Veřejnost je proti, ale na to manažeři nehledí. Bossové hokejové extraligy sdružení v Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) chtějí uzavřít nejvyšší soutěž. Jejich snaha nabyla reálných kontur, když ve čtvrtek vypověděla smlouvu s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH).

Dohoda, která pozbude platnost k 31. květnu 2012, upravovala vztah mezi svazovým vedením a zástupcem klubů a pověřovala vedením extraligy právě APK.

Nyní by se mělo začít jednat o nové smlouvě, ve které by APK chtěla mít zakotvenu klauzuli o uzavření nejvyšší soutěže. Proti tomu brojí zejména zástupci klubů z nižších soutěží, předseda hokejového svazu Tomáš Král, reprezentační trenér Alois Hadamczik, odborníci, fanoušci, veřejnost i hokejové legendy.

Případné uzavření extraligy by se mohlo dotknout nejvíce týmů z nižších soutěží, nevyjímaje celků z Vysočiny Jihlavy, Havlíčkova Brodu a Třebíče z první ligy a Pelhřimova, Žďáru nad Sázavou či Chotěboře z druhé ligy.

„Uzavření je naprostý nesmysl. To ví snad naprosto každý, asi jen těch nějakých jedenáct dvanáct pánů v APK ne,“ má jasno generální manažer havlíčkobrodských Rebelů Augustin Žák.

Podobně hovoří i jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban. „Je to naprostý krok zpátky,“ podivuje se šéf jihlavského hokejového klubu.

Snaha hokejové smetánky z nejvyšší soutěže se nejvíce nelíbí ambiciózním prvoligovým klubům z Ústí nad Labem a Chomutova, kteří se každoročně do extraligy snaží proniknout. „Uzavření soutěže je krok zpět, naopak by mělo dojít k maximální otevřenosti soutěže v podobě široké baráže,“ nechal se slyšet generální manažer prvoligového Ústí Robert Kysela. „Pro český hokej by to byl krok zpátky, absolutně nesmyslný, špatný. První liga by rázem ztratila sportovní význam,“ přidává se chomutovský šéf Jaroslav Veverka.

Jech předloží argumenty proti

Nicméně ani zástupci extraligových klubů nejsou v otázce zakonzervování soutěže jednotní. Například pražská Sparta a Liberec se vyslovily jednoznačně proti této snaze. „Myslím si, že manažeři jednotlivých klubů nedomysleli, jaký může mít tento krok dopad a co všechno obnáší,“ vyjádřil se jasně majitel pražské Sparty Antonín Charouz. „Nám se případné uzavření soutěže nelíbí, ale podřídili jsme se většině. Nicméně budu kolegům předkládat argumenty, proč by se soutěž neměla uzavírat,“ přidává se liberecký manažer Ctibor Jech.

Uzavřená soutěž by se nelíbila ani předsedovi ČSLH Tomáši Královi či reprezentačnímu trenérovi Aloisu Hadamczikovi.

„Chápu složitou ekonomickou situaci klubů nejvyšší soutěže, které mají ze všech oddílů nejvyšší náklady. Extraligu beru jako vlajkovou loď našeho hokeje, ale osobně jsem přesvědčen, že zakonzervování nepřinese devadesát procent z toho, co si myslí ti, kteří uzavření prosazují,“ prohlásil v rozhovoru pro idnes.cz Král. „Špatná ekonomická situace je výmluva. Ta je všude ve světě, nikde nejsou peníze na rozdávání. Měli si to nastavit jinak, než rozdávat třísettisícové platy,“ kritizuje Hadamczik.

„Je to snaha o nesmrtelnost vyvolených. Absolutní nesmysl. Je to normální podvod,“ vyjádřil se bez servítek v rozhovoru pro deník Sport hokejový komentátor Robert Záruba. „Je to hodně špatné rozhodnutí pro celý český hokej. Vždyť extraliga už je v podstatě uzavřená. Jak se hraje, je prostě mrtvá. Potřebuje oživit a ne umrtvit,“ přidává další názor legendární jihlavský i reprezentační trenér Stanislav Neveselý.