Jihlavská radnice ve spolupráci s Velvyslanectvím Dánského království přiváží do města výstavy o dánském fenoménu života na kole a výstavu dokazující, co pro Dány znamenají architektura a design. Výstavy budou v Parku Gustava Mahlera a v budově radnice.

Kdo někdy navštívil třeba Kodaň, ví, že se život Dánů se točí kolem jízdního kola. Jízda na kole představuje neodmyslitelný prvek životního stylu, kultury a společenského života každého Dána. Dánové používají kolo dnes a denně nejen k rekreaci, ale také jako dopravní prostředek.

Zajímá vás, jak se Dánové vypořádávají na kole se sněhem a deštěm? Jak si z kol dokážou snadno udělat třeba kočárek nebo zmrzlinový stánek? Jak na kole demonstrují nebo randí? Pak byste si neměli nechat ujít výstavu Město v pohybu, která přináší to nejlepší z čtyřleté dokumentace cyklistické kultury v Kodani.

Autor výstavy Mikael Colville-Andersen je dánský fotograf, filmař a odborník na městskou mobilitu. Na fotografiích zachycuje právě nejrůznější aspekty každodenního života na kole ve městě cyklistů, jak se Kodani někdy říká. Je známý také jako cyklistický velvyslanec Dánska.

„Výstava je součástí doprovodného programu Evropského týdne mobility a bude slavnostně zahájena ve středu 17. září v 17 hodin v Parku Gustava Mahlera," uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Před zahájením výstavy se uskuteční stylová cyklojízda historickým centrem města. Start je naplánován čtvrt hodiny před pátou odpolední od radnice.

Světoví architekti

Expozice Současná dánská architektura pak přibližuje nejenom výběr toho nejlepšího ze současné dánské architektury, ale také její základní hodnoty. Dánskou architekturu charakterizuje striktně ekologický profil, udržitelnost, empatie a především demokratický přístup, podle kterého nejsou elegantní design a nádherná architektura vyhrazeny pro elitu, ale naopak určeny masám.

Dánská architektura je stále slavnější. Třeba koncertní budova Harpa v Reykjavíku na Islandu svědčí o tom, že dánská architektura se prosazuje a je vysoce oceňovaná. Expozice je rozdělena do pěti kategorií, ve kterých dánská architektura dosáhla mezinárodního uznání kategorii zdravotnictví a vzdělávání, průmyslové a obchodní stavby, kulturní objekty, městská výstavba a bytová architektura.

Mezi vybranými autory je například vizionářský architekt Jan Gehl, který se prosadil a získal řadu prestižních ocenění v Americe. Věnuje se zlepšování kvality života ve městech a úpravě prostoru pro chodce a cyklisty. Návštěvníci mohou například posoudit, jak vyřešil situaci a zasadil se o kultivaci veřejného prostoru na náměstí Times Square v New Yorku.

K vidění bude v kategorii kulturních objektů i velkolepé národní akvárium Modrá planeta v Kodani, které připomíná obrovský vodní vír vystupující z kulatého jezera a které si na své konto připsal dánský ateliér 3XN. Všechny projekty byly vybrány pro svou špičkovou kvalitu a také proto, že zosobňují dánskou identitu. Výstava potrvá až do konce září.

LUCIE ŽÁČKOVÁ