Postupnými krůčky vpřed. Tohoto motta se drží Jihlava při hledání cesty zpět mezi tuzemskou hokejovou elitu. Letošní výkony Dukly v základní části i semifinálová účast v play-off naznačují, že v klubu jdou správnou cestou.

Dukla před sezonou posílila o zkušené hráče, kvalitu začali prodávat i její odchovanci. Namátkou jmenujme například gólmana Davida Ritticha či útočníky Adama Zemana a Marka Prokše.

V základní části to pro Jihlavu znamenalo historický zisk sto dvou bodů a po dvou letech postup do semifinále. „Globálně mohu říct, že jsme spokojeni," říká jednatel Dukly Bedřich Ščerban. „Na komplexní hodnocení je ale ještě čas, chtěl bych si nechat odstup, abych se mohl na sezonu podívat s chladnější hlavou," dodává.

Je patrné, že po pohodovém proplutí základní částí a hladkém vyřazení Havířova ve čtvrtfinále v Jihlavě spřádali plány na postup do baráže. V cestě ale stál zkušený protivník. „Olomouc má velice kvalitní tým," uznává jihlavský trenér Petr Vlk. „Má vhodnější věkové složení kádru, disponuje i více šikovnějšími hráči. V tom byl mezi námi trošku rozdíl. Všechna utkání s Olomoucí jsme sehráli takticky dobře. Ale v momentech, kdy jsme je potřebovali dohrát, nám chybělo více hokejovosti."

Chyběl druhý sled

V tom byl největší problém Dukly v sezoně. Příliš spoléhala na pár svých tahounů. Jakmile ti vypadli, nebo se jim nedařilo, přišly problémy. „Naše výsledky byly závislé na pěti šesti hráčích," uvědomuje si Vlk. „To je sice v každém mančaftu, ale když se těm lídrům nedaří, vždy je někdo dokáže na čas zastoupit. U nás ta zastupitelnost prakticky nebyla, pomoc od hráčů, kteří nebyli tolik vytěžovaní, ta nám malinko chyběla."

V Jihlavě navíc šli do sezony s novou brankářskou jedničkou. Sázka na mladého gólmana sice vyšla, Rittich byl v hodnocení brankářů první ligy na druhém místě, ale stoprocentní to zdaleka nebylo. „Nelze zastírat, že se nevyvaroval určitých výkyvů ve výkonech," uznává rovněž kouč. „Sezona nebyla asi z jeho pohledu nadprůměrná, ale s ohledem na věk a zkušenosti se toho zhostil dobře. Svoji roli splnil i Lukáš Sáblík. Utkání, ve kterých nastoupil, odchytal velice dobře," komentoval brankářský post Vlk.

Zásahem do plánů Dukly bylo i zranění plánovaného lídra a mediální tváře Dukly, Viktora Ujčíka. „To prostě neovlivníte. Se zdravým Viktorem by se naše kvalita rozhodně zvýšila. Ale on byl přínosem i jinak. Když naši mladí kluci v kabině viděli, jak dře na rotopedu, jak se ve svém věku snaží dostat do formy, hodně je to motivovalo a posouvalo dál," oceňuje jeho přínos Vlk.

Nutné posílení

Kouč hovoří i o posílení týmu: „Naším cílem musí být minimálně udržet současný kádr, ideálně jej ještě doplnit."

V tom nalézá shodu i s vedením. „Smlouva skončila přibližně třetině hráčů. Třetina ji má do konce příští sezony a třetina na delší dobu," prozradil Ščerban. „Se všemi, kterým smlouva skončila, jsme už začali jednat. Budeme se snažit tady udržet co nejvíce hráčů z letošní sezony," věří šéf Dukly.

Ten ale musí řešit i opačné starosti. Odrážet zájemce o hráče Dukly. Dobré výkony a výsledky z posledního období pochopitelně přinesly zvýšený zájem o jihlavské borce. „Zájem je minimálně o pět našich hráčů," potvrzuje Ščerban. „My nikomu nebudeme v ničem bránit. Ale jsem optimista a věřím, že tým zůstane ve velké většině pohromadě."

Pak by se mohl i splnit letos nenaplněný sen jihlavských hokejistů: zahrát si baráž.

Petr Vlk: Příští sezonu chceme postoupit do baráže o extraligu

Mírné zklamání. To lze vystopovat z odpovědí trenéra HC Dukla po vyřazení v semifinále první ligy. Touha dostat tým do baráže o extraligu ale v koučovi přetrvává a věří, že se dočká v novém ročníku soutěže.

Trenére, jak hodnotíte výkony týmu v sezoně?
Určitě nemůžeme sezonu hodnotit jako vyloženě neúspěšnou. Během základní části jsme se nevyvarovali pár utkání, která se vyloženě nepovedla. Ale už nám třeba nikdo nevezme, že jsme získali nejvyšší počet bodů v historii Dukly. Posun ve výkonnosti týmu je patrný, což dokládá například i fakt, že vloni jsme prohráli jedenadvacet utkání, letos jen čtrnáct.

Po hladkém postupu přes Havířov ale přišlo vyřazení od Olomouce. Jak moc mrzí nepostup do baráže?
Ne že by to byl přímo náš cíl, ale pochopitelně jsme se chtěli do baráže dostat. Ne proto, abychom postoupili do extraligy, ale aby si ti kluci sáhli na ještě vyšší level hokeje a odehráli pár opravdu těžkých utkání.

Co vás nejvíce potěšilo?
Potěšitelné bylo, že se kluci bez výhrad podřídili tomu, co jsme po nich vyžadovali a chtěli jsme hrát. Naše hra byla postavena na kondici, síle a disciplíně. Nevyšla nám prakticky jen obě utkání v Šumperku a jedno v Havířově, doma jsme vyloženě nevybouchli v žádném duelu.

Opět se vám nevyhnula fáze sezony, ve které jste měli hodně zraněných hráčů…
V určité fázi se zranění opravdu nakumulovala, což zapříčinilo i propady ve zmíněných utkáních. Byly zápasy, na které jsme odjížděli jen s patnácti hráči. S tím ale musíte v sezoně počítat a projde si tím takřka každý celek. Síly hráčů nejsou bezedné a projevovalo se to částečně v okamžicích, kdy se hrálo třikrát týdně.

…nebylo to zapříčiněno například právě tím vaším zaměřením na silovou složku přípravy? V případě Dukly se jedná snad o třetí sezonu v řadě, kdy si prošla takovýmto kritickým obdobím.
Tady musíte rozlišovat typy zranění. Jsou zranění jako třeba u Tomáše Kalába, který dostane v oslabení pukem do kolena a praskne mu čéška, to nijak neovlivníte. My už jsme si to také probírali a vesměs v tom období, kdy těch zranění bylo větší množství, se jednalo o mladé hráče. Jednalo se o zranění klíčku, vykloubená ramena a podobně. Z mého pohledu to ale bylo zapříčiněno malou zkušeností těch hráčů. Byla to většinou naivita toho konkrétního hráče, jak šel nepřipravený do souboje, nezpevněný po odehrání puku a tak podobně. To jsou věci, které se kluci naučí právě těmito ranami.

V sezoně se musela Dukla vypořádávat i s mimohokejovým tlakem. Jak vnímala trošku rozbouřenou hladinu okolo vedení klubu kabina? Ovlivnilo to nějak jejich výkonnost?
Nic příjemného to nebylo, to je logické. V kabině se o tom hovořilo, Bedřich Ščerban v kabině byl a hráčům vysvětlil situaci. Kluci to vnímali, ale prioritní bylo odehrát dobře zápasy, abychom pomohli uklidnit situaci. A to se nám dařilo.

Vy jste v průběhu sezony podepsal novou smlouvu s Duklou na další dva roky. S jakým plánem půjdete do nadcházejících sezon?
Prvořadým cílem je zkvalitnit kádr. On není špatný, ale potřebuje vhodně doplnit o vyzrálé hráče. Dáváme si postupné cíle, ale příští rok už bychom tu baráž chtěli hrát.