Návrat legendy. Nejúspěšnější tuzemský hokejový celek historie, Dukla Jihlava, se chystá na návrat do nejvyšší soutěže. Po dvanácti letech vstupuje do extraligy jako největší outsider. S touto rolí se však nikdo v klubu nehodlá jen tak smířit.

Byla to na jaře velká sláva a euforie, když se Dukla v baráži vrátila mezi nejlepší týmy země. „Byl to splněný cíl i sen,“ netají Bedřich Ščerban, jednatel klubu.

On sám o postupu mluvil od té doby, co do funkce nastoupil. „Vážím si toho, že se nám povedlo naši touhu naplnit,“ neváhá přiznat dnes.

Po půl roce příprav a očekávání se blíží start soutěže. S čím do ní Dukla vstupuje? „Nechceme jen hrát o záchranu. Naše cíle jsou dlouhodobé. Chceme se v extralize etablovat a stát se stálým účastníkem soutěže,“ vyhlašuje nekompromisně šéf Dukly.

Sázkaři však mají jasno. Největším outsiderem bude právě Jihlava. „Všechno ukáže až soutěž,“ neznepokojuje se trenér Petr Vlk. „My samozřejmě věříme, že jsme dobře připraveni a budeme ostatním týmům konkurenceschopní.“

Se stejnou vírou se chystají na první zápas i hráči. „Každý zápas začíná za stavu nula nula,“ usmívá se kapitán Tomáš Čachotský. „Nikdo nejde do zápasu s tím, že prohraje. Mohu za tým slíbit, že budeme v každém zápase bojovat. Vytvořili jsme dobrou partu, která může být někdy víc než hvězdní hráči na druhé straně hřiště. Uvidíme během prvních kol, jak na tom jsme. Důležité bude chytit začátek,“ uvědomuje si nejzkušenější hráč Dukly.

Kádr týmu doznal velkých změn. To samozřejmě s sebou nese i navýšení rozpočtu. „Vloni jsme měli na základní odměny hráčů devět milionů korun, letos je to milionů devatenáct,“ prozradil Ščerban.

Dukle v tom pomáhali stávající i noví sponzoři. „Těší nás, že téměř všichni dlouhodobí partneři navýšili svůj příspěvek. Navíc jsme díky postupu získali i další,“ dodává Ščerban.

Na prahu soutěžního ročníku Dukla disponuje čtyřmi brankáři, deseti obránci a patnácti útočníky. Velmi pravděpodobně se však nejedná o konečné číslo. „Posílení se samozřejmě nebráníme,“ culí se Vlk. „Netajíme se tím, že hledáme ještě jednoho útočníka,“ dodává Ščerban.

Vedení však na případné posílení nespěchá, naopak si pečlivě vybírá. „Hráč musí souhlasit s naší filozofií a výši odměny. Nemůžeme jít do dostihů s nejsilnějšími kluby. A ne nepodstatná je i otázka charakteru hokejisty. V tomto ohledu se radíme i s kabinou,“ naznačil Ščerban.

Tato strategie se klubu v minulosti vyplatila. „Vloni jsme také postupový kádr doplnili a doladili až v průběhu ledna,“ připomíná Vlk.

Tomu budou v prvním utkání chybět dva hráči. Dlouhodobě zraněný Puliš a kanonýr Zeman. „Puliše budeme řešit, Zeman má nohu v sádře, ten je minimálně na tři týdny mimo,“ upřesnil jihlavský trenér.