Pouze dvoubodová výhra Jihlavy v Litoměřicích mohla fanoušky Dukly zklamat. Přesto se po utkání zcela určitě radovali. Jejich oblíbenci totiž získali tři kola před koncem základní části první hokejové ligy definitivu účasti v elitní osmičce pro nadstavbovou část soutěže.

Jihlavané si tím rovněž zajistili jistotu účasti v jarních play off bojích o postup do extraligy. „Splnili jsme si první cíl pro sezonu,“ chválí tým generální manažer Bedřich Ščerban.

S Jihlavou, a už dříve jistými lídry Chomutovem a Ústím nad Labem, se mezi prvoligovou smetánku podívají také hráči z Berouna a Hradce Králové.

Osmičkový přetlak

Kromě zmíněné pětice mají jasno také v Písku. Nováček už šanci přímého postupu do play off pozbyl. Na poslední tři volná místa může ještě pomýšlet devět celků, i když jen v oblasti teorie se pohybuje možnost postupu Litoměřic a Chrudimi.

Nejblíže k cíli mají Rebelové a Olomouc, kteří drží šestibodový náskok na další pronásledovatele. Do osmičky mohlo včera večer (po uzávěrce této strany) proniknout nově Vrchlabí, které dohrávalo utkání sedmnáctého kola ve Znojmě. V případě výhry na jihu Moravy by hokejisté z Krkonoš odstřihli šance zmíněných týmů z Litoměřic a Chrudimi.

Náskok brodských a olomouckých hráčů na devátou příčku ale v každém případě zůstane šestibodový, neboť osmá Kadaň má stejně bodů jako zatím deváté Vrchlabí a desátá Třebíč.

Právě na Horáckou Slavii čeká nyní hodně těžká mise. Milosrdný totiž není k třebíčským hráčům los posledních kol. V přímém souboji se utká s dvojicí konkurentů o postup, navíc je čeká tradičně vypjaté derby s Jihlavou. „Budeme potřebovat minimálně sedm bodů, a to ještě bude stačit jen se štěstím,“ uvedl pro klubový web útočník Horáků David Ostřížek. „Musíme prostě dřít a ty tři zápasy urvat,“ věří v dobrý konec.

Tuplované derby?

Rebelové mají soutěž dobře rozehranou, s největší pravděpodobností jim bude stačit jedna výhra k následování Jihlavy. A možná i menší bodový zisk. Přesto trenér Rebelů Petr Novák po sobotní výhře nad Ústím nad Labem hovořil klidně. „Ještě není čas na oslavy, čekají nás tři zápasy, které musíme zvládnout.“

Při současném vývoji v soutěži navíc může dojít k zajímavé vysočinské pikantnosti.

Havlíčkobrodští Rebelové hrají v posledním kole základní části v pondělí 20. prosince derby v Jihlavě. Udrží-li oba týmy svá současná postavení (Dukla Jihlava třetí a Havlíčkův Brod šesté místo), střetnou se rivalové také hned v prvním kole nadstavbové části.

Toto utkání by se hrálo přesně o týden později, v pondělí 27. prosince, a opět v Jihlavě.