K tomu však ještě zřejmě nedojde v tomto ročníku. Dukla se sice na extraligu chystá pokorně, přesto však do ní přichází s vyššími ambicemi, než je jen boj o holý život. „Chceme se v extralize etablovat a stát se jejím pravidelným účastníkem,“ prozradil na středeční tiskové konferenci šéf klubu Bedřich Ščerban dlouhodobý cíl.

Sázka na partu

Jihlavští hokejisté jsou zvyklí z druhé nejvyšší soutěže pravidelně vyhrávat. Beze strachu také vstoupí dnes do prvního extraligového kola. „Každý zápas začíná za stavu nula nula. A nikdo nejde do zápasu s tím, že ho prohraje,“ vykládá kapitán týmu Tomáš Čachotský. Mimochodem. Jediný hráč ze současného kádru, který pamatuje poslední účast Dukly v extralize.

Také proto se na nadcházející ročník těší. „Jarním postupem se mi splnil cíl, ještě jednou si s Duklou zahrát v extralize,“ vyznává se jihlavský útočník, který si nejvyšší soutěž vyzkoušel i v dresu Znojma a Zlína. Plány má, jako celá Dukla, kapitán postupné: „Hlavně si chceme extraligu užít. Je ale jasné, že půjde především o výsledky. Naší snahou bude soutěž udržet a postupně se posouvat výš, abychom časem mohli hrát i o nejvyšší příčky.“

Když si v baráži, před ní všeobecně odepisovaná Jihlava vyšlápla na movitější protivníky, všichni zmiňovali především velmi dobrou partu, která se v kabině vytvořila. Podle Čachotského slov je dobrá atmosféra v týmu stále. „Parta jsme stále dobrá, určitě budeme všichni bojovat na doraz. Víme, že musíme chytit začátek soutěže. Jestli na extraligu máme, uvidíme všichni během pár kol,“ dodává realisticky nejzkušenější hráč Dukly.

Jenže právě úvod extraligy bude pro Jihlavu těžší o obtížný los. Dnes přijíždí na Horácký zimní stadion ambiciózní a ekonomicky silná Mladá Boleslav (v čele s dvojicí exjihlavských hráčů i trenérů Patrikem Augustou a Viktorem Ujčíkem), hned vzápětí čekají ještě těžší soupeři – Sparta Praha a Oceláři Třinec. „Příprava ukázala, že se nemusíme bát nikoho. Právě dobrá parta zmůže kolikrát víc než hvězdní hráči na druhé straně hřiště,“ nepropadá předem panice Čachotský opakující týmovou mantru.

Pomalý led

Hráči spoléhají i na své příznivce. V první lize pravděpodobně nejlepší fanoušci se na extraligu těší, je prodáno více než dva tisíce permanentních vstupenek. „Věřím, že budou návštěvy minimálně takové, jako v baráži,“ přeje si trenér Dukly Petr Vlk.

Fanoušci si ale budou muset zvykat i na nové, extraligové reálie. Nejmarkantnější to bude na ledové ploše, která je nebývale poseta reklamami. Až se divák bojí, zda vůbec uvidí kotouč. Jak přijímají „pomalovaný“ led hráči? „Je tam toho dost,“ usmívá se Čachotský. „Ale dříve to bývalo daleko horší. To byly na ledě velké tmavé plochy, kde se puk opravdu ztrácel. Nyní jsou reklamy většinou jen nápisy, kde písmeny prosvítá bílá, takže to je v pohodě, dá se to zvládnout.“
Zda se dají zvládnout i extraligoví protivníci, o tom se bude Dukla přesvědčovat v nadcházejících dvaapadesáti kolech základní části. Poprvé už dnes od tradičních 17.30 hodin.

Karel Nekvasil svému týmu věří a chce, aby Dukla byla po základní části mezi týmy, které si zahrají play-off.
Náš první úkol je zůstat ve dvanáctce, říká trenér juniorů Nekvasil