Zdálo se, že okamžitě oplatí stejnou mincí. „Doufám, že mi taky dáte prostor se vyjádřit,“ dožadoval se ještě v úterý Augusta. Jenže o dva dny později se do žádných velkých debat pouštět nechtěl. „To nebudu komentovat,“ zněla jeho nejčastější odpověď.

Po svém odchodu z Jihlavy se do vás, vašeho syna i zetě pustil Aleš Totter, do neděle kouč juniorského týmu Dukly. Co jste na jeho výroky říkal?
Tahle záležitost už je vyřízená. Já jsem s ním mluvil, věci, co jsem chtěl slyšet, jsem slyšel a dál to nebudu komentovat.

Těch vyjádření však bylo v poslední době víc, na jaře o vás nehezky mluvil bývalý spoluhráč i trenérský parťák Jaroslav Holík…
Nekomentuju! (důrazně) Ale pod tlak mě nic takového dostat nemůže. Jsou to pořád jedni a ti stejní lidi. Konkrétně je to pan Holík. A jeho názory já komentovat nechci. Nejsem ten typ, abych využíval tisku. To dělá on, on ho využívá, protože je čtenej. Ale já si myslím, že nikdo z majitelů zatím nikde nevyjádřil nespokojenost s mojí prací. Tím jsem řekl všecko. A jestli chcete, tak se budeme bavit o tom, jaký byl ve středu v Chrudimi hokej a jak se připravujeme na Znojmo, protože zde zastávám funkci hlavního trenéra.

Ale přece jen jste něco říct chtěl…
K tomuto člověku se prostě víc vyjadřovat nebudu. On kritizuje všechno, kritizuje svaz, kritizuje takové hráče, jako je Jágr, Ručinský, Hudler… Ať si sportovní veřejnost myslí, co chce. Já se s tím, co o mně říká, vyrovnám. Mně tyhle věci vůbec nevadí. A nejsem ochotný na ně reagovat. Jen bych mu chtěl vzkázat jednu věc: když si myslí, že současné vedení dělá všechno špatně, tak já věřím, že si se svými lidmi Duklu Jihlava koupí a že ji povedou k lepším zítřkům. Děkuju!

Bavme se tedy o sportovní stránce. Jak jste zatím spokojen s výsledky mužstva v nové prvoligové sezoně?
Je to tak napůl. Máme pět vítězství, pět proher. Ale je potřeba říct také to, že z těch deseti zápasů jsme jich víc měli venku. Odehráli jsme už dobrá utkání, mužstvo určitou tvář ukázalo… A já doufám, že se nám i trošku zlepší herní kázeň hráčů, protože s tím jsme měli dost problémů. Teď nás čekají těžcí soupeři, tedy spíš favorité soutěže – Chomutov a Ústí. A pak máme derby s Havlíčkovým Brodem, tak uvidíme…

Každopádně některá dosavadní utkání byla z vaší strany výrazně slabší…
Samozřejmě že veřejnost očekávala lepší výsledky. A já taky. Hlavně doma se Šumperkem nebo v Berouně se nám zápasy nepovedly. Ale o věcech, které nám nejdou, v kabině mluvíme. A já můžu jenom říct, že tyhle debaty padly na živnou půdu. Hráči se už proti Táboru zlepšovali a hráli, myslím, velice dobře. A já věřím, že na to navážeme i v sobotu proti Znojmu.

Na jaké umístěni podle vás mužstvo má? Může se pohybovat na nějakém čtvrtém pátém místě?
Podívejte se, kdybychom vyhráli doma se Šumperkem, tak jsme čtvrtí. A já bych chtěl zdůraznit, že v téhle době je první liga strašně vyrovnaná. Na začátku sezony ještě mají všechna mužstva sílu, navíc ji nehrají žádní nazdárci. Když si vezmete třeba i chrudimskou sestavu, tak jsou v ní skvělí hráči, kteří umí český hokej. My máme určitě taky dobré hráče, ale ještě nedosahují takových kvalit a nemají tak velké zkušenosti jako ti, kteří nastupují proti nám.

Ale zkušené borce máte i vy – v útoku Bakuse s Čachotským a Hodkem, v obraně Ficence nebo Malenu. Proč se ani jim zatím nevyhnou velké výkyvy? Třeba Bakus je druhý v kanadském bodování celé soutěže, na ledě soupeřů však zatím získal v šesti zápasech jen dva body…
To je taky o sportovním štěstí. Když se zase vrátím ke středečnímu utkání, právě ti nejzkušenější odvedli velice dobrý výkon – jak v přesilovkách, tak při hře pět na pět. Ale v koncovce jim štěstí prostě chybělo.

Před startem ročníku jste si žádný cíl nestanovili. To se nezměnilo?
Dál půjdeme zápas od zápasu. Myslím si, že natrénováno máme dobře, tady žádný deficit není. A když budeme tým a přistoupíme k tomu poctivě, tak to půjde. Ale nesmíme už toho hokejového boha urážet takovými výsledky, jaký jsme udělali doma se Šumperkem. Když tohle všechno splníme, tak i umístění, na které jste se před chvílí ptal, může být v průběhu sezony reálné. Ale je teprve začátek sezony, uvidíme… Chytřejší budeme v listopadu nebo v prosinci. O Vánocích.

TOTTEROVY VÝROKY
„Myslím, že v Chomutově se to dělá jinak a líp než v Jihlavě. Organizace celého oddílu funguje lépe. A já tady měl i po lidské stránce problémy s některými lidmi. V Jihlavě bych nebyl tak šťastný, a to já ke své práci potřebuju.“
„Dukla nemá pevné vedení. Když to srovnám s manažery Petrem Břízou a Liborem Zábranským, pod kterými jsem působil, tak to byli opravdoví vůdci. Oddíl vlastní město, proto je to hlavně o politice a formálně klub ovládá jedna rodina – oba Augustové se zetěm Najmanem, což není dobře. I když mám hokej raději, musím uznat, že fotbal to dělá v Jihlavě líp.“

* * * * *

Holík: Do všeho tady kecají. Hlavně Augusta

Diplomatických vyjádření a líbivých frází se od něj nedočkáte. Bývalý hokejista a trenér Jaroslav Holík vždy říká naplno, co si myslí. Zvlášť když jde o hokej a klub, s nímž spojil většinu života.

O současnosti Dukly Jihlava nemá valné mínění. Naopak. „Přeplácejí se v ní hráči i trenéři. A Béďa Ščerban, který by měl rozhodovat, si do všeho nechá kecat dozorčí radou. A hlavně Augustou,“ tvrdí.

Jednatel Ščerban však podobná tvrzení odmítá. Prý rozhoduje sám a všechno je průhledné…
Ať si říká, co chce. Já si stejně myslím, že se klub řítí do záhuby. Navíc se divím, že už se lidi v Jihlavě nebouří, když město ročně dává do hokeje 19,5 milionu korun. To jsou šílené peníze! Přitom třeba fotbalové Ústí vede druhou ligu a hrají za něj samí amatéři. A tady jsou hráči placení pomalu jak primátor. Přitom to neodpovídá tomu, co Dukla hraje. A to mi na tom nejvíc vadí – místo aby dávali šanci mladým, přeplácejí staré!

Ale kouč Augusta prohlašuje, že má mladé mužstvo…
A kdo je tam mladý? Ficenc, Malena, Hodek nebo Bakus, ne? Vždyť jen ti hrají všechny přesilovky. Jak se pak mají mladí něco naučit? A já potom čtu, jak dal Bakus tři góly. Jo, ale Táboru! Proč je nedal taky někde venku, třeba v Berouně nebo v Benátkách? A jsem zvědavý, jestli je dá i Chomutovu a Ústí. Prostě si myslím, že kdyby třeba za Bakuse s Hodkem bylo pět mladých, za dva roky budou hrát to samé. Ale ani teď by nehráli hůř. I když by byli třeba osmí nebo devátí. Vždyť je to jedno! A hlavně by tady měl být mladý trenér, jako byl Aleš Totter.

Tím narážíte na jeho nedělní odchod od juniorky?
Bodejť by ne! To byl poslední trenér, který v Jihlavě za něco stál. Na něm byl vidět zájem, na zimáku trávil osm hodin denně. Sledoval týmy od šestky až po áčko, všechno s hráči probíral. A ostatní? Svoboda, Kuchyňa a další? Ty vidíte už čtvrt hodiny po tréninku své třídy odcházet ze zimáku…

Tvrdíte tedy, že v Dukle nezbyl žádný perspektivní kouč? Ale třeba o trenérovi brankářů Petru Jarošovi se všichni vyjadřují pochvalně…
Na toho se mě zeptejte příští rok, až už tady nebude.

Vy si myslíte, že v Jihlavě nezůstane?
Ne, to by totiž musel být úplně blbej! On je taky ten, co má o hokej enormní zájem. Těch pár ostatních se přijde akorát podívat, když hraje juniorka. Sednou si do VIPu a potom zase hned zmizí. Jenže dneska v práci za patnáct nebo dvacet tisíc měsíčně taky musíte dělat minimálně osm hodin, ne?

Aleši Totterovi tedy schvalujete, že se rozhodl odejít?
Určitě. On měl z Chomutova už několik nabídek, ale já mu pořád říkal, ať to tady ještě zkusí. Že se třeba něco změní… Jenže se nezměnilo nic. Teď už prostě řekl, že by to dál nesnesl. Pořád mu do toho kecali. Křičeli na něj: Ty nás chceš učit kanadský hokej? Tady se bude hrát jen český hokej! Tak já jsem zvědavý, kam s tím českým hokejem dojdou. To ostatně všichni vidíme.

Při odchodu se Aleš Totter vyjádřil, že „formálně klub ovládá jedna rodina – oba Augustové se zetěm Najmanem“. A jihlavské vedení tvrdí, že jste ho „naočkoval“ vy…
To jsem ani nemusel, protože tohle je jasné každému. Vždyť z úplně stejného důvodu před ním odešli i Karel Dvořák, Petr Kaňkovský a Ščerbanův předchůdce, Zachrla. Ti všichni raději skončili, protože tady Augusta do všeho kecá.

Vy jste jeho návrat na post trenéra A–týmu kritizoval už před časem. Pořád si myslíte, že není přínosem?
Prosím vás, a jakým? Vždyť se podívejte na tabulku, kde jsou! Přesně tam, kde byli vloni s Karlem Dvořákem, když ho vyhazovali. Prohrát v Berouně, v Benátkách a doma se Šumperkem? To ať se na mě nikdo nezlobí, ale v tom já žádný přínos nevidím. On pořád říká, že chce Dukle pomoct, jenže jak? Jen v ní zaměstnal rodinu. Ale že by měl nějaké výsledky, to ne. A ještě za to bere peníze.

Nicméně podle jednatele klubu pracuje za poloviční mzdu…
Já nevím, za kolik to dělá. A nebudu ani říkat, za kolik jsme trénovali my. Prostě buď chci Dukle pomoct, nebo ne! Proč by za to měl vůbec něco chtít? A už vůbec nechápu, za co platí mladého Augustu. Podívejte se na extraligu, vždyť tam už tři kluby sportovní manažery zrušily. A že tam jsou rozpočty osmdesát devadesát milionů! A v Jihlavě ho mají na co? Dobrého hráče stejně neseženete a toho, který se přihlásí sám, si může Béďa Ščerban za hodinu vyřídit sám.

Pro ostřejší názor jste nikdy nešel daleko, nyní vás však vedení jihlavského klubu i řada fanoušků osočuje, že jste proti Dukle zaujatý, že ji špiníte záměrně…
Ale vůbec ne! To je úplná blbost, že jsem proti ní. Vždyť nemám žádný důvod! Já jenom chci, aby se napsalo, že je nulová šance postoupit do extraligy. A že by měli hrát hlavně mladí hráči, protože přeplácení starých nikam nevede. A taky že by tady měli být perspektivní trenéři. Jenže takoví sem ani nepřijdou, když tady rozhoduje Augusta.