma přenechali dokonce všechny tři. A celkem šest bodů odevzdali také Kadani, která je až za nimi.

Havlíčkobrodský celek procházel v úvodní části soutěže třemi fázemi. První: z úvodních čtyř utkání sezony i odvet pokaždé vyšel s úspěšností padesát procent. Druhá: od zápasů s Kometou Brno přišly slabší chvilky, kdy Rebelové proti celkům z horní poloviny příliš nezářili. Třetí: utkání okolo derby s Jihlavou jako by brodské hráče vždy nakopla. A body utěšeně přibývaly. V této fázi jich svěřenci kouče Nováka vydolovali nejprve dvanáct, v odvetách pak jedenáct.

„Celkově zatím můžeme být spokojení. Ale v žádném případě nesmíme propadnout nějakému sebeuspokojení, protože mužstva za námi mají minimální ztrátu,“ zdůrazňuje Třetina, s 22 body nejproduktivnější hráč Rebelů.

Třebíč: štice narostly zuby

 Infografika

Třebíč - Horácká Slavia má i letos záchranářské starosti. I když se ve druhé polovině základní části první hokejové ligy začalo týmu trenérů Kamila Pokorného a Luboše Slámy dýchat mnohem lépe a dotáhl propastnou ztrátu, musí bojovat dál.

Ve hře zbývá ještě 48 bodů. Na dvanácté místo, které zaručuje účast v předkole play off – a tedy i jistotu záchrany – momentálně ztrácí sedm bodů.
„Druhá půlka základní části byla z naší strany mnohem lepší. Odehráli jsme vyrovnané zápasy,“ bilancuje kouč Kamil Pokorný. „Ale bohužel v té první jsme nabrali manko, měli jsme získat o 10 bodů víc a byli bychom jinde. Zaplatili jsme daň za mladý kádr,“ dodává.

Po patnácti kolech měli Třebíčští na kontě jen žalostných 8 bodů. Soupeři byli v nedohlednu. Jenže v odvetách se hráči s hvězdičkou na dresu probrali a svoje konto rozšířili o dalších 21 bodů. A vyšplhali se z úplného dna na čtrnáctou příčku.

Z téměř odepsaného týmu se stal postrach favoritů. Štika, které konečně dorostly zuby a která začala zle dotírat i na pěkně rostlé sumečky, vyhřívající se na mnohem pohodlnějších místech. Co se změnilo?

STŘELECKÉ PROBUZENÍ. Výsledková mizérie v první části sezony pramenila hlavně z bídné koncovky. Patnáct zápasů, 30 gólů, z toho se body sbírají těžko. Když se v dalších kolech probudili střelci, hned se to projevilo.

Tým se může spolehnout také na gólmany, přestože týmu chybí jasná jednička. „Tady problém nemáme,“ tvrdí Pokorný.
Trenéři postupně využili už čtyři brankáře. Žádný nezklamal, v nejlepším světle se předvedl pendl Radek Fiala.

PRODLOUŽENÍ UMÍ, NÁJEZDY NE. Horácká Slavia je remízovým králem. Už osm jejích duelů se muselo prodlužovat. Třikrát Třebíčští rozhodli zápas v pětiminutovém nastavení. A zbylých pět prohráli – všechny až na nájezdy. „Bohužel, statistika je pravdivá. Mladí hráči tuhle disciplínu nemají zažitou, nemají za sebou tolik nájezdů. Není to náhoda, že jsme je pětkrát prohráli,“ uznává Pokorný.

Třebíč ještě svého penaltového specialistu nenašla. I nejvytíženější „nájezdník“ Petr Obdržálek přestal proměňovat. „Na tréninku je to něco úplně jiného, hráči a gólmani se znají navzájem.“

BOLESTIVÉ ZTRÁTY. Zahradník a spol. málo využívají domácí prostředí. Ze 45 možných bodů vytěžili jen 17. Mrzet je musí hlavně ztráta dvou bodů s Kadaní, kdy nepochopitelně prohospodařili čtyřgólové vedení a nakonec padli na nájezdy.

Hodně bolela domácí prohra s Berounem (1:3). Hráči tíhu zápasu neunesli a fanoušci domů spěchali s pískotem ještě před závěrečnou sirénou. I dva body, které si naposledy odvezla Olomouc, mohou Horácké Slavii v konečném účtování dost chybět.

Statistiky I. hokejové ligy

 Infografika

Michal Remeš, Jan Hammer, Jiří Bárta