„Zatím ta spolupráce funguje podle představ. Vždy jsme se dokázali mezi sebou dohodnout,“ upozornil Růžička. „Nejlepší příklad je brankář Neruda, který nám nesmírně pomohl a využil svoji šanci. Pro příští sezonu s ním napevno počítám ve Slavii, kde vytvoří dvojici s mladým Furchem,“ dodal slávistický kouč.

Do Brodu chodí perspektivní hráči

Havlíčkův Brod tak přijde o jednoho ze svých gólmanů. „Budeme muset zapracovat na tom, abychom to společně vyřešili,“ říká Růžička. „I pro nás jsou výsledky Brodu důležité. Chceme, aby hrál ve středu tabulky podobně jako letos,“ předesílá.

V otázce, zda budou následovat i další změny v brodském kádru, Růžička váhal. „Zatím to není až tak důležité, kdo přesně bude hrát a kde. Je to otázka jednání. Rozhodně neposíláme do Havlíčkova Brodu v uvozovkách nějaký odpad, ale perspektivní hráče, se kterými počítáme v kádru Slavie během dvou let. Ale jsou tu určití hráči, které máme vytipované směrem do Slavie i Brodu. Například obránce Jebavý nedostával tolik příležitostí, a právě on by se tu mohl objevovat častěji. Příležitost v Brodě určitě dostane Kachlík, který tu hrál už na konci sezony. Vše je otázka dalších jednání,“ objasňuje.

Vzájemná spolupráce má však v Havlíčkově Brodě v řadách fanoušků i odpůrce. „Trochu nás to mrzí, že je to vnímáno negativně a pro Havlíčkův Brod jako krok zpět. Ale tak tomu rozhodně není,“ dodal prezident Slavie Miroslav Tvrdý.

Právě na tuto kritiku zareagoval generální manažer Rebelů Augustin Žák. „Před několika lety se tomu nevěnovala až taková pozornost, ale docházelo k velkému odlivu hráčů v dorosteneckém a juniorském věku. Jako příklad můžeme uvést Tomáše Zohornu nebo Antonína Duška. Nyní to nenastává,“ uvedl Žák.

„Hráči mají motivaci, že když budou na sobě makat a budou hrát dobře, odejdou do extraligové Slavie. Pokud se v extraligovém kádru neprosadí, vrátí se nazpátek. Myslím si, že je to v tomto směru dobré, protože za poslední dva roky nám nikdo jinam neodešel,“ vysvětluje brodský generální manažer.

Ne farma, ale partnerství

Tvrdý předpokládá, že podobných spoluprací bude v českém hokeji přibývat. „Letos to udělal Liberec a Benátky. V dalších letech to bude stále rozšířenější. Podobná partnerství se budou stále rozšiřovat. Je to dobré hlavně pro mladé hráče, aby si zvykli na dospělý hokej v nižší soutěži,“ zamýšlí se Tvrdý. „V minulých letech se v Brodě objevili i dnešní top útočníci, jako je Roman Červenka nebo Vladimír Sobotka,“ připomněl.

Představitelé obou klubů se shodují, že partnerství Slavie Praha a HC Rebel Havlíčkův Brod má i určité rezervy. „Chceme spolupráci prohloubit zejména v oblasti marketingu,“ říká Tvrdý.