„Hradec má problémy, ale ty nejsou naše. My máme své starosti a musíme se soustředit pouze na sebe. Je to velice kvalitní tým, kterému sice nevyšel začátek jara, ale rozhodně je nesmíme podcenit.“

Slovenský kouč by rád napodobil výkon, který jeho svěřenci předvedli proti Opavě. Tu na domácí půdě přejeli 3:0. Nedělní soupeř FC Vysočina však není žádný lehký protivník. „Je to bezesporu kvalitní tým. Opírají se o dobrou obranu a nepříjemný presing. O tom jsme se přesvědčili na podzim,“ podotkl Marko.

Jejich sílou by měla být křídelní hra, kde operuje Tomáš Rezek a Martin Kasálek. „Navíc disponují i nebezpečným triem útočníků Bukač, Dvořák, Kaufmann,“ doplnil Marko. Ten může počítat se všemi hráči. Nikdo by neměl absentovat, i přesto se o základní jedenáctce rozhodne až dvě hodiny před utkáním.

Jihlavská kabina si jistě poslední výhrou zvedla náladu. „Nemyslím si, že by v náladě kabiny byl výrazný rozdíl. Velký tlak je na hráče vyvíjen neustále. Stále musí mít na paměti, jak mají pracovat na tréninku a přistupovat k jednotlivým zápasům. Zopakováním výkonu na Slovácku cesta do I. ligy nevede,“ oponuje Marko.

Změny v sestavě

Fotbalisté FC Hradec Králové mají všechno ve svých rukou. Pokud zvládnou nedělní náročný duel, mohou si částečně oddechnout. Udobří si fanoušky, zažehnají hněv klubového vedení a v neposlední řadě podrží nad vodou trenéra Machalu, jehož židle se po nezdarech s Opavou a v Ústí nad Labem zřejmě povážlivě houpe. „Pokud se neuspěje několikrát po sobě, přichází zpravidla na řadu nějaké řešení. Odvolání trenéra je z jednou variant,“ přitakal bez vytáček hradecký kouč.

Když se nedaří, musí se pracovat tvrději. „Jenže u nás je zakopaný pes jinde. Kdyby hráči pracovali v utkání stejně tvrdě jako na tréninku, bylo by všechno bez problémů,“ pravil Machala, jenž pro nedělní důležitou bitvu nemůže počítat s jedním z pilířů zadních řad Pavlem Němečkem, který musí nuceně odpočívat kvůli žlutým kartám.

Zraněný je stále Mácha a svalové problémy zřejmě nepustí do hry ani špílmachra Fischera. „Změny v sestavě každopádně nastanou. Soupeř vyhlásil boj o postup, my ale nutně potřebujeme vyhrát,“ podotýká trenér „votroků“, který sílu Vysočiny spatřuje především ve standardních situacích. „Hlavně Faldyna se Simrem mají v pokutovém území výborný výběr místa. Gól dokáží vstřelit téměř z ničeho. Musíme být ostražití.“

Předpokládané sestavy
FC Hradec Králové: Lindr - Poděbradský, Wozniak, Přibyl, Kalousek - Rezek, Karal, Nemček, Kasálek - Bukač, P. Dvořák.
FC Vysočina Jihlava: Vojáček – Gabriel, Mareš, Tlustý, Vyskočil – Vyskočil, Lovětínský, Urban, Štohanzl – Faldyna, Simr.
Utkání začíná v neděli v 17 hodin.

Názor experta
My jsme s Hradcem hráli první utkání na jaře, kde nehrál ideálně. Viděl jsme ho i s Ústím, kde opět nezanechal dobrý dojem. Nedaří se mu, je pod tlakem.
Jihlava je naopak v klidu a s námi předvedla velice dobrý výkon, a když ho zopakuje i v Hradci, tak si nějaké body určitě odveze.
„Votroci“ mají navíc problém se sestavou a v zimě jim přišlo pět nových hráčů, takže chvilku potrvá, než se sehrají. Jejich slabinou je útočná fáze. S námi si kromě penalty vytvořili pouze jedinou šanci. Nedokázali se vůbec prosadit.
Naopak jihlavští fotbalisté nás minulý týden přehráli ve všech řadách. Jejich velkou sílou jsou oba kraje, jak Vyskočil, tak Štohanzl. A když se k nim ještě přidá Faldyna se Simrem, tak je jejich útočná fáze hodně silná. Mají také velice nebezpečné standardky, ze kterých nám dali všechny tři branky.
Myslím si, že Jihlava dokáže uhrát minimálně remízu.

Radoslav Látal,
trenér Slezského FC Opava

Edita Palkovičová, Pavel Král