Není kam uhnout. Posledního semifinalistu pozná dnes první hokejová liga. Jisté je, že jím bude jeden z nejslavnějších tuzemských klubů historie. V rozhodující bitvě si to totiž rozdá v Jihlavě domácí Dukla s kladenskými Rytíři.

Jenže na historii se tentokrát nikdo ptát nebude. Rozhodne pouze a jenom aktuální forma a připravenost toho či onoho týmu. Jaké trumfy mohou protivníci vytáhnout?

PRO DUKLU. Jihlavští mohou vytáhnout tři silné karty. Domácí prostředí, psychickou výhodu po šestém zápase, a fakt, že nejsou favoritem série. Příznivci Dukly patří k nejlepším v soutěži, naposledy se nezalekli ani vyprodaného kladenského zimáku a byli hodně slyšet. „Věřím, že bude doma vyprodáno a diváci nás poženou kupředu," uvedl v rozhovoru pro Deník útočník Marek Melenovský.

Hráči Dukly utekli v Kladně hrobníkovi z lopaty, otočili zápas a vrátili sérii domů. Splněný cíl jim může výrazně zvednout sebevědomí. Tlak nyní bude na kladenské borce, kteří po výhře v Jihlavě měli cestičku do semifinále umetenou. Přesně tak, jak všichni před sérií očekávali.

Včetně majitele klubu Jaromíra Jágra, který přes osobní problémy v zámoří přiznává, že sleduje zápasy Rytířů v on-line přenosech. Obava Kladenských z neúspěchu může Jihlavě jenom nahrát.

PROTI DUKLE. V neprospěch domácích hovoří především dvě rizika spojená se sedmým zápasem. Prvním jsou přehnaná očekávání. „Ve svojí dlouhé kariéře jsem hrál několik sedmých utkání za podobné situace," vyznává se Melenovský. „A vím, že nás nečeká nic jednoduchého. Tlak na nás bude velký, to Kladno tolik pociťovat nebude. Oni svoji první šanci na postup nezvládli, ale mají ještě druhou. V tomhle vidí vlastní naději a určitě nám nedají nic zadarmo."

Problémem může být i obsazení brankářského postu Dukly. Nejistý je start Davida Ritticha, který vychytal všechny tři čtvrtfinálové výhry. Jeho Mladá Boleslav totiž ve stejný den zahajuje předkolo extraligového play-off. Lukáš Sáblík sice prokazoval v celé sezoně, že má velmi dobrou formu, i jeho zkušenosti jsou k nezaplacení, proti Kladnu ale v play-off ještě neuspěl. „Ale Dukla má oba gólmany dobré," uvedl na klubovém webu kladenský útočník Denis Kindl.

PRO RYTÍŘE. Rovněž Středočeši mají v rukách zajímavou sestavu vysokých karet. Velezkušení hráči by se neměli rozhodujícího utkání leknout. K dobru je „Jágr týmu" i pozice favorita, kterou pociťují ve vypjatých situacích zásluhou částečné přízně sudích.

Tým navíc působí oproti Dukle kompaktnějším dojmem, určitě se lépe pohybuje po hrací ploše, jeho hráči na pohled efektněji a přesněji kombinují. „Ale i my máme dostatek sil, abychom utkání z tohoto pohledu zvládli a za soupeřem nezaostávali," upozorňuje Melenovský.

Kladenští věří, že navážou na poslední úspěch na Horáckém zimním stadionu a postup vybojují. „Máme ještě jednu šanci odčinit domácí neúspěch, už jsme v Jihlavě jednou vyhráli, šance jsou padesát na padesát, musíme to zopakovat," nepochybuje o úspěchu Kindl.

PROTI RYTÍŘŮM. Z výše uvedeného vyplývá, že největším rizikem výkonu Kladenských bude jejich hlava. Výhoda domácího prostředí v sedmém zápase se přece jenom trošku maže, oba týmy jsou vyrovnané, Středočeši mají možná i herně trochu navrch. Přesto někde v podvědomí může hlodat červíček pochyb. Dokážeme to? Jaká bude naše hokejová budoucnost, pokud nepostoupíme?

Spornou (ne)výhodou mohou být i větší rozměry jihlavského kluziště. Kladno má přece jenom věkově starší kádr, mladší domácí by je mohli „ulítat".

Jaké argumenty budou platit ve skutečnosti a kdo uspěje? Vše se začne rozhodovat dnes v 17.30 hodin. Vítěz duelu postoupí do semifinále, které začne v pondělí na půdě vítěze základní části, Pirátů Chomutov. Poraženému sezona nenávratně skončí…