Poslední šance. Jedině vítězství uchová třebíčským hokejistům naději na postup do elitní osmičky první hokejové ligy. Podmínkou je však výhra nad krajským rivalem – jihlavskou Duklou. Ta však stále bojuje o nejvyšší příčky a o ničem jiném než o výhře na půdě soupeře její hráči neuvažují.

Třebíčští se na hokejový svátek pečlivě připravují. Herně i organizačně. Kromě úspěchu sportovního si všichni okolo tamního hokeje přejí i překonání letošního diváckého rekordu.

Ten padl právě při prvním derby v Jihlavě, které sledovalo 4132 diváků. Webové stránky Horácké Slavie lákají diváky už týden celou sérií článků, pro příchozí je připravena řada lákadel, odměn a dárků. Je pochopitelné, že do Třebíče dorazí i silná divácká enkláva z Jihlavy.

Na podporu plné Mann + Hummel arény se těší i hráči. „Doufáme, že bude plno a fanoušci nás poženou za naším cílem,“ říká vedoucí druhého útoku Horácké Slavie Petr Zahradník. „Nám jde o hodně, potřebujeme vyhrát a jejich podporu budeme moc potřebovat.“

Horáci si moc dobře uvědomují, že proti nim bude stát hodně silný soupeř. „V minulém utkání jsme ale s Duklou dvě třetiny drželi krok, až v závěru nám tam nasypali čtyři branky,“ připomíná Zahradník. „Víme, že Dukla má formu, a v tabulce je nahoře, pro nás jsou však zápasy s ní vždy vrcholem. Navíc ani my v poslední době nehrajeme úplně špatně a věřím, že se nám podaří nad Jihlavou vyhrát.“

Vsadí na obranu

Jihlavští hokejisté Třebíč v prvním vzájemném utkání jasně porazili a i nyní budou brát jedině o výhru. V posledních dvou duelech se navíc Dukla výsledkově vrátila na vítěznou vlnu a může hrát v utkání s vědomím klidu a jistoty do další části soutěže. Povinnost vyhrát by naopak mohla svazovat ruce domácím hráčům.

„Třebíč je jeden z týmů, který hraje o osmičku. Takže budou mít nůž na krku,“ domnívá se jihlavský kapitán Oldřich Bakus. „My se budeme snažit hrát ze zodpovědné obrany a poctivě bránit střední pásmo. Určitě tam jedeme pro body,“ vyhlašuje zkušený útočník, který v Třebíči odehrál pět sezon. „To už je dávno, není to pro mě nijak speciální utkání,“ tvrdí přesto Bakus, který odehraje v dresu Dukly své 501. utkání.

Kapitánova slova o výhře potvrzuje i jeho spolubojovník z prvního útoku Libor Bezděk: „Derby je vždycky těžké utkání, ať už hrajeme s Třebíčí nebo Brodem. Ale není o čem spekulovat, my tam chceme jednoznačně vyhrát,“ říká Bezděk.