Nespravedlnost. Takové slovo zní nejčastěji z prvoligových hokejových klubů na téma baráže o postup do extraligy. Boj o zrušení baráže ze strany klubů nižší soutěže je „historickou“ snahou.

Přitom současný model baráže podpořila většina prvoligových týmů a tím dopomohla extralize k jí vyhovujícímu stavu. Naděje na nový herní systém blýskla před volební konferencí v roce 2008, kdy byl na popud jednatele Dukly Jihlava Bedřicha Ščerbana schválen návrh očekávaného usnesení.

Extraliga couvla

Podle něj konference zavazuje výkonný výbor na zavedení jednotného systému přímého postupu napříč všemi soutěžemi, včetně extraligy. „Pro toto usnesení hlasovali všichni, včetně zástupců extraligy,“ upozorňuje Ščerban.

Postupně se však především zástupci elitních týmů od tohoto usnesení začali distancovat. „My jsme měli signály, že bude snaha toto usnesení revokovat na tzv. širokou baráž,“ pokračuje Ščerban.

Na základě jednání byla většina klubů ochotna přijmout variantu velké baráže. „Byl to určitý kompromis, protože byla patrná postupná nevůle extraligových klubů toto usnesení uvést v život,“ vysvětluje jihlavský šéf.

Zdálo se, že všichni budou spokojeni, soutěže zaznamenají oživení a fanoušci se dočkají ještě dramatičtějších bojů o záchranu, nebo postup.

Nůž do zad

Zájem měl být především právě od klubů první ligy, které navíc hrály podle „dvojího metru“. Do soutěže se postupovalo přes širokou baráž, do extraligy přes „obyčejnou“. Na konferenci však bylo všechno jinak.

„My jsme měli informace, že bude snaha prosadit jiný, už třetí, návrh,“ dodává Ščerban. „V něm by byla zakotvena široká baráž pro všechny soutěže, vyjma boje o extraligu.“ Kluby první ligy zareagovaly a vzájemně se dohodly, že toto usnesení nepodpoří. „Jak jsme to měli spočítané, naše jednota by stačila k tomu, aby nejnovější návrh neprošel.“

Když pak došlo na hlasování, pro poslední protinávrh byli jen dva zástupci krajů i druhé ligy, ostatní dodrželi své dohody, takže mělo projít původní usnesení. „Bohužel to shodila samotná první liga, protože pro protinávrh usnesení hlasovalo osm týmů,“ povzdechl si Ščerban. Setrvání původního modelu baráže o extraligu tak prošlo o pouhé dva hlasy.

„Po dlouhých a složitých jednáních byl domluven kompromis a první liga, která si nejvíce stěžuje na tento systém, sama svým hlasováním pomohla uchovat úzkou baráž,“ nevěřícně kroutí hlavou Ščerban. „Pokud si dobře pamatuji, dohodu dodržely pouze Ústí, Chomutov, Kadaň, Třebíč, Olomouc a Jihlava.“

Systém soutěže

Otázka postupu do extraligy a změny klíče bude určitě ještě dlouho dráždivým bodem. Letos se však v první lize zvedl velký odpor i k modelu celé soutěže.

„Systém byl špatný, doufám, že se změní,“ prohlásil generální manažer havlíčkobrodských Rebelů Augustin Žák. Jeho třebíčský kolega Kamil Pokorný byl stejného názoru: „Bylo to naprosto nešťastné. Už bych se k tomu nechtěl vracet.“

Dlouhodobá kritika zněla i od jihlavského klubu. „My jsme navrhovali jiné řešení, ale byli jsme přehlasováni,“ ohlíží se zpět Ščerban. Aktiv před novou sezonou bývá v květnu. Na něm se rozhoduje i o herním systému soutěže.

Co může takovýto aktiv rozhodnout? Vše i nic. „Z aktivu první ligy vzejde návrh na výkonný výbor, který jej schvaluje. Je pravda, že se jím nemusí řídit, nicméně většinou náš návrh schvaluje,“ prozrazuje Ščerban.

Jaký herní systém bude v první lize v příští sezoně se tedy dozvíme zhruba do měsíce. Augustin Žák navrhuje podobný jako v extralize. „Já jsem pro, aby hrál každý s každým čtyřikrát,“ nabízí svůj návrh. „To by bylo šedesát kol, osm nejlepších by potom hrálo play off.“