Jihlavané v utkání názorně předvedli, jak velkou roli hraje psychická pohoda. Svým fanouškům nabídli nejprve minuty hrůzy, které během pár povedených chvil vystřídala evidentní radost ze hry a jasné ovládnutí duelu.

Východočeši vstoupili do utkání agilně a domácím příliš nepovolili. „Začátek byl špatný, jako bychom navazovali na předchozí dvě utkání,“ potvrdil po utkání brankář Marek Benda. Ten nahradil s mírně poraněným kolenem laborujícího Řehoře a byl více než důstojnou náhradou.

Poprvé kapituloval Benda v době sílícího tlaku hostů po takové brance-nebrance. Puk se odrazil od brankové konstrukce a nikdo, včetně střílejícího hradeckého hráče, dosažení branky nepostřehl. Až na rozhodčího. Podivná byla i pomoc brankového rozhodčího, kterému svítila nad hlavou obě světla – zelené i červené…

„Jestli to byl gól, vůbec nevím,“ krčil rameny Benda. „Podle toho, jak se ten puk odrazil, si myslím, že to bylo břevno. Ale rozhodčí stál za brankou, tak snad to viděl dobře.“

Rychlý obrat

Než se žlutí oklepali, inkasovali znovu. A téměř vzápětí nastřelil Hradec tyčku. V té době byla Jihlava na dně.

Ale v devatenácté minutě z levého křídla téměř od mantinelu vymetl šibenici Padělek a Dukla začala žít. V první minutě druhé třetiny sice měl Hradec ještě dvě šance, ale Čachotský pak sebral puk, poodjel s ním a naservíroval přesně Bakusovi. Rozený kanonýr s přehledem vyrovnal. „Zachránil nás Aleš Padělek, který dal nádherný gól do šatny. Já jsem pak v kabině cítil, jak mužstvo žije, věří si. Pak se to také projevilo na ledě,“ radoval se Benda

Po vyrovnávacím gólu bylo až do konce utkání na ledě už jen jedno mužstvo – to domácí, které ihned strhlo vedení na svou stranu.

Drobné zaškobrtnutí přišlo na konci druhé třetiny, kdy za brankou neustál souboj Ficenc, a hostující kapitán Roubík vyrovnal. Byla to však jen drobná překážka při cestě za vítězstvím.

V závěrečném dějství Jihlava nastřílela už bezzubému soupeři čtyři pěkné branky. Tu vítěznou zaznamenal po úprku po levém křídle Roman Maliník: „Jsem rád, že jsem konečně dal první gól za Duklu, zároveň stý týmový v soutěži a nakonec i vítězný,“ usmíval se po utkání i přesto, že jeho důležitý gólový počin nezůstane bez odezvy pro týmovou kasu.

Jihlavští hokejisté tak rázně nechali zapomenout na předchozí nevydařená vystoupení. Všichni si pochvalovali volnější režim, který měli po pondělním propadáku se Znojmem. „Trenéři nás nechali na pokoji, abychom si vyčistili hlavu a utkání s Hradcem zvládli. Kluci potom v zápase opravdu makali a to, jak zápas zvládli, bylo něco úžasného. Zvláště poslední třetina byla parádní,“ chválil spoluhráče Benda.

„Podusit hráče, to je to nejjednodušší. Někdy je potřeba spíš hlavy nechat vychladnout a vyčistit,“ vysvětlil strategii asistent trenéra Patrik Augusta. „A asi jsme s kolegou zvolili dobrou taktiku, protože hráči nám to v dobrém vrátili,“ měl důvod ke spokojenosti po utkání.