Jihlavská brankářská škola slaví v aktuální dekádě velké úspěchy. Před sedmi lety odešel do pražské Sparty tehdy sedmnáctiletý Novotný, předloni do Mladé Boleslavi dvaadvacetiletý Rittich. Brzy zřejmě dostane příležitost ve Spartě i teprve šestnáctiletý Škarek.

Na jeho střídavém startu se v úterý dohodla Dukla se Spartou. „Kuba je talentovaný gólman a střídavý start je součástí naší péče o jeho rozvoj," uvedl na stránkách jihlavského klubu Bedřich Ščerban.

Jihlavský mladík tak následuje svého předchůdce Filipa Novotného, který nastoupil na podobnou cestu 
o rok starší. „Jakuba znám, ale hodnotit jeho šance či hovořit o tom, zda má na extraligu, to bych nerad," uvedl na dotaz Novotný. „Všechno se stejně ukáže až v momentě, kdy v té soutěži chytá. Bude chytat poprvé extraligu, za tím nastupoval jen v první lize a baráži, což jsou jiné soutěže."

Škarkova cesta na výsluní je však přece jen poněkud jiná. První utkání v první lize odchytal už jako patnáctiletý, do Prahy zamíří pouze na jednotlivá utkání. To Novotný odešel z Jihlavy „natvrdo". „Já jsem tenkrát odcházel do juniorky a teprve postupně se propracovával do áčka," vzpomíná Novotný. „Nechci spekulovat, co je lepší volba. Jakub bude letos stejně spíš jenom připraven zaskočit, kdyby se nám něco s Tomášem Pöpperlem stalo, jinak bude dál v Jihlavě, v důvěrně známém prostředí. Postupně si musí on sám ujasnit, jak to chce zařídit do budoucna."

Premiéru v první lize mužů prožil v devatenácti letech David Rittich. Následující dvě sezony už nastupoval pravidelně, poté zamířil do Mladé Boleslavi. A byť to ve středních Čechách neměl vůbec lehké, postupně se výrazně prosadil. „Svůj odchod do Boleslavi hodnotím naprosto kladně," ohlíží se zpět Rittich. „První sezona sice nebyla z mojí strany úplně ideální, ale kdybych tenkrát neodešel, o rok později by už ta šance nemusela přijít."

V uplynulém ročníku Rittichovi významně pomohlo zranění klubové jedničky Martina Růžičky. David chytil příležitost za pačesy a vysloužil si i pozornost reprezentačních trenérů. Nyní se chystá na první zámořskou štaci. „Nechci, aby to vyznělo úplně špatně, ale bylo to i díky tomu, že jsem o rok dříve z Dukly opravdu odešel a teď byl o něco zkušenější," vysvětluje Rittich.
Rozhodování o odchodu nebral Rittich na lehkou váhu: „Radil jsem se s rodinou, přítelkyní, trenérem Jarošem. Po všech těch rozhovorech jsem došel k názoru, že to prostě zkusím."

Škarkovu situaci Rittich velmi dobře zná. „Já jsem to měl podobně, od sedmnácti jsem měl střídavé starty v Plzni," usmívá se nová akvizice Calgary Flames. „Kubovi to samozřejmě přeji, je to šikovný talentovaný gólman. Nyní ještě bude hodně záležet na tom, jak se v případě potřeby dohodne Sparta s Jihlavou, ale byl bych rád, kdyby se Kuba také prosadil do extraligy."

Se všemi gólmany má zkušenosti zmíněný jihlavský trenér Petr Jaroš. „Všichni tři jsou naprosto jiní," uvedl Jaroš na dotaz Deníku. „Filip se od nich odlišuje stylem chytání, který je, řekl bych, pro současný hokej trošku netradiční. Davida s Jakubem spojuje vysoká postava, což je poněkud stylově sbližuje. V tom mají oba oproti Filipovi velkou výhodu."

Přes velkou šanci a nabídku od Sparty bude Jakub Škarek v příští sezoně nadále působit v Dukle. Tandem by měl vytvořit s Miroslavem Svobodou, který bude v Jihlavě hostovat z Třince. Krýt záda talentovaným mladíkům bude ostřílený veterán Lukáš Sáblík.